Skvrny na koberci jsou nepříjemné, ale není potřeba panikařit. Důležité je jednat rychle a s rozvahou. Nenechte je zaschnout, rozšlapat, ani se je nesnažte násilím vydrhnout. Na většinu fleků stačí vlažná voda, trocha saponátu a skvělým pomocníkem je také kuchyňská sůl. Možností, jak vyčistíte skvrny na koberci, máte vždy více.
Koberce jako podlahová krytina jsou stále v oblibě. Jejich údržba se zdá náročnější, čištění skvrn na koberci není rychlovka, ale poskytují komfort v podobě příjemného tepla a měkkého povrchu. A paradoxně jsou vhodnější pro alergiky. Ano, je to tak. Plovoucí podlaha se sice snadno zamete a vytře mopem, ale na druhou stranu pokud jste ji někdy měli nebo máte, tak víte, že se na ní mnohem častěji hromadí chomáče prachu a vlasů. Také chůze způsobuje častější víření drobných prachových částic, které se navíc usazují pod podlahou. Pevná dlažba je zase hodně tvrdá a studená, hodí se opravdu spíš do technických místností, koupelen a na toaletu.
Hlavní zásady, jak vyčistíte skvrny na koberci
Naučte se jednat rychle. U většiny skvrn je důležité zasáhnout co nejdříve a nenechat je do koberce vsáknout a zaschnout. Odstraňte zdroj, zvedněte upadlý hrníček či lahev, aby se nelila další tekutina. Pokud je to cokoliv jiného, také to opatrně odstraňte a zabraňte dalším škodám. Pevné kusy sesbírejte, můžete si pomoci smetáčkem, papírovým ubrouskem, nebo si natáhněte rukavici či igelitový pytlík, ať si zbytečně neušpiníte ruce. Další důležitý krok je odstranit co nejvíce tekutiny, která skvrnu způsobuje. Ideální jsou kuchyňské utěrky, můžete ale použít papírové kapesníky nebo jednoduše toaletní papír. Co máte po ruce. Pokud použijete hadrové utěrky, myslete na to, že pak budete muset odstranit skvrny také z té látky. Tekutinu odsávejte vždy od okrajů do středu, aby se zbytečně nezvětšovala.
Pak už můžete začít s čištěním. Co použijete, záleží jednak na typu skvrny, ale také na materiálu vašeho koberce. Hlavně u chemických přípravků si raději ověřte vhodnost a vyzkoušejte použití na malém kousku v místě, které není vidět. Bezpečné by mělo být použití jemného saponátu a kuchyňské soli. Nikdy nepoužívejte přípravky, které zesvětlují nebo přímo bělí. Pokud máte světlý koberec, nechte si takovou možnost až nakonec pro případ, že se vám nepodaří skvrnu odstranit pořádně. Hodně opatrní buďte v případě vlněných koberců. Nemají rády příliš velký tlak a nic, co by mohlo odmastit jejich přirozenou tukovou ochranu.
Skvrny od bílého a červeného vína
Bílé víno se odstraňuje z koberce samozřejmě mnohem snadněji. Vysajte papírovou utěrkou přebytečnou tekutinu a poté vlhkým hadříkem s trochou saponátu postupně skvrnu vymyjte. U červeného vína je to horší. Na čištění nespěchejte. Vysajte co nejvíce tekutiny, vlhkým hadříkem vytírejte od okrajů ke středu, co to půjde, a pak si vezměte na pomoc kuchyňskou sůl. Zbylou skvrnu navlhčete, nasypte na postižené místo hromádku soli a nechte působit. Postup opakujte několikrát za sebou. Sůl váže vlhkost a vsákne do sebe také zbylé víno z koberce. Odstraníte ji smetáčkem nebo vysavačem. Až bude místo hodně světlé, dočistěte ho saponátem. Další možností je polít skvrnu od červeného vína vínem bílým, které to červené „vytáhne“, tedy odbarví. Poté skvrnu dočistěte minerálkou nebo sodovkou, anebo roztokem vlažné vody a jedlé sody.
Skvrny od rozlité kávy
Zvedněte hrníček, vezměte papírové kapesníky a přikládejte na skvrnu. Koberec nedřete, nechte, ať utěrka pracuje sama. Káva se dá docela snadno vyprat, nebojte se použít i ručník nebo klasickou kuchyňskou utěrku. Jen ji pak co nejdříve propláchněte a až pak dejte vyprat. Pokud to byla turecká káva, vysbírejte velké kusy lógru. O zbytek se nebojte, po zaschnutí to snadno vyřešíte vysavačem. Stejně jako u vína vyberte co nejvíce tekutiny suchým hadrem a pak už postačí jen houbička a jemný saponát. Klidně použijte pár kapek jaru do vlažné vody. Nakonec vyčistěte místo i od saponátu čistou vodou, nechte uschnout a koberce vysajte.
Jak vyčistit skvrny na koberci od bláta
Ideální je domluvit se s celou rodinou, že v botách, a už vůbec ne mokrých a zablácených, se po bytě prostě nechodí. Někdy to ale nevyjde, nebo nám po bytě proběhne rozdováděný čtyřnohý miláček. Tyto skvrny jsou výjimkou a nechte je nejdříve zaschnout. Jinak je jenom zbytečně rozmažete, a i větší kusy tak rozmočíte a spíš se vsáknou do koberce. Vysajte velké nezachycené kusy a zaschlé stopy po blátě pak můžete skoro na prach vydrhnout jemnou částí houbičky. Poté je už dokonale odstraníte vysavačem.
Mastné fleky od jídla
Ať je večírek nebo běžný den, snadno nám upadne chleba namazanou stranou na koberec, nebo dítě rozlije polévku. V kuchyni sice koberec obyčejně nemáte, ale určitě si někdy berete jídlo k televizi, nebo to dovolíte malému dítěti k Večerníčku. Není, čeho se obávat, postupujte jako u oblečení. Odstraňte pevné kusy a zbytek vyčistěte saponátem. Můžete použít i prací prášek, ideálně tekutý. Roztok by měl být hodně slabý, aby pak čisticí prostředek nezůstával v koberci. Při tepování by mohl až moc pěnit a nadělat víc škody než užitku. Hodně mastné stopy zlikvidujete pomocí mouky. Nasypte ihned na postižené místo a počkejte, až do sebe nasaje tuk. Poté mouku vysajte a zbytek dočistěte.
Skvrny od inkoustu a jiných barev
Sice už neplníme pera inkoustem, ale v nejedné domácnosti se ještě tato barva najde. Děti třeba používají barevná inkoustová razítka či jiné tekuté barvičky, a tak se snadno stane, že tato sytá tmavá tekutina skončí na koberci. Okamžitě opatrně vysajte ubrouskem co nejvíce tekutiny a na zbytek nasypte kuchyňskou sůl podobně, jako u červeného vína. Tady bude potřeba hodně trpělivosti a více opakování, ale výsledek stojí za to. U posledních opakování zakápněte sůl ještě citronovou šťávou. Skvrnu můžete takto odstranit skoro úplně a jemné stopy už snadno dočistíte kobercovým nebo jiným saponátem. Násilné drhnutí a odbarvování nadělá více škody a můžete si s flekem odstranit i barvu a vzor koberce.
Skvrny od krve, čaje a další
Snad je to výjimka, ale také se může stát nehoda a na koberci přistanou kapky krve. Odstraníte je podobně jako červené víno a inkoust pomocí kuchyňské soli. Tmavší skvrny od čaje zase podlehnou stejnému postupu jako fleky od kávy. Jakékoliv další tekuté, ale nemastné skvrny odstraníte vždy vlažnou vodou a jemným saponátem. Postupujte pomalu a jemně, ať si nezničíte koberec samotným čištěním. Někdy je lepší se smířit s lehce viditelným flekem, který může časem vyblednout, než mít nadobro zničený koberec. U fleků od technických a chemických roztoků je nutné je neutralizovat a dávat pozor na vlastní zdraví. Okamžitě zavřete lahvičku s danou tekutinou a otevřete okno. Chraňte si oči, kůži a dýchací cesty. Použijte hadry, které pak můžete vyhodit. Na odstranění se raději poraďte s odborníkem nebo výrobcem. Rychlá pomoc pro neutralizaci daného místa může být posyp hladkou moukou.
Pomoc, žvýkačka!
U žvýkačky zašlapané do koberce si vezměte na pomoc led. Žvýkačku zmrazíte a snadněji z koberce sundáte. Zbytek opatrně odstraňujte s ohledem na vlas koberce. Postupně ji odrolíte a vysajete. Teplou vodou ani saponátem to nezkoušejte, bude to jenom horší.
Starejte se o koberce pravidelně
Aby koberec dobře a dlouho sloužil, je potřeba ho pravidelně ošetřovat. Dodržujte tyto zásady a váš koberec bude stále jako nový:
- Pravidelně ho důkladně vysávejte – Alespoň jednou, ale raději dvakrát do týdne koberec vysajte. Nestačí ho jenom proběhnout, na každém místě se chvíli zdržte a vysajte ho víckrát.
- Jednou do měsíce lehce „vyperte“ – Nemusí to být speciální tepování do hloubky. Stačí po vysávání setřít koberec vlhkým hadrem nebo si to ulehčete tkaninovým mopem. I po koberci můžete projíždět hlavicí mopu a setřít tak jemnější prach. Navíc osvěžíte vlákno koberce.
- Používejte vhodné prostředky – Na koberce používejte při čištění jemný saponát nebo nepěnivý šampon určený na tepování koberců. Berte v úvahu vždy i materiál vašeho koberce.
- Zkuste octovou vodu – Pravidelně, klidně po každém vysávání, otřete povrch koberce vlažnou vodou s octem. Postačí hadr nebo mop. Ocet dezinfikuje, pohlcuje pachy a zvýrazňuje barvy. Nemusíte se bát následného zápachu, octový pach rychle vyprchá, stačí vyvětrat. Do klasického kbelíku s vodou nalije vlažnou vodu do půlky a přilijte čtvrt až půl litru kuchyňského 8% octa.
- Dezinfikujte jedlou sodou – Další přírodní cestou jak čistit koberce je použití jedlé sody. V drogeriích koupíte velké balení jedlé sody určené pro čištění v domácnosti. Nasypejte v jemné vrstvě prášek na povrch koberce, nechte působit, a poté důkladně vysajte vysavačem. Soda absorbuje pachy a dezinfikuje.
- Používejte vůně a osvěžovače – Při vysávání používejte vonné polštářky určené přímo do vysavače, které hezky provoní prostor. Na koberce přímo pak můžete nastříkat vodu s přidanými vonnými esencemi. Do rozprašovače s vodou nakapejte pár kapek vůně a po úklidu jemně nastříkejte na koberce. Při chůzi se pak vůně bude postupně uvolňovat. A můžete průběžně opakovat.
- Hloubkově tepujte – Alespoň jednou za rok byste měli koberce hloubkově vyčistit, tedy vytepovat. Zavolejte si profesionála nebo si pořiďte tepovací stroj pro domácí použití. Investice se určitě vyplatí a při práci spálíte i pěkné množství kalorií. Tepování je nutné většinou v několika kolech. Při jarním úklidu tak zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Publikováno: 1. 1. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná