reklama

Pojištění pobytu na horách vám může v mnohém ulehčit

Proč si pořizovat pojištění pobytu na horách, když se nám stejně nikdy nic nestane? Častá otázka. Dost lidí si před odjezdem na hory nepřipustí, že během pobytu mohou nastat různé komplikace, které pobyt velmi znepříjemní. Může se jednat například o zdravotní komplikace nás nebo osoby, kterou nechtěně srazíme na lyžích. Léčení může být dlouhodobé a může se jednat o nemalé finanční částky, a to především pokud je zraněná osoba v dlouhodobém léčení. Tomu je vhodné předcházet a před odjezdem věnovat trochu času a uzavřít pojištění, které můžeme využít jak na tuzemské, tak hory za hranicemi naší republiky.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pojištění na hory koncipujte nejen na vlastní zdraví, ale i na pojištění majetku a odpovědnosti za škody (Zdroj: Šárka Miškovská)

Které pojištění na hory neopomenout?

Prvním pojištěním, o kterém bychom měli přemýšlet, je pojištění odpovědnosti. Lidově se této pojistce říká „pojistka na blbost“. Tato pojistka nám ušetří nemalé finanční prostředky, pokud zaviníme nechtěně nehodu, například pokud na sjezdovce při lyžování někoho zraníme a jeho léčení bude dlouhodobé.

Sjezdovka
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Na sjezdovce vždy dbejme na své bezpečí i na to, že tu nejsme sami

Kromě odškodnění za úraz po nás může chtít i finanční odškodnění za zničení lyží nebo kompenzaci za dlouhodobý výpadek příjmu a také za dlouhodobé snížení kvality života. V některých případech budeme muset uhradit i léčbu v nemocnici, kterou hradila zraněnému jeho zdravotní pojišťovna. V dalším případě, pokud budeme trávit čas na horách společně s dětmi nebo našimi mazlíčky, může se stát situace, kdy něco rozbijí nebo poškodí, a i v tomto případě je tato pojistka velmi vhodná. Toto pojištění doporučujeme uzavřít jak při pobytu v tuzemsku, tak především na horách v zahraničí.

Lyžař
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zlomit při sjezdu lyže není zase takové umění

Úrazové pojištění

Úraz na tuzemských horách například při lyžování na lyžích, snowboardu, běžkách anebo při turistice může mít dlouhodobé a mnohdy i doživotní následky. Takovéto události nás mohou načas nebo nadobro vyřadit z běžného života. Z úrazového pojištění můžeme čerpat finanční částku podle druhu a rozsahu úrazu. V těch asi nejméně příjemných případech, které si z nás málokdo připustí, je ta situace, kdy nastane smrt. Potom je z úrazového pojištění vyplácen i finanční obnos pro pozůstalé.

Horská služba
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V případě úrazu se obraťte na horskou službu

Cestovní pojištění

Podobná obdoba existuje i pro pojištění v případech návštěvy na horách v zahraničí pod názvem cestovní pojištění. Při tomto druhu pojištění jsou hrazeny nejen úrazy, ale i léčebné výlohy a veškeré výdaje na léčbu v zahraničí. Což může představovat zdravotnický materiál, hospitalizaci v nemocnici, ale i náklady za neodkladnou operaci. Můžeme se připojistit i na úraz při rizikových sportech, jakým může být vysokohorská turistika v terénech nad 3 500 m n.m., snowbungeekayaking nebo snowbungeerafting. Pokud cestujeme s cestovní kanceláří, může se nám hodit pojištění zavazadel pro případ ztráty nebo jejich poničení, pojištění odpovědnosti nebo storno zájezdu v případě, že nemůžeme na hory z vážných důvodů odcestovat.  Mnohdy jsou zahrnuty i asistenční služby, které zahrnují situace, kdy musíme řešit záležitosti na úřadech, policii nebo u lékaře v zahraničí.    

Hory
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Počasí na horách je velmi proměnlivé, počítejte s tím

Pojištění právní ochrany

Toto pojištění je velmi výhodné jako připojištění k cestovnímu pojištění na náklady výdajů, pokud například na sjezdovce někoho zraníme a bude klasifikováno jako trestný čin. Toto pojištění můžeme využít jak na tuzemské, tak na hory za hranicemi naší republiky, kde jsou přísnější pravidla na sjezdovkách. 

Pojištění na hory koncipujte nejen na vlastní zdraví, ale i na pojištění majetku a odpovědnosti za škody (Zdroj: Šárka Miškovská)
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Horské středisko

Pojištění technického zásahu horské služby

Stejně jako u předchozího volíme tento druh pojištění především v souvislosti se zahraničím, a to i tehdy, pokud se bude jednat o slovenské hory, například Tatry. Zásah horské služby se může vyšplhat do částek v řádů několika desítek tisíc korun, při pátracích akcích i do statisícových částek. 

Záchranný vrtulník
i (Zdroj: Depositphotos.com)
K akutním případům úrazů na horách musí vzlétnout vrtulník

Některé pojišťovny mohou poskytnout kombinaci různých pojištění, což nám ve výsledku může ušetřit náklady. Jde především o cestovní pojištění spojené s pojištěním odpovědnosti. Pozor by si měli dávat ti, kdo mají uzavřenu například dlouhodobou úrazovou pojistku nebo dlouhodobé pojištění odpovědnosti. Je dobré si před odjezdem na hory především do zahraničí zjistit konkrétní podmínky plnění z těchto pojistek.  Některé pojistky totiž nepokrývají všechny nenadálé situace při pobytu na horách, a proto je dobré se jednorázově připojistit.

Pro uzavření pojistek máme na výběr různé druhy pojišťoven, ať už jde o zdravotní pojišťovny, u kterých si hradíme zdravotní pojištění. Mnohdy pro svoje pojištěnce nabízejí výhodné balíčky nebo dokonce mohou nabídnout pojištění bez nutnosti úhrady, toto se vztahuje především na děti nebo studenty do 26 let. Pro pojištění extrémních nebo rizikových sportů využijeme nabídek specializovaných pojišťoven.

Publikováno: 25. 1. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.