Aktuální počasí nic moc, tak si zkusme pohrát s barvičkami a možná přivoláme za okna léto a s ním ještě kousek letní nálady, záleží na tom, jaké odstíny si zvolíte. Připomeneme si techniku batikování bez vaření, kterou jsme vyzkoušeli již dříve.
Batikování oblečení
Batika vám dovolí vytvářet zajímavé vzory bez toho, abyste se museli bát, že se vám barvy slijí jinak, než si představujete. Nyní vám podrobně ukážeme, jak vytvořit na triku spirálový vzor. Barvy budete potřebovat barvy na textilu zafixovat pomocí vysoké teploty, takže využijte buď mikrovlnnou troubu, nebo vodní lázeň.
Na výrobu si připravte:
- bílá trička
- barvy na textil
- ocet, sůl
- provázek, gumičky
- mikrotenové sáčky
- lahvičky od minerálek nebo džusů s vytahovacími nebo membránovými uzávěry
- nůžky
- větší nádobu na vodní lázeň
- barvu na textil
Tip:
IBERIA CLASSIC barvy na textil jsou určené ke změně barvy textilie. Barví přírodní, syntetická i směsová vlákna. Lze je použít při barvení v ruce i v pračce. Barevná škála nabízí 5 barevných odstínů, které lze mezi sebou i míchat a vytvářet tak nepřebernou škálu barev.
Postup:
Tričko vyprané a řádně vymáchané bez aviváže rozložíme ještě vlhké na stůl pokrytý igelitem nebo na podložku, které nevadí vlhko. Místo, kde chceme mít střed spirály, uchopíme do prstů a začneme triko opatrně stáčet. Postupně triko stáčíme.
Pokud se nám tvoří „boule“, opatrně je urovnáme tak, aby sklady probíhaly až ke krajům trika. Triko stočíme naplocho až do úplných krajů, přitom jej stále necháváme položené na stole. Krajové cípy, které vznikají při stáčení, pečlivě přitiskneme na vzniklý balíček.
Balíček postupně ovazujeme provázkem nebo jej zpevníme pomocí gumiček, aby se nám nerozmotal. Gumičky nám pomohou i vymezit plochu na jednotlivé odstíny barev.
Připravíme si malé lahvičky od dětských džusů nebo minerálky s membránovými nebo vytahovacími uzávěry (můžete použít i lahvičky z kitu, pokud jste si je schovali, ale nebojte se, ty od „pitíček“ úplně postačí). Smícháme práškové barvy s octem, solí a postupně je dolijeme horkou vodou, vždy před tím, než je budeme používat. Barvy ředíme 1,5 až 2 krát hustší, než je v návodu na krabičce. Lahvičku s barvou před aplikací důkladně protřepeme, aby se barva rozpustila.
Pak položíme tričko na podložku nebo na tác, kterému barva nevadí, a začneme barvit. Postupně nanášíme barvu od nejsvětlejšího odstínu. Gumička nám pomůže vymezit dílky, do kterých máme barvu nanášet. Triko musí být stále vlhké, aby barva pronikla i do středu textilu.
Barvy nanášíme postupně na celé smotané triko tak, aby vytvořily dílky jako třeba na rozkrájeném dortu. Smotané triko vždy otočíme a naneseme barvu i na druhé straně. Poté, co naneseme všechny odstíny, vložíme triko naplocho do mikrotenového sáčku, zavážeme nebo přehneme okraj a vložíme jej na tác do mikrovlnné trouby.
Troubu nastavíme 2krát po 12 minutách na 700 W, necháme triko vychladnout a ještě jednou zopakujeme. Pokud budeme barvit ve vodní lázni, musí být sáček nový, bez dírek. Triko v sáčku vložíme do vroucí vody a necháme jej tam cca 20 min. Voda by měla být těsně na bodu varu tak, aby neklokotala a sáček s trikem se moc neobracel.
Po zafixování barvy necháme trika vystydnout, rozbalíme sáčky a ještě sbalená trika pořádně propláchneme vodou (ve sprše nebo – pokud můžeme – zahradní hadicí). Opatrně sundáme gumičky a odstříháme provázky.
Potom trika důkladně několikrát vymácháme ve vlažné vodě. Mácháme ručně a vyměňujeme vodu do té doby, dokud nebude čistá.
Tip:
Pokud trička důkladně vymácháme hned po obarvení, můžeme je potom prát i v pračce jako běžné barevné prádlo na 40 °C. Aby ani trošku neobarvily ostatní prádlo, můžeme použít speciální utěrky do pračky (Iberia).
Zdroj informací: AC MARCA Czech Republic s.r.o.
Publikováno: 30. 11. 2022, Autor: Petra (text a foto), Profil autora: Redakce