reklama

Jak máme pečovat o pleť v zimním období?

Péče o pleť v zimě, kdy střídáme mrazivé a teplé prostředí, je velice důležitá. Nejde pouze o to, že při pobytu venku může na naši pleť působit ledový vzduch, ale musíme brát v úvahu i šok, který pokožce způsobíme, když přejdeme do vyhřáté místnosti. S tím vším se pak musí naše tělo vypořádat. Ani ochrana před UV zářením se nesmí v zimě podcenit. Jak tedy postupovat v péči o pleť v zimním období, aby zůstala co nejdéle svěží a krásná?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Péče o pleť v zimě je důležitá pro každého z nás (Zdroj: Depositphotos)

Péče o pleť v zimě je víc než nutností

Pokud chceme dopřát pleti v zimě co nejvíc péče, musíme se o ni dobře starat. V mrazu vystavujeme kůži velkému chladu, přejdeme do teplé vyhřáté místnosti a pleť se okamžitě začne vysušovat. Je to z důvodu, že v zimě produkuje mnohem méně mazu. Proto se občas může stát, že se dokonce začne loupat. Pryč jsou doby, kdy bylo doporučováno hydratační krémy spíše nepoužívat, aby voda v nich obsažená na pleti venku nezmrzla. Doba značně pokročila a s ní i vývoj kosmetických přípravků. Na trhu naleznete přípravky určené přímo pro zimní období. Jsou hutnější a mají vytvořit ochrannou bariéru před mrazem a zároveň pleť vyživit a dodat jim tolik potřebnou vláhu.

Pleťový krém
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krémy by měly být výživné a zároveň hydratační

Základem je čištění

Pokud si člověk myslí, že stačí se večer prostě jen napatlat nějakým mastným krémem, bude se asi divit, že mu to moc nepomůže a navíc si ještě způsobí zvýšení kožních problémů. Nikdy nesmíme zapomenout na důkladnou očistu před spaním. V zimě je lepší vyhnout se pleťovým vodám na bázi alkoholu, který pleť vysušuje. Ideální jsou ty, které obsahují zklidňující látky, jako je například aloe vera či panthenol, popřípadě květové vody, jako je růžová. Vyhýbat bychom se měli také nadbytečnému používání mýdla na obličej a ruce. Má podobné tendence, jako přípravky s alkoholem. Způsobuje vysušování kůže. Ideální jsou mycí gely na glycerinovém či urea základu. 

Kdo si myslí, že čištění pleti je pouze večerní záležitost, mýlí se. I když jsme večer ulehli s perfektně čistou pletí, nanesli jsme správný noční krém, celou noc jsme leželi na čistém povlečení, ráno je přeci jen potřeba zbavit kůži zbytků noční péče, potu i prachu, který na nás ulpí. Vlažná voda s čistícím gelem by měla být dostačující. 

Čištění pleti
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pro ranní čištění pleti si vystačíme s vlažnou vodou

Výživa a hydratace

Hydratace je při péči o pleť v zimě nezbytná. Pleť, které chybí dostatek vody, začne být po krátké době unavená, začnou se více tvořit vrásky, ztrácí pružnost. Při dlouhodobé dehydrataci je kůže přecitlivělá, zvyšují se kožní problémy, zhrubne a působí nezdravým dojmem. Pokud někdo tvrdí, že jeho pleť je mastná a tudíž ji netřeba hydratovat, opět se velmi mýlí. Je potřeba pouze přihlédnout ke složení. Mastný a smíšený typ pleti potřebuje takovou péči, která nebude ucpávat póry. Stejně tak pleť náchylná ke tvorbě akné. Přípravky by měly obsahovat například výtažky z aloe vera.

Nanášení krému
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Správná volba krému pomůže pleti proti známkám stárnutí

Speciální zimní krémy jsou nejen hydratační, ale dodávají pleti i tolik potřebnou výživu. Chybí vitamíny A, E a C. Pomohou při zpomalování stárnutí pokožky, působí jako antioxidanty, pomáhají proti účinkům volných radikálů. Výborné jsou různé přírodní oleje, které dodají právě tolik potřebné vitaminy a antioxidanty. Pokud vám olej není příjemný, můžete sáhnout po takových přípravcích, které obsahují bambucké máslo, mandlové, arganové, jojobové a další oleje, výtažky z aloe vera či panthenol.

Pleťový olej
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Olej se nanáší po kapkách nejlépe na vlhkou pleť

Jak tedy postupovat při péči o pleť? Pleť máme dobře vyčištěnou, přistoupíme k nanesení krému. Ten, kdo tráví většinu dne v místnosti, potřebuje hlavně hydratovat. Pod denní krém dá hydratační bázi, vhodná jsou například hydratační séra s kolagenem. Při delším pobytu venku, ať už při dovádění na sněhu či při výkonu zaměstnání, použijeme extra výživný krém, nejlépe speciální do mrazu. Na noc pak volíme krém regenerační s hloubkovou výživou, který obsahuje kyselinu hyaluronovou. Oční krém by měl být regenerační a samozřejmě hydratační, vyzkoušejte některý přípravek s obsahem urey. Záměrně neuvádíme konkrétní značky, každá pleť reaguje jinak a to, co může sedět jednomu, může druhému způsobit problémy. Správný typ krému i značku si zkrátka musíme ozkoušet.

Ochrana před UV zářením

UV záření na nás působí nejen v létě, ale i v zimě, zvláště na horách je jeho intenzita velmi vysoká. Není výjimkou ani spálený obličej při zimních hrátkách. Krémy s ochranou proti UV nanášíme zásadně přes den. V noci je účinek těchto přípravků nulový. Pokud jedete na hory, nezapomeňte přibalit opalovací krém na obličej s vysokým UV faktorem. Ideální je zvolit faktor 50. 

Lyžař na horách
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I muži by měli myslet na ošetření pleti v zimě

Každá pleť si zaslouží potřebnou péči nejen v teplém období, ale i v zimě. Alespoň 2x týdně si dopřejte hydratační masku. Tu si můžete vyrobit doma. Ideální je známá a velmi oblíbená okurková, která má vysoké hydratační účinky. Zde si můžete vystačit s plátky okurky, které položíte na obličej a necháte působit cca 15 - 20 minut. Med působí protizánětlivě, navíc pokožku vyhladí a zjemní. Smíchejte med s tvarohem nebo jogurtem, naneste na pleť a nechte půl hodinu působit.  

Okurková pleťová maska
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Okurka dodá tolik potřebnou hydrataci

Netřeba se vzdávat make-upu, jen je potřeba vybírat takový, který hydratuje. Omezit by se mělo užívání pudru, který vysušuje. Při péči nezapomínejte ani na rty, které mají tendenci popraskat. Citlivá pokožka vyžaduje dostatek hydratace a ochranu před vlivem počasí. Nikdy v zimě rty neolizujte, a když, tak je hned osušte a naneste vhodný balzám. Proti popraskaným rtům pomůže med, který si po koupeli nanesete a necháte chvíli působit. 

Nanášení balzámu na rty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V zimě nesmíme zapomenout ani na naše rty

Nezapomínejte také na výživu zevnitř. Pravidelný pitný režim i přísun vitamínů pomáhá v péči o pleť. Pokud sami trpíme dehydratací, není se čemu divit, že stejně reaguje naše pleť. Vyhnout bychom se měli kávě a alkoholu, které organismus odvodňují. Pokud bez kávy nemůžeme být, nezapomeneme vždy vypít zároveň sklenku vody. To samé platí o alkoholu. Každou skleničku alkoholu bychom měli doplnit vypitím stejného množství vody či minerálky. Do svého jídelníčku pak zařaďte potraviny bohaté na vitamín C. Volte raději ty z domácí produkce. Je na pochybách, zda vanička jahod zakoupených v zimě v supermarketu za nemalý peníz dodá tělu jakoukoliv zdraví prospěšnou látku. Sáhnout bychom měli raději po jablkách, šípku, brokolici či petrželi. Na přísun vitamínu pamatujme již v létě a zásobme se. V mrazáku vydrží černý rybíz i doma vypěstované jahody až do zimy.

Publikováno: 20. 1. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková