Začali jste konečně bydlet sami, a ejhle - ono se samo neuklidí. Nádobí a špinavé prádlo se hromadí, na zrcadle se objevují nehezké šmouhy, na podlaze je stále více drobků a jídelní stůl prozradí i to, co jste ještě nevařili. Nevěšte hlavu, vše se dá zvládnout. Jen si musíte zvyknout, že jak si to uděláte, takové to budete mít a že maminka už za vás uklízet nebude.
Vlastní bydlení je skvělá věc. Máte vlastní prostor, svobodu v rozhodování, ale také zodpovědnost za placení účtů a uklízení. Mytí nádobí a praní špinavého prádla vás k činnosti donutí tak nějak samo. Ve chvíli, kdy nemáte čistou skleničku, nebo co na sebe, pustíte se i s bručením do toho. Horší to je s mytím koupelny, utíráním prachu, vysáváním a dalšími činnostmi, které nám bydlení nakonec hodně zpříjemní. Pomůže vám s tím uklízecí plán, který vás jako čerstvé hospodyňky prakticky povede. V uklizeném bytě se nejen lépe orientuje, ale také mnohem lépe žije.
Jsou činnosti, které je potřeba dělat každý den, další stačí jednou týdně a několik specialit stačí jednou za rok. Nádobí je nutné mýt každý den, stejně tak utřít kuchyňskou linku a jídelní stůl. Několikrát v týdnu pak asi budete prát, vysávat, či vytírat podlahu. Vyměnit povlečení na posteli je hodně individuální, někdo ho mění každý týden, někdo až po měsíci. Tady záleží, zda je zima nebo léto, případně zda jste byli nemocní. To si povlečení vyměňte okamžitě a vyperte ho raději na vyšší stupeň, nebo použijte dezinfekci určenou pro textil.
Mytí oken, tepování koberců, vyklízení spíže, šuplíků a podobné nutnosti v uklízení jsou na místě minimálně jednou za rok. Většinou si to necháváme na dobu před Vánoci. Ideální je ale podobný větší úklid a čištění zopakovat na jaře a také někdy v létě. Vánoce jsou jasné, ke sváteční náladě a výzdobě patří také mít svátečně uklizeno a vycíděno. Na jaře je to takové vítání jara, rozhýbání se po dlouhé zimě a vymetení pavoučků z jejich úkrytů. Ideální doba je před Velikonoční. V létě se zase hromadí pyly, které by nás mohly dráždit a také se nám pak před Vánoci bude mnohem lépe uklízet.
Uklízecí plán od A do Z
Pondělí – Proběhněte byt a ukliďte vytahané věci, jako jsou knížky, oblečení, rozházené boty, nádobí v jiných místnostech, než je kuchyně, apod. Umyjte nádobí nebo naložte a pusťte myčku. Pokud máte možnost, využijte noční levnější proud. Po víkendu by mělo být více méně uklizeno, ale pokud jste to nestihli, dožeňte to dnes. Jinak se vám práce nakupí.
Úterý – Opět projděte byt a ukliďte vytahané věci, naložte myčku nebo umyjte nádobí ručně. Zkontrolujte koupelnu a toaletu a podle potřeby je vyčistěte. Zameťte podlahu, hlavně v kuchyni a pokud máte kočku nebo psa, také vysajte koberce. Zalijte kytky. Pokud žádné nemáte, zvažte jejich pořízení. V interiéru vypadají hezky a také pročišťují vzduch.
Středa – Zkontrolujte koš na prádlo a pokud je to potřeba, vyperte. Zkontrolujte odpadky a odneste, co se nakupilo. Nezapomeňte odpad třídit, dnes je už možné třídit i plechovky a kartonové nápoje. Umyjte umyvadlo, vanu a toaletu. Srovnejte rozházenou kosmetiku a doplňte toaletní papír. Utřete zacákané zrcadlo. V kuchyni otřete linku, zameťte a podle potřeby i vytřete podlahu.
Čtvrtek – Opět projděte byt a ukliďte vytahané drobnosti. Zameťte, kde je potřeba, umyjte nádobí a sundejte vysušené prádlo ze sušáku. Co je potřeba, vyžehlete a ukliďte do skříně. Zkontrolujte boty a očistěte je. Vytřete podlahu v kuchyni a předsíni. Vyprašte deky a přehozy. Můžete vyprášit i záclony a závěsy, a to bez sundání. Jednoduše otevřete okno, vezměte závěs, či záclonu, a jak textilie visí, vysuňte ji ven a vyprašte. Nebude to dokonalé, ale velkou část prachu z ní dostanete pryč.
Pátek – I dnes projděte byt, ukliďte vytahané věci, umyjte nádobí, jídelní stůl a kuchyňskou linku. Utřete prach a vysajte celý byt. Vykliďte lednici a vyhoďte staré potraviny. Hned si můžete i sepsat, co bude potřeba na víkend a pro další týden dokoupit. Je sice pátek, ale víkend si raději užijte. Když už je to pracovní den, tak si odpracujte i úklid a v sobotu ráno můžete zaslouženě víc odpočívat.
Sobota – Pořádně vyvětrejte celý byt a vyprašte peřiny a polštáře. Pokud je hezky, pověste je do okna nebo na balkón. Pokud je léto nebo máte potřebu, vyměňte také povlečení. Ukliďte, co jste v pátek nestihli, případně si naplánujte větší úklid, pokud je to nutné. Vyperte vše, co je možné, v neděli to pak můžete hned vyžehlit a uklidit do skříní. Zbytek dne si vyrazte ven, nebo koukněte na film.
Neděle – Ideálně nic velkého není potřeba uklízet. Postarejte se jen o běžné věci, jako jsou roztahané drobnosti po bytě, to bude opravdu pořád a bude to potřeba pořád uklízet. Vyžehlete a ukliďte vyprané prádlo a vytřete podlahu, hlavně v kuchyni. O víkendu se v ní zdržujeme většinou více, a tak se i více zašpiní. Umyjte vanu, umyvadlo a toaletu. Otřete vypínače a kliky od dveří. Je to chvilička, ale zlikvidujete tak velké množství bakterií v domácnosti.
Uklízecí plán si můžete doplnit o další činnosti nebo upravit, jak vám bude více vyhovovat. Hlavně v případě, že máte pejska nebo kočičku, budete potřebovat přidat čištění záchodku a častější vysávání, včetně vysávání čalounění na nábytku. Je to hrubý náčrt běžných a základních činností. A pokud se vám něco z toho nebude chtít dělat, nevadí. Ono se to nezblázní, doženete to další den. Nedělejte si z uklízení nepřítele, ale udržovat pořádek se vyplatí.
Co přidat k uklízení jednou měsíčně
Minimálně jednou měsíčně je potřeba pořádně vyvětrat peřiny a polštáře, některé je možné také vyprat. Rozhodně už vyměňte povlečení. Vysajte důkladněji, včetně míst pod nábytkem. Co je možné posunout, odsuňte a zbavte se prachu i tady. Důkladně vytřete podlahu a ošetřete ji následně vhodným přípravkem. Zejména pokud máte parkety. Koberce můžete vytepovat nebo aspoň proběhnout mopem octovou vodou. Ocet pohlcuje pachy, dezinfikuje a osvěžuje barvy. Vyčistěte pračku a myčku podle doporučení výrobce. Vhodné jsou čistící tablety a puštění programu naprázdno s maximální teplotou. Místo tablety můžete použít i půl litru octu.
Utřete prach z poliček, skříní, kuchyňské linky a lustrů. Otřete lampičky, horní okraje futer, parapet a všech sošek a dekorací. Vyperte záclony, závěsy, ubrusy a deky. Otřete prach i z pokojových kytek nebo je jemně vysprchujte. Překontrolujte zásoby mouky, čajů a ochucovadel, aby se vám nemnožili v kuchyni moli. Rády se usazují na klidných místech, proto je dobré se vším pravidelně hýbat. Důkladně umyjte také vnitřek lednice, použijte vlažnou vodu s octem. Projděte a srovnejte si obsah šuplíků a skříní. Většinou to děláme jednou za rok, nebo spíše za několik let, ale podle toho to pak vypadá. To aby si jeden vzal 14 dní dovolené. Raději to jednou měsíčně zlehka přerovnejte.
To nejlepší nakonec
Jednou za rok pak umyjte okna, ale vůbec nezaškodí, když to uděláte každé čtyři měsíce. Pořádně vytřiďte skříně s oblečením a botami. Co je zničené, nebo už nenosíte, nekompromisně vyhoďte. Můžete je darovat potřebným. Ukliďte knihovnu, poličky, vyměňte dekorace a pořádně ukliďte i místa, kde víte, že se vám hromadí různé zbytečnosti, jako jsou třeba staré účtenky. Pokud máte mrazničku, tak je dobré ji aspoň jednou za rok vyprázdnit a odmrazit. Nahromaděná námraza zabírá místo, a také zvyšuje spotřebu energie. Umyjte ji octovým roztokem, nechte vysušit a vyvětrat a můžete opět naplnit. Skvělá doba je v zimě, kdy jsou teploty pod nulou a potraviny můžete zatím přesunout ven. Vyndejte také nádobí a potraviny ze skříněk, ty umyjte a vše přehledně ukliďte zpátky.
Nakonec pořádně vytepujte koberce a také sedačku a křesla. Matrace z postelí otočte na druhou stranu. Ideální je pořádně je vyvětrat na balkoně nebo zahradě. Zhruba po pěti až osmi letech je lepší pořídit matrace nové. Vypadá to jako seznam hodně namáhavých úkonů, ale z výsledku budete mít opravdu radost a časem vám vše půjde od ruky, ani si nevšimnete, že uklízíte.
Publikováno: 5. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná