reklama

Vyrobte si nádobí jako malované

Neustále hledáme inspiraci a nápady, jak udělat někomu radost malým dárečkem. Dobrým tipem může být třeba ručně malovaná mistička. Dnes Vám přinášíme návod, jak z obyčejné porcelánové misky udělat krásnou pozornost pro své blízké.

i (Zdroj: Anagram)
Vytvořte si krásný malovaný porcelán. Přinášíme vám návod (Zdroj: Anagram)

Co budete potřebovat

 • bílou porcelánovou misku
 • žlutý, oranžový, světle zelený a červený fix na porcelán
 • světle modrou, růžovou, hnědou a tmavě červenou barvou na porcelán
 • černou konturu
 • grafitovou tužku a průsvitný papír
 • papírovou lepicí pásku
 • kuličkové pero a tvrdou tužku
 • vatovou tyčinku, párátko, štětec
 • líh

Postup:

Předlohu překreslete grafitovou tužkou na průsvitný papír. Papír pak odstřihněte a přiložte stranově obráceně na připravené misky a přilepte papírovou lepicí páskou. Obrysy motivu překreslete kuličkovým perem nebo tvrdou tužkou a pak předlohu odstraňte.

Motiv obkreslete grafitovou tužkou
i (Zdroj: Anagram)
Motiv obkreslete grafitovou tužkou

Obrysy nejprve obtáhněte konturou. Dříve než vymalujete zbývající plochy barvami, nechte konturu podle pokynů výrobce uschnout. Nejlepší je dát misky pomalované konturou trochu vypálit, jinak se může při malování další mokrou barvou rozpít. Nesahejte ani na uschlou nevypálenou konturu, mohla by se totiž sloupnout.

Obtáhněte černým konturovacím fixem na porcelán
i (Zdroj: Anagram)
Obtáhněte černým konturovacím fixem na porcelán

Fix před použitím pořádně protřepejte a několikrát tlačte na špičku, dokud se neobjeví barva. Nejprve jej otestujte na papíru a teprve pak s ním začněte malovat na misku. Malujte velmi rychle a opatrně.

Barvy ze skleničky nanášejte podle velikosti plochy štětcem nebo párátkem. Nenabírejte moc barvy, která obzvlášť na zvlněném povrchu může stékat a velmi pomalu schne. Štětce po použití okamžitě vyčistěte (vodou nebo lihem).

Obrázek vybarvěte
i (Zdroj: Anagram)
Obrázek vybarvěte

Pomalované misky nechte podle údajů výrobce zaschnout a pak je vypalte v troubě. Všeobecně platí, že se nádobí dává do studené trouby a jakmile je dosažena teplota 160 až 170 ˚C, vypaluje se 30 až 90 minut. Misky nechte vychladnout a teprve pak je vyjměte z trouby. Případné zbytky grafitu z tužky setřete. Přerušovanou světle modrou čáru letu včelky namalujte párátkem, text dopište konturovací barvou.

Tipy:

 • Opravy motivů můžete dělat tak dlouho, dokud barvu nevypálíte. Odstraňte pak díly motivu párátkem (tenké obrysy) nebo vatovou tyčinkou namočenou v lihu (plochy).
 • Někdy musíte konturu po nanesení barvy ještě jednou namalovat. Barvu nechte pořádně zaschnout a konturu nanášejte opatrně.
 • V obchodech existují již takové barvy na porcelán, které se nevypalují. Dbejte vždy pokynů výrobce uvedených na fixech či barvách.

Zdroj informací: kniha Malované nádobí, nakladatelství Anagram

Publikováno: 13. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.