reklama

Tradice, na které jsme zapomněli

Tradice tvoří naši kulturu. Utváří nás, obohacují a spojují nás s našimi předky. Mají totiž hlubokou historii. Nejvíce tradic máme spojených s Vánocemi a Velikonocemi. Pravdou však je, že tradicemi je protkán celý rok. Každá rodina má své vlastní tradice. Je zajímavé, že některé tradice se v průběhu času ztratí. Objevují se nové a mnohdy se tradice po letech zapomenutí opět vyjeví a stanou se opět oblíbenými a tradovanými. Víte, jaké zajímavé jarní a velikonoční tradice upadly v zapomnění?

i (Zdroj: Depositphotos)
Tradice, na které jsme zapomněli (Zdroj: Depositphotos)

Tradice, na které se zapomnělo

Tradice donášení “líta”

Tradice vynášení Morany je známá především na Moravě. Donášení “líta” se pro změnu více udržuje v Čechách. Tradice se dodnes nejvíce dodržuje v Nýrsku. Nejprve se vynesla Morena a pak se donášelo “líto”, symbol nového života. Šlo o živý stromeček zdobený barevnými pentlemi a malovanými kraslicemi.

Kromě "líta" se do kostela nosily kočičky a nechávaly se světit. Posvěcené se pak ukládaly doma, aby zaháněly nemoci.

Svěcení kočiček
i (Zdroj: Depositphotos)
Nařezaná kytice kočiček se nechávala v kostelech světit

Zelený čtvrtek byl skutečně zelený

Už dávno hospodyňky o Zeleném čtvrtku nevstávají dobrovolně před svítáním, jen aby rychle doma zametly a smetí za svítání odnesly na první křižovatku. Zapomenutou čtvrteční tradicí z Orlických hor je i zvyk, kdy lidé házeli na Zelený čtvrtek do studny chleba namazaný medem. Do dnešních dob přetrval zvyk jíst zelené pokrmy, případně tradiční jídla s přídavkem zeleniny.

Zelený čtvrtek
i (Zdroj: Depositphotos)
Na Zelený čtvrtek se konzumují zelené potraviny

Na Velký pátek se hledaly poklady

Velký pátek býval spojen s celou řadou tradic. Některé se dodržují do dnešních dnů, ale na některé se již zapomnělo. Už jen málokdo ví, že se na Velký pátek chodívalo hledat poklady. Kromě hledání pokladů se tradičně lidé také před rozbřeskem umývali vodou v potoce, aby si zajistili pevné zdraví pro celý následující rok.

Velký pátek
i (Zdroj: Depositphotos)
Velký pátek je magický, v tento den se otevírají poklady v zemi

Bílá sobota to nejsou jen malovaná vejce

Kromě malování vajec se v minulosti malovaly také “chodníčky lásky”. Dělali to zamilovaní mládenci, kteří si vysypávali cestičku ke své milé. O Bílé sobotě se také třáslo s ovocnými stromy, aby se probudily ze zimního spánku a dobře rodily. Stříkaly se přitom vodou a potíraly se těstem na mazance. 

Chodníčky zamilovaných
i (Zdroj: Depositphotos)
Na Bílou sobotu vysypávali zamilovaní ke své milé chodníček

Boží hod velikonoční

Na Boží hod velikonoční se v minulosti vynášely svěcené pokrmy na zahradu, aby byla dobrá úroda.

Svěcení pokrmů
i (Zdroj: Depositphotos)
Kromě kočiček se světily i velikonoční pokrmy

Velikonoční pondělí

O Velikonočním pondělí se házelo kudlou na kudrnu a vejce. Kudrna je míč vytvořený z volských chlupů. Vyhrál ten, komu se povedlo nůž zabodnout nejblíže kudrny a jako první se strefil i do vajec uvařených natvrdo. Podobně na tom je i “pekaní”, souboj v ťukání kraslicemi. Soupeřovo vajíčko vyhrává ten, kdo špičkou svého vejce rozbije druhé vejce.

Malovaná vejce
i (Zdroj: Depositphotos)
Malovaní vajec se dochovalo i do dnešních dob

Vytvořte si na velikonoce zajímavou květinovou dekoraci

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 4. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová