reklama

Jak odstraňovat nejčastější skvrny v domácnosti?

Pořídit si v domácnosti skvrny od vína, vosku nebo krve není zase taková věda. Problém ale občas bývá jak se těchto nepěkných doplňků našich bytů vůbec zbavit, aniž bychom museli kvůli tomu vystřihovat koberec, vyhazovat nábytek nebo lepit na zeď tapety. Pojďme si společně projít seznam těch nejčastějších skvrn, které se u nás vyskytují, a také si povíme, jak je odstranit.

Víte, jak odstraňovat nejčastější skvrny v domácnosti? (Zdroj: Depositphotos)

Nejčastější skvrny v domácnosti jsou někdy horor

To si takhle pěkně vaříte a najednou ejhle - na podlaze skvrna od omáčky, utěrka připomíná hyenu skvrnitou a co budete dělat se svíčkou, která vám svým rozteklým voskem vyrobila na koberci abstraktní vzorec? Náš život je plný nejrůznějších skvrn, ale jak ty nejčastější vlastně odstranit?

Skvrny
Skvrny pořídíte poměrně snadno (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od červeného vína

Červené víno je velmi příjemné, pokud setrvává spořádaně ve skleničce a je rozléváno pouze směrem do vašeho hrdla. Dojde-li na nehodu a červené víno ozdobí váš koberec nebo oblečení, máme většinou po náladě. Nepropadejte ale panice. Snažte se především skvrnu neutralizovat a vyčistit co nejdříve, zaschlé skvrny se čistí o mnoho hůř. Skvrnu na oblečení zkusíme odsát navlhčeným chlebem, ubrusy namočíme do mléka se solí a poté dáme vyprat. Máme-li při oslavě po ruce bílé víno a k tomu velkou skvrnu od vína červeného, použijeme na ni právě bílé víno a následně potřeme mýdlem. Pak ihned vypereme. Velmi dobrým pomocníkem je citron, který nakapeme na skvrnu. Využitelný je i citronový koncentrát. Největším pomocníkem je ale sůl. Posypte s ní skvrnu a vůbec nešetřete, aby se do soli absorbovalo co nejvíce vína. Pokud nelze některé tkaniny vyprat v pračce, perte je raději v ruce.

Červené víno
Červené víno neutralizujte vínem bílým (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od zaschlého vína půjdou dolů snáze, když je polijete horkým mlékem. Oblečení a menší látky můžete v mléce ručně přeprat. Skvrna by měla začít pouštět. Když nemáte po ruce mléko, použijte ocet. Vyrobte si koncentrát - 2 polévkové lžíce octa na 3 litry vody. Látku namočte do roztoku a nechte půl hodiny působit. 

Skvrny od vína
Skvrny na ubrusu posolte (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od čokolády

Čokoláda se zvláště v dětských rukách dokáže změnit ve zbraň hromadného ničení. Najdete-li otisky prstů umazaných čokoládou, většinou nejásáte nadšením, že váš malý Picasso ozdobil zdi a vylepšit vzorek na koberci. Raději se ihned vypravte pro mléko. Ne, nebudeme si dělat čokoládový koktejl, ale čistit. Mléko by mělo být velmi teplé až velmi horké. Namočte do něj houbičku na nádobí a skvrnu potírejte. Jakmile skvrna pustí a je stále viditelná, namočte jí do vody s pracím prostředkem. Stejně dobře na čokoládu bude působit solný roztok. Žlučové mýdlo doma sice asi moc lidí nemá, ale zrovna tento prostředek je skvělým pomocníkem na odstranění celé řady nejrůznějších skvrn. Protože v čokoládě je vysoký obsah tuku, zanechává tato pochutina velmi často mastné skvrny a ty vcelku jednoduše můžeme odmastit obyčejným prostředkem na mytí nádobí. Pokud i po několikerém vyprání zůstávají na vašem oblečení mastné skvrnky, nechte na ně působit slunce. Pomůže i starodávné kropení prádla a následné bělení na slunci.

Čokoláda
Čokoláda často zanechává ještě mastné skvrny (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od kávy a čaje

Káva a čaj jsou příjemné pochutiny v žaludku, ale ne na košili. Pokud se polijte kávou, ihned potřísněné místo opláchněte studenou vodou. Jemně skvrnu třete pod vodou tak dlouho, až zmizí. Používejte zásadně studenou vodu, teplá a horká takové skvrny víc zažere do látky. Už známá citronová šťáva má skvělé výsledky při čištění, stačí ji nechat 10 minut působit. Na scénu se opět dostává i kuchyňská sůl, která ve formě solného roztoku skvrnu odstraní. Taktéž je užitečná i jedlá soda, vinný ocet nebo peroxid vodíku. Ten se uplatní především na starších skvrnách. Musíme textilii ale nejprve postříkat glycerinem, a poté aplikovat peroxid. Citron sůl a peroxid pomohou i v případě nehody s čajem. 

Káva
Na kávu platí studená voda (Zdroj: Depositphotos.com)

Skvrny od ovoce

Většina ovoce - zejména borůvky, jahody, maliny nebo ostružiny vykouzlí na našem oblečení a okolí opravdu báječné skvrny, které však dokážeme vyčistit, pokud budeme jednat dostatečně rychle. V první řadě ale musíme vědět, z jakého materiálu budeme skvrny od ovoce odstraňovat. Na bavlnu a len použijeme zkyslé mléko. Vlna má zase ráda citron. Hedvábí opijeme a namočíme ho do alkoholu. Chcete-li se spolehnout na sílu chemie, zkuste klasický odstraňovač skvrn anebo čpavek. Osvědčené žlučové mýdlo bude také velmi platné a v neposlední řadě i zředěný peroxid. 

Skvrny od ovoce
Skvrny od ovoce ihned namočte a otřete (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 25. 11. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová