reklama

Aby se sklo v kredenci lesklo

Leštění skla patří ke klasickému vánočnímu úklidu. Na sklenicích je viditelný každý otisk nebo šmouha. Matné je i nepoužívané sklo, které je vystaveno v otevřeném prostoru. Díky myčkám mají některé sklenice také poměrně nepěkný povlak. Dosáhnout lesku sklenic však nemusí být zrovna nejjednodušší. Není totiž sklo jako sklo. Každý druh vyžaduje jinou péči i jiný čisticí prostředek. My však víme jak na to a rádi vám to prozradíme.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Proto, aby se sklo v kredenci lesklo, je nutné použít pečlivý přístup (Zdroj: Depositphotos)

Jednoduchý tip pro efektivní leštění skla

K leštění skla nestačí jen opláchnutí pod tekoucí vodou. Takhle to bohužel nefunguje. Pokud skutečně chcete, aby se vám vaše sklenice leskly, přidejte do myčky nebo do umyvadla, kde sklenice myjete, ocet. Ten nejen dezinfikuje, ale také sklu navrací lesk a zbaví ho skvrn. Po umytí je nechte okapat dnem vzhůru, a nakonec je doleštěte mikro hadříkem.

Skleničky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Leštění skla je efektivní, pokud znáte několik triků

Jak udržet sklenice v kondici

V rámci běžné péče sklo umývejte pouze v teplé nebo vlažné vodě. Vroucí voda pro ně není ideální, protože by v ní mohly prasknout. Na jejich čištění v žádném případě nepoužívejte abrazivní prostředky, protože byste je mohly poškrábat.

Sklo na stole
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Skleničky držte při leštění vždy za dno nebo stopku

Jak vyleštit broušené sklo

O broušené sklo se musíte starat především s citem. Umyjte ho ve vlažné vodě se saponátem, pak je opláchněte v čisté vodě, a nakonec jim dopřejte octovou lázeň. Nánosů ve výbrusech se zbavíte za pomoci jemného zubního kartáčku. Skleničky nakonec opláchněte čistou teplou vodou a nechte okapat dnem vzhůru. Skleničky vyleštíte utěrkou bez chloupků.

Leštění skleniček
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ideální je se vůbec skla nedotýkat rukama

Jak vyleštit zašlé sklenice?

Zašlým sklenicím dodáte lesk s pomocí kypřícího prášku. Postačí vám k tomu jeden sáček kypřícího prášku na 3 litry vlažné vody. Sklo do lázně ponořte na 30 minut a nechte odmočit. Po půl hodině je umyjte čistou vodou, a nakonec sklenice důkladně vyleštěte hadříkem s jemným vláknem. Na zašlé sklenice funguje také čpavek. Stačí ho přidat do vody jen dvě lžičky. Skleničky nechte v lázni do druhého dne. Sklenice je potom nutné důkladně opláchnout.

Utírání sklenic
i (Zdroj: Depositphotos.com)
K leštění skla potřebujete kvalitní utěrku, která nepouští vlákna

Jak ze skla odstraníte film z myčky?

Umývání skla v myčce může být spojeno se vznikem nepěkného povlaku. Ten na sklenicích vzniká díky tvrdé vodě. Jestli jste si mysleli, že ten povlak nejde odstranit, tak to zkuste s bílým octem. Stačí jím sklenice otřít. Uvidíte to překvapení. Po čištění octem pak postačí sklenice opláchnout teplou vodou. Jestliže tento trik nezabral, zkuste sklenice zabalit zvenčí i zevnitř do papírových utěrek namočených v octu. Ocet nechte působit po dobu 15 minut a pak sklo opět opláchněte horkou vodou. Následně vám doporučujeme, abyste do myčky začali přidávat také trochu octu, nebo kyselinu citronovou. Pomoci může rovněž leštidlo a změkčovač vody.

Sklo v myčce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sklo v myčce často získá nevzhledný film a je potřeba ho odstranit

Jak vyleštit starožitné sklo

Starožitné sklo se nesmí mýt v myčce. Aby se takové sklo lesklo, je vhodné ho umývat ručně v teplé vodě se saponátem. V případě, že je stále špinavé a zašlé, pomoci si můžete s čpavkem. Sklo potom důkladně opláchněte, nechte okapat na utěrce a vyleštěte utěrkou z mikrovlákna. Nevzhledné nánosy uhličitanu vápenatého odstraníte použitím destilované vody smíchané s octem. Skvrny od alkoholu ze skleněných karaf odstraníte namočením do roztoku s octem a kuchyňskou solí, do nichž přidáte půl šálku syrové rýže a protřepete. Po odstranění skvrn pak vypláchněte a nechte okapat.

Špinavá sklínka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na broušené sklo musíte přistupovat s citem

Jak vyleštit křišťálové sklo

Křišťálový lustr stačí, když budete čistit a leštit jednou ročně. Obvykle se to dělá před Vánocemi. Lustr je nutné odstrojit a sklo pečlivě umýt v teplé vodě se saponátem. Po umytí křišťál rozložte na ručník a nechte uschnout. Potom ho pověste zase zpět. Dostupné jsou i speciální spreje, které dokáží práci zjednodušit. Po nastříkání se nečistoty okamžitě rozpustí a stečou na podlahu. Čištění pak trvá jen několik minut.

Vinné skleničky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Leštění skla nemusí být věda, když víte, jak na to

Jak leštit vinné sklo

Sklenice na víno nepatří do myčky. Mýt by se měly pouze ručně pod proudem teplé vody. V případě, že v nich necháte červené víno přes noc, nelijte do nich vodu, ani je nevyplachujte, poškodili byste je. Minerální soli v kombinaci s vínem by na sklenici zanechaly mapy, kterých se člověk zbavuje velmi obtížně. Umyté sklenice vína nechte okapat. Stačí 2 minuty na podstavci a dvě minuty na kalichu. A pak začněte sklenice leštit. Dělejte to jemnou mikro utěrkou, která nepouští chloupky. Sklenice se leští od podstavce. Pak se utírá nožka. V dalším kroku uchopte přes utěrku kalich a utírejte jeho spodní část zvenčí. Pak utřete okraj kalichu zvenčí i zevnitř. Nakonec se utírá vnitřní prostor kalichu.

Publikováno: 3. 12. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová