Modelovací stříbro už není novinkou a bát se ho rozhodně nemusíte. Naopak! Můžete se s ním v klidu pustit do výrobu vlastních šperků. A ruku na srdce, kdo by se nechtěl ozdobit vlastními designovými šperky, které mu budou všichni závidět?
Budete potřebovat
- 10 g ACS hlíny
- linoleum
- kancelářskou fólii jako podložku
- potravinovou fólii
- lišty cca 1 mm silné (popř. 4 hrací karty)
- olivový olej
- mřížku, nehořlavou podložku, krabici
- patinu na stříbro.
- jemné rydlo
- tužku
- párátko, váleček, fén
- kelímek s vodou a štětec
- pilník
- butanový hořák
- měkký ocelový kartáč, popř. brusné houbičky
- nerezové hladítko
Pro ty, co se s ním potkávají poprvé, alespoň krátce obecně. Jedná se o jemné částečky stříbra smíchané s organickým pojivem do formy hlíny nebo pasty. Po vymodelování a vysušení se tvar vypálí a tím vzniká z modelíny ryzí stříbro. Výrobek se přitom smršťuje o 8–10 objemových procent. Práce s hlínou by měla být svižná, hlína poměrně rychle vysychá. Proto je dobré mít na stole kelímek s vodou a štětcem si případně výrobek dovlhčovat. A jak prakticky na to? To si spolu projdeme při tvorbě jednoduchých náušnic.
Postup:
Nejprve si vymyslete tvar náušnic, v našem případě je to 25 mm vysoká kapka. Obyčejnou tužkou si tvar i zdobení nakreslete na hladkou stranu linolea. Jemným rydlem si motiv vyryjte.
Pokud s rytím do lina nemáte zkušenost, doporučuji vyzkoušet na jiném kousku nanečisto. Pozor, nikdy neryjte proti ruce, rydla jsou velmi ostrá! Vyrytý motiv lehce potřete olivovým nebo slunečnicovým olejem.
Připravte si na stůl kancelářskou fólii a na ni dvě 1 mm silné lišty popř. 2× 4 hrací karty – umožní vyválet placku všude stejně silnou. 10 g hlíny ACS lehce promněte mezi prsty, vytvarujte kuličku a umístěte ji mezi karty. Přikryjte kouskem potravinové fólie a válečkem zploštěte.
Odstraňte potravinovou fólii a dvakrát otiskněte připravenou kapku s reliéfem.
Tvar kapky vyřízněte skalpelem nebo modelářským nožíkem a vhodným špičatým předmětem (párátko) vytvořte dírky. Zbylou hlínu pečlivě zabalte do kousku potravinové fólie a do původního obalu – vydrží do příště. Sušíme buď volně na vzduchu do druhého dne, nebo 30 minut fénem v krabici s dvěma otvory – do jednoho vsuňte fén, druhým uniká teplý vzduch.
Po vysušení zapilujte všechny přesahy a nepřesnosti.
Nyní oba kousky vypalte při 650 °C butanovým hořákem na mřížce a nehořlavé podložce, nejdříve hoří pojivo.
Po zoranžovění vypalujte 30 sekund. Poté na 1,5 minuty oddalte plamen a nakonec nechte úplně vychladnout.
Měkkým ocelovým kartáčem odstraňte bílou vrstvu na povrchu, teď už máme přívěsky z 99,9% stříbra – lesknou se nádherně, viďte?
Vystupující linky můžeme pro větší lesk přejet nerezovým hladítkem (lze nahradit lžičkou).
Všechny reliéfy, ať už ryté nebo vystupující, lépe vyniknou na tmavém, patinovaném stříbře. Proto si náušnice omyjte mýdlem a teplou vodou, nachystejte patinu a namáčejte je do ní tak dlouho, až mají barvu přesně, jakou chcete.
Nakonec stačí opláchnout pod tekoucí vodou, tím černání zastavíte. Přebytečnou patinu lze snadno odstranit ocelovým kartáčem nebo jemným smirkovým papírem či brusnou houbičkou. Vystupující linky opět hladítkem vyleštěte.
Pro zavěšení potřebujeme dva stříbrné nýty o délce 50 mm, zde jsou použity nýty s kuličkou. Navlékněte nýt a ohněte ho vzadu do pravého úhlu.
Pomocí prstu, tužky nebo třeba štětce vytvarujte náušnicové zapínání.
Přebytečný kus nýtu uštípněte. Konec zapilujte. Stejně postupujte u druhé náušnice. Šup s náušnicemi do uší a, aby skvěle ladily, zkuste použít linorytové razítko k potištění trička nebo tašky textilními barvami.
Zdroj informací: Šárka Rooya Jiřičná
Publikováno: 18. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce