reklama

Jak léčit kočičí nachlazení a jak mu předcházet

Kočka je odjakživa chována jako přítel člověka. Někteří se chovají k těmto sympatickým tvorům dobře, ale jiní ne a vystavují kočku stresovým situacím. Určitě to není dobře, protože z tvora odolného se může stát kostra potažení kůží s velkou náchylností k chorobám. Sem tam se ale stane, že domácí kočka přečká noc venku a vrátí se s rýmou. Jde o kočičí nachlazení nebo infekční rýmu? A co dělat, když se zvíře nezajímá o svoje okolí a má teplotu?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kočičí nachlazení je potřeba řešit a brzy léčit (Zdroj: Depositphotos)

Kočičí nachlazení snadno přehlédnete

Kočičí nachlazení se projevuje poměrně mírným průběhem, avšak všímavý majitel zvířete si velmi rychle povšimne typického příznaku, který spočívá především ve vodovité rýmě. Kočka, která trpí těmito příznaky je často více spavá a mazlivější. Netrpí však nechutenstvím ani teplotou. Pokud rýma během tří dnů začne odeznívat, zvířeti se vrátí jeho původní kondice a nečiní mu problémy strava, pak je z nejhoršího venku. Avšak když příznaky trvají déle, rozhodně je vhodné kontaktovat veterináře a poradit se s ním, zda-li není nutné zahájit léčbu. Úporná rýma může kočku velmi vyčerpávat a díky tomu dochází k dalšímu zbytečnému oslabování organismu. Vždy je důležité zajistit kočce dostatek stravy a tekutin, aby jí nachlazení nevyčerpávalo. K nachlazení jsou obecně náchylnější ty kočky, které jsou domácí, avšak chodí i ven, rozdíl teplot jim může přivodit problémy.

Kočka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kočičí chřipka může mít i velmi vážné následky

Při kočičí rýmě na nic nečekejte

Kočičí rýma má mnohem vážnější formu než nachlazení. Tato nemoc je infekční a přenašečem jsou nakažené kočky, se kterými vaše kočka přijde do styku. Toto onemocnění způsobují viry a bakterie, které primárně způsobí problémy u oslabených jedinců. Léčba je nutná vždy s pomocí antibiotik, protože bez včasného zásahu se zvíře velmi trápí, může uhynout a infikovat další členy kočičí skupiny, o kterou pečujete.

Základními příznaky jsou výtok z nosu se zasycháním a tvorbou krust, zánět spojivek, zarudlé sliznice a z toho důvodu i nechutenství k jídlu. Situace je o to vážnější, že při zvýšených teplotách kolem 39 °C dochází k rychlému slábnutí organismu a dehydrataci. Základ boje proti nemoci je pravidelná prevence, spočívající v naprostém omezení stresu a pravidelné očkování proti kočičímu herpesviru a kalciviru.

Kočka s koťaty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zdravá kočka bude mít zdravé potomstvo

Kočičí chřipka

Svými příznaky je vlastně podobná té lidské, taky se jedná o infekční onemocnění, které je nutné léčit podáním antibiotik, předkládáním stravy, která výrazně voní a dostatkem tekutin. Mezi základní příznaky patří zvýšená teplota, výtok z nosu i očí, kýchání, kašlání, nechuť k jídlu a apatie. Vlivem oslabení organismu si tak kočka vyhledává místa, kde je klid, nevyhledává člověka a po většinu dne leží na jednom místě. Včasný zásah zvěrolékaře je podmínkou pro rychlé vyléčení, těžší formy kočičí chřipky mohou zvíře trápit po mnoho dní a ústup příznaků může být pomalejší. 

U veterináře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Veterinární prohlídky koček jsou důležité i preventivně

Proč jsou venkovní kočky odolnější proti nachlazení?

Venkovní kočky proti "gaučákům" mají jednu velkou výhodu. Pokud mají dobrou a pestrou stravu, velmi dobře se na období zimy dokážou připravit. Doba přípravy na zimní období probíhá u koček zhruba od poloviny září, kdy u nich dojde až ke skokovému zvýšení chuti k jídlu. Nejedna kočka, která je dobře krmená, se dožaduje potravy několikrát za den a spořádá jí velké množství. Vhodné je stravu předkládat několikrát denně v menším množství, protože tak je trávicí trakt zvířete méně namáhán. Kočky kromě zvýšení hmotnosti na zimu se také připravují značným zhuštěním srsti. Tyto dva fakty jim pomáhají zvládnout extrémní podmínky bez zdravotních problémů. Před zimou je také nezapomeňte odčervit, jejich odolnost proti nemocem to značně zvýší.

Kočičí očista
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zdravá kočka se ráda olizuje

Nebezpečí jménem stres

Stres je podobně jako u člověka i pro kočku vysoce rizikovým faktorem. Pokud kočka z nějakého důvodu trpí stresem, její tělo je tak oslabováno, imunitní systém nemusí fungovat úplně stoprocentně a výsledkem je ztráta zájmu o kontakt s člověkem, větší náchylnost k nemocem a také neprospívání, které je viditelné například jako snížení hmotnosti bez příčiny i přes provedená vyšetření a nehezký stav srsti. Určitě se vyplatí předcházet stresu a kočce dopřát spokojený a klidný život.

Publikováno: 20. 11. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček