reklama

Renovace staré skříňky

Možná i vy máte doma, nebo jste někde objevili, starou rozpadající se skříňku nebo noční stolek. Rozhodně ji nevyhazujte. Jednoduše z ní můžete vyrobit krásný designový kousek nábytku. Vilém Hampl vám ukáže jak na to a pomocí našeho návodu se společně můžeme pustit do díla.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak ze staré rozbité skříňky udělat krásný designový kousek nábytku?

Stačí mít jen tu správnou inspiraci, několik potřebných věcí a můžeme začít s prací. Ke staré rozbité skříňce si tedy na její opravu a dekorování připravíme:

  • disperzní lepidlo
  • barvu vhodnou na dřevo
  • smirkový papír
  • kousek tenkého plechu
  • ozdobné lišty
  • stylová madla
oprava staré skříňky
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Stará rozbitá skříňka rozhodně nepatří do kontejneru, lze ji zrenovovat a udělat z ní krásný kousek nábytku

Nejprve je potřeba skříňku očistit a opravit. Nedržící spoje, uvolněnou desku a čílko šuplíku očistíme a spoje zafixujeme disperzním lepidlem. To je právě při takovýchto menších opravách dřevěného nábytku ideálním pomocníkem.

disperzní lepidlo
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Disperzní lepidlo je ideálním pomocníkem při drobných opravách nábytku

Lepidlo opatrně naneseme na spoje, rozetřeme a jednotlivé díly k sobě důkladně přitiskneme. Pro jistotu zafixujeme svěrkami a necháme řádně zaschnout.

oprava skříňky
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Uvolněné části skříňky, desku a čílko, připevníme disperzním lepidlem

Po zaschnutí celou skříňku očistíme. Lehce ji obrousíme smirkovým papírem. Tak se zbavíme nejenom nečistot, ale i případných starších nátěrů nebo laku.

Celou skříňku nově natřeme barvou. Je důležité zvolit správný druh barvy – určený na dřevo. S nátěrem si můžeme pohrát a vytvořit na skříňce třeba moderní patinu.

nátěr skříňky
Celé skříňce dodá nový vzhled nátěr (Zdroj: archiv FTV Prima)
šedá skříňka
Patina dodává skříňce ten správný šmrnc (Zdroj: archiv FTV Prima)

Zatímco nám bude barva schnout, tak si připravíme dekoraci. Vilém se rozhodl dodat skříňce opravdu neotřelý design pomocí reliéfu vytvořeného z tenkého plechu. Reliéf je vytlačovaný pomocí šídla s vyměnitelnými nástavci s kulatou hlavou. Oboje, tedy plech i šídlo, lze pořídit ve výtvarných potřebách. Reliéf lze ale vyrýt i například pomocí tupého konce špejle. Důležité je, aby nástroj, kterým budeme reliéf tvořit, neměl ostrý hrot a plech nepropíchl.

rytí do plechu
Reliéf vyrýváme ideálně šídlem s kulatou hlavičkou, pozor, abyste při práci plech nepropíchli (Zdroj: archiv FTV Prima)
rytina na plechu
Plech na dekorativní rytinu můžeme zvolit v různých barvách (Zdroj: archiv FTV Prima)

 Vzor reliéfu si můžeme buď dopředu připravit – nakreslit nebo třeba vytisknout a předkreslit. Ti výtvarně nadanější se mohou pustit do díla, jak se říká „z fleku“. Je dobré si plech položit na nějakou měkčí podložku, ideálně třeba na kousek polystyrenu. Lépe se nám tak bude požadovaný reliéf tvořit, než kdyby byl plech položený na tvrdé desce stolu. Reliéf vytlačujeme z obou stran plechu. Získá tak větší plasticitu a plastičtější 3D efekt.

Barva na skříňce zaschla, reliéf máme připravený, takže ho stačí připevnit na čílko šuplíků. K upevnění použijeme lišty, které jsme také natřeli a nařezali na potřebný rozměr. Lišty opět připevníme disperzním lepidlem, které po zaschnutí vše dokonale podrží a zafixuje na místě.

oprava šuplíku
Lišty i plechový reliéf opět připevníme disperzním lepidlem (Zdroj: archiv FTV Prima)
madlo na šuplík
Šuplíky dostávají nové designové úchytky (Zdroj: archiv FTV Prima)

Na závěr stačí přišroubovat úchytky a skříňka je k nepoznání. Originální designový kousek nábytku bude opět nejenom dobře sloužit, ale také skvěle vypadat.

zrenovované šuplíky
Hotové šuplíky získaly neotřelý orientální ráz (Zdroj: archiv FTV Prima)
renovace skříňky
Teď už jen stačí vše nakompletovat a máme hotovo (Zdroj: archiv FTV Prima)

Publikováno: 28. 12. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková