reklama

Sushi českým domácnostem sluší. Průvodce výrobou gurmánské delikatesy.

Sushi si v posledních letech vydobylo pevné místo v jídelníčku Čechů. Stále víc „in“ je příprava oblíbeného pokrmu doma. Přinášíme tipy na zhotovení jídla, po kterém by zatoužili i ti nejpřísnější japonští gurmáni. Lahodné sushi v kombinaci se sójovou omáčkou a pikantního wasabi – gastronomický zážitek na celý život. Kouzlu Dálného východu na talíři podléhá stále víc Čechů, kteří už dávno po víc než 25 letech demokracie nejsou jen národem trojkombinace knedlo-zelo-vepřo. Jak připravit tento japonský tradiční pokrm s víc než tisíciletou historií u vás v kuchyni?

i (Zdroj: Fiskars)
Připravit sushi si můžete i sami doma (Zdroj: Fiskars)

Připravit sushi není nic těžkého

Lze je připravit z různých ingrediencí. Těmi nejzákladnějšími jsou rýže a mořské řasy a k nim se podle chuti přidávají syrové nebo tepelně zpracované ryby, krevety, chobotnice, sépie, maso, zelenina nebo třeba vejce a houby.

Rybí sushi je zdrojem mastných kyselin, jódu, proteinů, vitaminů a minerálů. V dnešní době, kdy jde především o zdraví, představuje sushi ideální příležitost pro chutný oběd, který nijak nepoznamená vaši postavu. Syrové ryby obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají proti mozkové mrtvici, infarktu a dalším nemocem.

Opatrně odstraňte kůži
i (Zdroj: Fiskars)
Opatrně odstraňte kůži

Zdravá rýže a octová omáčka

Základem pro přípravu sushi je vařená rýže nishiki, která se smíchá s omáčkou sushi su. Rýže vaší postavě opravdu neublíží – 200 gramů pochutiny v sobě skrývá pouze jeden gram tuku! Rýži propereme ve studené vodě, dokud není voda čirá. Poté ji dáme vařit. Od bodu varu ji ještě 10 minut necháme povařit, potom ji ještě 20 minut necháme pod uzavřenou pokličkou.

Připravíme si lžíci nebo dvě rýžového octa (pokud není rýžový, lze nahradit třeba jablečným), lžičku cukru a soli. Směs ohřejeme a nalijeme do rýže, promícháme a necháme rýži vystydnout.

Kromě rolovací podložky si nachystáme wasabi (japonský křen) a na špalíky nakrájené čerstvé ryby (hlavně ne mražené), naporcované ostrým nožem. Po ruce bychom měli mít mořské řasy.

Maso nakrájejte na plátky
i (Zdroj: Fiskars)
Maso nakrájejte na plátky
Kuchařský nůž je pravděpodobně nejuniverzálnějším nástrojem, kterým může začít nejlepší sada nožů v každé kuchyni. Jeho široká čepel se skvěle hodí ke krájení, sekání a porcování masa, zeleniny a dalších věcí.

Plát řasy si nejlépe rozpůlíme podélně, začátečníci a ti, co mají rádi sushi mohutnější, mohou nechat plát celý. Položíme lesklou stranou na rolovátko, spodní kraj ke spodnímu kraji. Navlhčíme ruku ve vodě, nabereme hrst připravené vařené a ochucené rýže, rozprostřeme po celé ploše řasy kromě horního okraje. Doprostřed rýže podélně položíme rybu a například okurku nebo avokádo, prstem nabereme trochu wasabi a rozetřeme podél ryby po rýži nebo na horní okraj řasy jako „lepidlo“ (ten okraj, který zarolujeme nakonec).

Maso položte na rýžové lůžko
i (Zdroj: Fiskars)
Maso položte na rýžové lůžko

Začneme rolovat odspodu řasu do rolády, podložka pokračuje rovně, řasa se zaroluje dovnitř. Nakonec můžeme zmáčknout ze čtyř stran, aby nám rolka držela a utvořil se čtverec (nebo necháme válec), pokud je řasa suchá, na začátku procedury ji jemně pokropíme vodou. Váleček rozkrojíme na 68 kousků. Po rolování přichází krájení, zde se bez kvalitních nožů neobejdete.

Začněte opatrně balit
Začněte opatrně balit (Zdroj: Fiskars)
Ruličku pořádně utahujte
Ruličku pořádně utahujte (Zdroj: Fiskars)

Málokdo ví, že v Japonsku původně sushi sloužilo k podobným účelům jako naše chlebíčky. Japonskou lahůdku proto podáváme s hůlkami, je možné ji jíst i ručně. Neměla by chybět sójová omáčka, nakládaný zázvor a pikantní wasabi. Sushi namáčíme do sójové omáčky a přikusujeme nakládaný zázvor. Dobrou chuť!

Nakonec nakrájejte na stejně velké kousky
i (Zdroj: Fiskars)
Nakonec nakrájejte na stejně velké kousky

Slovníček sushi:

  • amazu gari – marinovaný zázvor
  • kome – speciální lepkavá rýže
  • mirin – sladké rýžové víno jako přísada do rýže
  • makisu – bambusová podložka na příbor
  • nori – pražené plátky mořské řasy
  • shoyu – sójová omáčka
  • su – rýžový ocet jako přísada do rýže
  • shiitake – sušená houba
  • takuan – nakládaná ředkvička
  • wasabi – japonský křen

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 4. 2. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce