reklama

8 největších nebezpečí, která na vás číhají pod vánočním stromečkem

Blíží se nám konec roku a s ním neodmyslitelně spjaté Vánoce a Silvestrovské veselí. Máme pro vás článek v odlehčeném duchu, který vám napoví, jak „přežít“ závěr roku bez úhony. Zjistěte, čemu je lepší se během vánočních oslav vyhnout, abyste minimalizovali riziko jakýchkoliv úrazů a možných katastrof a škod napáchaných na svém majetku.

i (Zdroj: Pixabay)
8 největších nebezpečí, která na vás číhají pod vánočním stromečkem (Zdroj: Pixabay)

Asi se shodneme na tom, že vám nemůže nic zhoršit vánoční náladu více než návštěva pohotovosti. Vánoční doba je kouzelným obdobím. Každoroční tradice a vánoční veselí však mohou často vést k nepříjemným nehodám. Nabízíme vám návod, jak se těmto rizikům vyhnout a do nového roku vykročit zdravou nohou.

1. Pozor na umístění vánočního stromečku

Každé sváteční období hasiči vyjíždějí k desítkám požárů. V roce 2017 došlo ve dnech mezi 24. a 26. prosincem k celkem 165 požárům, které způsobily v domácnostech škodu téměř 9 miliard Kč. Vznícení vánočního stromku není až tak častým fenoménem, pokud se tak ale stane, způsobí tato nehoda v lepším případě pouze hmotné škody.

Jak zmiňovanému nebezpečí předcházet? Preventivně byste neměli vánoční stromeček stavět blíže než metr od veškerých otevřených zdrojů tepla, jako jsou například krby nebo kamna. Ideálně byste si pak měli pořídit stojánek, který umožnuje průběžnou závlahu stromku – čím je stromek sušší, tím snadněji se může vznítit. Prioritou při výběru stojánku by měla být rovněž jeho dostatečná hmotnost a nízké těžiště, abyste snížili nebezpeční jeho převrácení.

2. Nepřehánějte to s vánočním osvětlením

Než se rozhodnete osvětlit každý metr čtvereční vaší zahrady a domu světelnou dekorací, zkontrolujte si, zda máte nakoupené osvětlení do zamýšlených podmínek. Zjistěte si příkon jednotlivých světelných řetězů a nikdy do jedné zásuvky nezapojujte více zařízení, než co by mohla vaše zásuvka snést (s moderními LED řetězy mít pravděpodobně problém nebudete).

Při nákupu nových světelných zařízení vždy kontrolujte, zda jsou určená k použití v interiéru nebo venku. Používáte-li staré žárovky pamatující ještě doby předrevoluční (často se jedná o „rodinné stříbro“), kontrolujte před použitím známky opotřebení. Světla s roztřepenými a popraskanými kabely nelze doporučit k dalšímu použití.

Byť se světla zdají sebebezpečnější, nezapomeňte veškeré osvětlení vypnout, jakmile se chystáte dům opustit, a to včetně vánočního osvětlení interiéru. V nestřežené chvíli stačí jediný zkrat.

3. Svíčky mají svůj půvab, stále se však jedná o otevřený oheň

Více než 90 procent obyvatel používá k osvětlení vánočního stromku elektrická zařízení namísto svíček a prskavek, prosinec je však stále měsícem s nejfrekventovanějším výskytem požárů domácností způsobených zapálenými svíčkami. Jistě, pro navození sváteční atmosféry jsou svíčky nezbytné, v rámci snížení rizika požáru je však dobré dodržovat pár pravidel.

vánoční dekorace
i (Zdroj: Pixabay)
Pozor na svíčky! Jedná se o otevřený oheň a podcenění rizika vzniku požáru od zapálené svíčky by se vám nemuselo vyplatit

Zapálené svíčky byste měli umisťovat minimálně 30 cm od okolních předmětů, přičemž je vhodné před jejich použitím seříznout knot na délku cca 7 mm. Rovněž se vyplatí dodržovat jednoduché pravidlo, že by svíčka neměla hořet déle než 1 hodinu na 2 cm průměru, aby se vosk mohl rovnoměrně roztavit. Ideálně byste tak měli svíčku s průměrem 6 cm po třech hodinách sfouknout. Nikdy pak nenechávejte svíčky v místnosti, která je bez dozoru.

4. Do krbu patří pouze palivové dřevo

Balící papír, vánoční stromeček nebo věnec může v krbu nadělat pěknou paseku. Například jehličí hoří mnohem rychleji než polínka a vytváří velké množství jisker, které mohou nalétat jak do místnosti, tak na střechu a způsobit vznícení domu.

Hořící jehličnany jsou také příčinou hromadění dehtového kreosotu, vysoce hořlavého aromatického uhlovodíku, v komíně. Ten bývá opět příčinou neočekávaných požárů v domácnosti. Barvy balícího papíru pak mohou obsahovat těžké kovy, které se po vdechnutí dýmu ukládají v těle a nenápadně otravují organismus.

Chystáte-li se opustit dům nebo ke spánku, raději pak oheň uhaste, než abyste ho nechávali bez dozoru. Rovněž nezapomínejte na každoroční revizi komínu od odborníka.

5. Chovejte se obezřetně k rozbitým vánočním ozdobám

Utahují si z vás s oblibou vaše děti, že máte obě ruce levé? Chováte se jako slon v porcelánu? Možná ani ne, každý ale občas může z nešikovnosti upustit vánoční ozdobu. Pokud se vám něco takového stane a dekorace se rozbije, posbírejte velké kousky skla a ty zabalte do novin nebo papírového ubrousku, než je hodíte do popelnice. K sesbírání menších střepů pak můžete použít například vlhký kousek bílého chleba. Nakonec zasažený prostor ještě pro jistotu vysajte.

Čistotě podlahy během vánočních svátků byste obecně měli věnovat zvláštní pozornost, i když se zrovna nechystá na návštěvu vaše tchyně. Dávejte pozor na volné háčky a zametejte či vysávejte spadané jehličí, jak často jen můžete. Opomenuté nečistoty mohou způsobit uklouznutí či pád a domácí mazlíčci a malé děti si s nimi mohou hrát. V horším případě dokonce mohou pozřít částečky nečistoty, které by rozhodně jíst neměli.

6. Bezpečný přístup si zaslouží i vaši domácí mazlíčci

Domácí kočky mohou lesknoucí řetěz považovat za hračku, v jejich trávicím ústrojí se však může zamotat jediná třáseň a způsobit vážné následky. Cesmína, jmelí a pryšec nádherný (vánoční hvězda) jsou pak pro kočky i psy jedovaté.

vánoční hvězda
i (Zdroj: Pixabay)
Vánoční hvězda, cesmína nebo kuličky jmelí jsou jedovaté! Pozor tedy, aby je nedopatřením nepozřeli vaši domácí mazlíčkové

Co se týče vánočních cukrovinek (nikoliv speciálně upečených pro domácí mazlíčky), tak jejich specifický tvar, případně i obal u těch umístěných na stromečku může představovat pro mazlíčky nebezpečí udušení. Sladkosti bez cukru s umělým sladidlem xylitolem pak jsou pro psy opět jedovaté.

7. Dejte si pozor na kluzká místa v okolí domu

Kolem Vánoc už se potýkáme s poměrně nízkými teplotami. Ve víru svátečních příprav však můžeme zapomenout na údržbu přilehlých částí domu. Příjezdovou cestu a chodníky kolem domu byste měli udržovat bez ledu a sněhu, zvláště očekáváte-li sváteční hosty. V boji s kluzkými a zasněženými povrchy není od věci si pomoci i posypovým materiálem. Nejčastěji se jedná o posypovou sůl (pozor na ekologické dopady), která efektivně rozpouští led do -9 °C, při nižších teplotách pak můžete použít jako prevenci štěrk, piliny nebo popel.

Opatrní buďte i při případném odklízení sněhu. Noste správné boty, které vám poskytnou dostatečnou protiskluzovou oporu, nohy mějte při odklízení rozkročené, vytočené chodidly ven a snižte těžiště a raději se pohybujte rozvážněji, menšími kroky.

8. Myslete na své ratolesti

Ne každá hračka je určena pro děti nízkého věku, což byste měli mít na paměti při jejich výběru. Rodiče mají tendenci obdarovávat svá dítka obecně populárními hračkami. Mladší děti si obvykle chtějí hrát s tím, co jejich starší sourozenci. Co je však vhodné pro dítě školního věku, není vhodné pro předškoláka.

Problémy způsobují především hračky určené dětem staršího věku složené z mnoha menších částí. Ideální tedy je prosbám odolat a pořizovat pouze takové hračky, které jsou adekvátní věku dítěte.

Publikováno: 13. 12. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce