reklama

Vyrobte svému čtyřnohému mazlíčkovi pořádnou boudu

Pes, který bydlí se svými majiteli v rodinném domku, většinou mívá svoje místečko doma i venku, na dvorku nebo na zahradě. A na zahradě využije i boudu, byť třeba jen v teplejší části roku, tak jako náš pejsek. Podívejte se s námi, jak můžete vyrobit jednoduchou letní boudu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na výrobu boudy budeme potřebovat smrkovou spárovku, vodovzdornou překližku, nereznoucí vruty do dřeva se zápustnými hlavami, dřevěné hranolky o průřezu 4 x 6 cm, silnou lať o průřezu 2 x 6 cm, případně malá kolečka, barevnou lazuru nebo lak či olej na povrchovou úpravu dřeva, kotoučovou pilu, přímočarou pilku, záhlubník, akuvrtačku a šroubovák (my jsme použili sadu akunářadí na stejnou baterii).

nářadí
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Nářadí potřebné k výrobě boudy pro psa

Naše bouda stojí na podlážce o rozměrech cca 62  x 100 cm, výška domečku je v zadní části cca 30  cm a v přední cca 44 cm, ale samozřejmě, že je rozměry potřeba přizpůsobit psovi na míru.

řezání maflem
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Rozměry boudy je potřeba přizpůsobit velikosti pejska

Nejprve si z jedné desky připravíme dva boky tak, že desku přeřízneme na koso, z jedné strany je vzdálenost k okraji 30 cm, z druhé 44 cm. Tak nám vzniknou dva stejné zkosené boky.

měření
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Spojení přes hranolky zajistí větší pevnost konstrukce boudy

Ke kraji boků postavíme hranolky a obkreslíme na ně zkosení. Přes hranolky budou spojené boky s čelem a zády boudy, korpus bude pevnější, než kdyby byly spojeny napřímo.

řezání kotoučovou pilou
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
S řezáním přesných zkosení nám pomůže kotoučová pila

Pomocí kotoučové pily s náklonem kotouče uřízneme požadovaný rozměr hranolku v obkresleném úhlu zkosení.

šroubování překližky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Před šroubováním je vhodné materiál předvrtat - zabráníte tak jeho vyštípnutí při šroubování

Tenkým vrtáčkem si předvrtáme otvor pro vruty přes bok a do poloviny hloubky hranolku. Předvrtání zabrání tomu, aby se materiál vyštípl.

šroubování
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Díky zahloubení spojů nebudou nikde vyčnívat šrouby

Připravené otvory si ještě opracujeme záhlubníkem, aby se při spojení vruty schovaly do dřeva.

výroba boudy pro psa
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Dostatečně zpevněný zadní díl boudy

Spojíme boky se zády do tvaru U, díl zad je vysoký 30 cm, na šířku má 56 cm. Přední díl bude vyšší, 44 cm, šířka stejná, tedy 56 cm.

kulatý otvor
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Zaoblený tvar vstupu je pro pejska vždy příjemnější

Do předního dílu si potřebujeme vyříznout vstup pro pejska. Zaoblený tvar vstupu bude psovi určitě příjemnější, pro nakreslení oblouku použijeme pokličku nebo nádobku s kruhovou podstavou nebo tvar nakreslíme ručně. Vstup vyřízneme blíž k jedné straně, aby bylo za ním ještě závětří a pes se mohl v boudě pohodlně stočit.

řezání přímočarou pilou
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Po vyříznutí ještě hrany strhneme smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou

Vstupní otvor vyřízneme pomocí přímočaré pilky s ostrým plátkem. Řežeme pomalu, do řezu příliš netlačíme, aby pila nevytrhávala materiál a nepodřezávala šikmo. Hrany řezu strhneme brusnou houbičkou nebo smirkovým papírem na špalíčku.

výroba boudy pro psa
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Spojíme čelo boudy s jejími ostatními částmi

Čelo boudy spojíme s boky vruty se zápustnou hlavou, otvory pro ně si opět předvrtáme tenkým vrtáčkem.

šroubování
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Při volbě materiálu na podlahu a střechy dbáme na to, aby nebyl nasákavý

Podlážka i stříšky na boudě jsou z vodovzdorné překližky. Na stříšku boudičky si připravíme desku o rozměrech 70 x 78 cm, takže střecha bude mít na všechny strany přesah, dopředu o něco větší než dozadu. Položíme desku na stůl, na ni položíme boudu vzhůru dnem, srovnáme tak, aby přesahy byly zboku shodné, a ze zadní strany připevníme ke korpusu a střeše panty.

výroba boudy pro psa
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Pro pohodlnější čištění boudy je její střecha díky umístění na pantech otevíratelná

Stříška boudy je otvírací, aby se bouda dala pohodlněji čistit. Zkontrolujme, zda se stříška dobře zavírá a otvírá a položíme ji znova na střechu.

výroba boudy pro psa
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Střecha i podlaha mají přesah, vznikne tak prostor pro misky, stříška zajistí příjemný stín

Zespoda přišroubujeme podlážku tak, že do stran a vzadu má menší přesahy, vepředu je volná podlaha – jakási veranda, na které mohou být misky.

výroba boudy pro psa
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Vše je zapotřebí pečlivě změřit a přesně nařezat

Asi 6 cm pod okraj stříšky si na přední stěnu boudy připevníme lištu, na které pak bude přichycena přední stříška. Zkusmo si zvolíme její sklon – tentokrát dopředu, a obkreslíme opět zkosení na hranolky, které ji budou podpírat. Hranolky seřízneme a přichytíme nejprve zespoda přes podlážku.

vrátní do překližky
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Využití AKU nářadí při montáži nám dává volný prostor pro manipulaci s ním - nejsme limitování přívodním kabelem

Na hranolky a lištu položíme stříšku z vodovzdorné překližky, připevníme pomocí vrutů se zápustnou hlavou.

Bouda pro malého psa
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Abychom boudu i jejího obyvatele ochránili před případnou vzlínající vlhkostí, můžeme ji opatřit nízkými nožičkami z odřezaného materiálu

Aby se dalo s boudou manipulovat a nevadilo jí vlhko zespoda, pokud by stála třeba na trávníku, můžeme jí zespoda připevnit nožky z odřezků hranolků nebo malá kolečka. Dřevěné části natřeme vhodnou lazurou určenou pro použití v exteriéru a necháme důkladně zaschnout.  Pak už zbývá jen pozvat nájemníka a doufat, že se mu jeho letní domeček bude líbit.


Tip: Pokud bychom chtěli, aby bouda sloužila i v zimě, bylo by potřeba všechny stěny korpusu zdvojit a mezi stěny vložit tepelnou izolaci, např. polystyren.

Publikováno: 26. 10. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman