reklama

Vyrobte si vánoční stromeček jako malou dekoraci

Máte ozdobený byt i zápraží, na příchod Vánoc nachystáno a těšíte se, ale ještě by se nějaká malá ozdoba či dekorace hodila? Vyrobte si malý stromek na stůl či za okno, budete hotovi za pár chvilek.

Vánoční stromeček z překližky (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Na výrobu dekorativního stromečku upotřebíte zbytky překližky či pevnějšího sololitu, hoblinky, barvu, pár malých ozdob nebo třeba šišky, ořechové skořápky. Z nářadí postačí pilka, dále využijeme brusnou houbičku, tavnou pistoli, štětce, vykrajovátka na cukroví, kousek plechu a nůžky na plech.

materiál na výrobu stromečku
Nejprve si připravíme vše potřebné, co budeme na výrobu a dekorování stromečku potřebovat (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Základ připravíme pomocí pilky. Na kousek překližky si narýsujeme tři trojúhelníky postupně se zmenšující. Rozvrhneme je tak, abychom co nejvíce využili plochu materiálu. Velikost závisí na tom, jak velký kus překližky či sololitu máme k dispozici a také na našich představách o velikosti stromku.

vyrábíme z překližky
Překližku nebo jiný materiál využijeme, díky tvaru stromku, prakticky beze zbytku (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Kromě vrchního dílu, který má nejkratší výšku a bude mít špičku, zbylé dva díly mají širší základnu, ale špičku mít nemusí, takže materiál využijeme opravdu maximálně.

Jednotlivé díly položíme částečně přes sebe a slepíme pomocí disperzního lepidla. Po dobu schnutí zajistíme svěrkou (nebo většími kolíčky na prádlo).

lepení překližky
Jednotlivé díly k sobě slepíme disperzním lepidlem a zafixujeme (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Natřeme barvou nebo přestříkáme sprejem. Barevných variant můžeme zvolit několik, přesně podle toho, jak máme vyzdobenou celou místnost. Zvolíme jednu dominantní barvu nebo zkombinujeme přírodní a perleťové či pastelové odstíny, fantazii se meze nekladou.

natírání překližky
To, zda stromeček natřeme nebo nastříkáme barvou a jaký odstín zvolíme, záleží pouze na nás (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Pomocí tavné pistole přilepíme na stromek drobné ozdoby, třpytky či skořápky ořechů a malé mašličky. Stromek můžeme také nechat v přírodní variantě, jen je natřeme disperzí a celý posypeme hoblinami, které lehce přimáčkneme na plochu.

tavná pistole
Tavná pistole je při zdobení nepostradatelný pomocník (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Z kousku plechu vystřihneme hvězdu a přidáme ji na špici stromku. Stejně můžeme vystříhat i další ozdoby. Jako dekoraci ale můžeme použít i starší vykrajovátka na cukroví.

vánoční dekorace
Hvězdu na špičku, můžeme vystřihnout z kousku plechu (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
vánoční stromeček z překližky
Krásný dekorativní stromeček je hotový za pár chvil (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Vychytávka

Stromky můžeme zavěsit, opřít o zeď či knihovnu nebo jim přidat malý stojánek – dvě tenké lišty připevněné na malé destičce z překližky. Lišty mají odstup stejně široký, jako je tloušťka použitého materiálu.


 

Publikováno: 17. 12. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman