reklama

Vyšijte si originální obal na knihu, poradíme vám, jak na to

Ušijte si plátěný obal na knihy, který ozdobíte krásnou výšivkou, přímo jakoby jehlou malovanou. Můžete ji umístit do malého okénka, do něhož se vejde obrázek s kočkou ležící v krajině s trávou.

Vyšijte si originální obal na knihu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Knížka pojednává o základních technikách vyšívání a je určena pro ty, kteří nemají s těmito pracemi žádné nebo jen malé zkušenosti. Drobnou výšivkou dodáme na originalitě dárku, zdůrazníme detail oděvu, bytového doplňku, prádla apod. Vždyť vyšívání již dávno není jenom záležitostí naší minulosti. Při této odpočinkové činnosti můžeme vytvářet moderní vzory a navíc se ještě nabíjíme pozitivní energií. Tak steh po stehu přibývá krásná výšivka připomínající malbu, pouze místo štětce máme jehlu a místo barev vyšívací bavlnky.

Postup:

Pevné řidší tenké plátno vyměříme na velikost obalu knihy a upevníme jej do vyšívacího rámu. Ostrou tužkou pak nakreslíme třeba krajinu s kočkou a začneme ji vyšívat francouzským uzlíkem. Jehlu otočíme několikrát okolo příze, obrátíme ji a vpíchneme znovu do stejného otvoru.

Základem je francouzský uzlík
Základem je francouzský uzlík (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Tento uzlík se označuje též jako francouzský pecičkový nebo uzlíčkový steh. Používá se převážně pro „sypané“ vzory, ale při hustém uspořádání jím lze vyplnit celý motiv. Kočička může být celá černá, bílá nebo strakatá.

Vyšívejte hustě po celé ploše
Vyšívejte hustě po celé ploše (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Naše kočka je bílá s černými flíčky. Dřív, než dokončíme hlavu, vyšijeme předem oči hustým plochým stehem. Francouzské uzlíky působí na kočce plasticky. Uzlíčkové stehy se tvoří uzlováním nebo stáčením vyšívací příze na líci tkaniny a upevněním uzlíku stehem.

Francouzské uzlíky jsou plastické
Francouzské uzlíky jsou plastické (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Plochý přesahovaný steh je u nás známější pod názvem malování jehlou. První řadu vyšijeme stejně jako u plného stehu pevně semknutými stehy, ale v následujících řadách vpichujeme jehlu mezi dolní body stehů předcházejících.

Dále použijte přesahovaný steh
Dále použijte přesahovaný steh (Zdroj: Miroslava Kubišová)

U nejjemnějších přechodů můžeme měnit barevné tóny v každé řadě. Tento steh využijeme při vyšívání pozadí krajiny s kočkou. Můžeme přitom vystřídat světlejší, střední, tmavší nebo i žlutavě zabarvené odstíny zelených bavlnek.

Při přesahovaném stehu neboli vyšívání jehlou pracujeme s různými odstíny barev
Při přesahovaném stehu neboli vyšívání jehlou pracujeme s různými odstíny barev (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Trávu přímo za kočkou odlišíme svislým směrem, při němž vlnitě střídáme též výšku stehů. Travičku vyšíváme hustým plochým přesahovaným stehem. Můžeme přitom použít i žíhaně zbarvenou bavlnku.

Střídejte směr i délku stehů
Střídejte směr i délku stehů (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Jakmile vyšijeme trávu, zaplníme louku kytičkami z řídkého sypaného francouzského uzlíku. Vystřídáme přitom několik barev žluté a oranžové bavlnky. Jako samostatný motiv zde francouzský uzlík krásně vyniká.

Na závěr vyšijte kytičky v kontrastní barvě
Na závěr vyšijte kytičky v kontrastní barvě (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Po dokončení výšivky vyjmeme plátno z rámu. Okolí výšivky potřeme vlhkým hadříkem a vyžehlíme je. Nejprve založíme a zažehlíme obě dlouhé strany, a potom stejně založíme i krátké strany.

Úplně nakonec sešijte obal a knihu oblékněte
Úplně nakonec sešijte obal a knihu oblékněte (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Klopy lehce zapošijeme a obal navlékneme na knižní desky.

Zdroj informací: autorka článku; Nakladatelství Grada: Vyšívání

Publikováno: 21. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce