reklama

Výroba věnců na dušičky netradičním způsobem

Výrobu věnců na Dušičky můžete pojmout i méně tradičním způsobem. V současnosti je moderní použít při výrobě přírodní materiály, tedy ani korpus nemusí být jen polystyrenový či slaměný věnec. Co takhle uříznout kousek ze špalku, který máme připravená na rozsekání ke kamnům?

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Výroba věnců na Dušičky netradičním způsobem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Co potřebujeme na výrobu věnců na Dušičky?

  • dřevěnou kulatinu
  • zelené větvičky
  • šišky, kaštany
  • umělé květiny
  • svíčku na hrob
  • tavnou pistoli
  • nůžky 
Materiál na výrobu věnců na dušičky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Materiál na výrobu věnců na Dušičky

Postup výroby dušičkové dekorace

Protože se blíží Svátek zesnulých, u nás známý pod názvem Dušičky, měli bychom si včas připravit věnec či jinou dekoraci, které položíme na hrob. Výrobu věnců jsme již ukazovali mnohokrát, tentokrát si na Dušičky vytvoříme trochu netradiční zdobení.

Ze špalku, který jsme měli připravený na rozštípání k topení, si necháme šikovným manželem uříznout kolo, vysoké cca 5-7 cm. Necháme ho trochu oschnout, pozor, nedávat k horkému radiátoru, mohlo by popraskat. My použili kolo z břízy. Bílá kůra působí velice dekorativně. Na očištěné dřevo musíme nejdřív přilepit svícen.

Protože bude celá dekorace stát venku pod otevřeným nebem, musíme zvolit takovou hřbitovní svíčku, která má chráněný plamen. V obchodech se již minimálně od poloviny října vedle sebe tlačí různé druhy svícnů a svíček na hrob, je tedy z čeho vybírat. Do kulatiny je riziko něco přidělávat hřebíky či šroubem, aby dřevo neprasklo, zvolíme tedy jednodušší způsob upevnění - tavnou pistoli. 

Svíčku z umělé hmoty můžeme přilepit na dřevěný korpus tavnou pistolí
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Svíčku z umělé hmoty můžeme přilepit na dřevěný korpus tavnou pistolí

Celý povrch poté pokryjeme zelenými větvičkami. Zvolit můžeme například túji, smrk, stříbrnou jedli, ptačí zob či buxus. Záleží, co se nám podaří sehnat. Aby větvičky nepopadaly, raději je přilepíme. Na jednotlivé kousky bohatě naneseme roztavené lepidlo a dobře přimáčkneme na dřevěný korpus. Dřevo může prosvítat, celá dekorace bude působit uceleným dojmem.

Na dřevěnou základnu nejdřív připevníme zelené větvičky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na dřevěnou základnu nejdřív připevníme zelené větvičky

Dušičkový věnec dozdobíme přírodninami, které jsme si přinesli z lesa. Při houbaření můžeme nalézt zajímavou šišku, spadané žaludy či kaštany, uschlý klacík, šípky. To vše se bude hodit na náš věnec. Vše musíme opět přilepit, popř. upevnit drátkem. My použili šišky z modřínu, smrku, borovice i kaštany. 

Přírodní dekorace přilepíme tavnou pistolí
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přírodní dekorace přilepíme tavnou pistolí

K dozdobení můžeme použít i květiny. Pokud chceme přidat živé květy, je potřeba každý stonek seříznout do špičky a vložit do květinářských zkumavek naplněných vodou. Ty pak přilepíme do věnce. Živé květiny stejně po nějaké době uvadnou. Když ale použijeme umělé květiny, mohou hrob zdobit až do Vánoc, kdy dušičkový věnec vyměníme za ten vánoční. 

Lepení umělých květin
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Místo živých květů použijeme ty z umělé hmoty

Při výrobě věnců na Dušičky zapojíme vlastní fantazii. K dozdobení lze použít i veškeré komponenty umělohmotné, které se dají zakoupit v potřebách pro kutily či na internetu. Kdo nemá šanci dostat se do lesa, aby si nasbíral přírodniny, může zaskočit do nejbližšího květinářství, podzimních dekorací je nyní v nabídce víc než dost.

Pokud máte velkou kulatinu, můžete ke svícnu přidat třeba malou ozdobnou dýni. Přesto je nutné stále počítat s tím, že se může stát, že vám váš výrobek některý nenechavec odcizí, krádeže jsou na hřbitovech každoročním evergreenem. Proto je levnější použít co nejvíc z přírodního materiálu. 

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 28. 10. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce