Kytici si můžeme nechat uvázat v květinářství podle našeho přání. Ale co když máme záhony plné květin a chtěli bychom se z jejich krásy těšit i doma ve váze? Můžeme si takovou kytici uvázat i sami. Stačí k tomu jen znát správný postup.
Podzimní kytice
Uvázat si doma jednoduchou kytici není zase taková věda. Stačí nám k toma nějaké ty květiny, něco zeleného a pořádná mašle. A nebo ne? Pokud chceme vytvořit opravdu hezkou kytici, kterou se budeme moci i pochlubit, chce to vědět pár náležitostí. Především vědět, které květiny se k sobě hodí a jak by taková kytice měla vypadat. Také si připravíme pár nezbytných pomůcek a pak se už můžeme pustit do práce. Protože tu máme vlahý podzim a květiny na záhonech ještě neztratily svou barvu a tvar, použijeme podzimní květiny ze zahrádky a přeneseme si kousek podzimu domů.
Které květiny do podzimní kytice?
Rozhodně použijeme podzimní astry, které jsou pěkně barevné. My použili astry bílé, fialové a růžové. Přidáme k nim cínie v temně růžové barvě a celou kytici doplníme několika snítkami eukalyptu a Pistache (česky pistácie lentišek). Protože tato kytice bude ve velké váze, nebudeme jí dekorovat stuhou a vytvoříme pouze prostou vazbu. Jinak na podzimní kytici můžete dále využít například chryzantémy, to jsou velmi oblíbené a variabilní květiny s mnoha barvami. Také se hodí jiřinky, samozřejmě stálice růže nebo gerbery - ty můžeme koupit volně v květinářství stejně jako dekorační zeleň. U dekorační zeleně máme na výběr z mnoha variant. Kromě zmíněného eukalyptu a Pistache můžeme koupit Gypsophilu - nevěstin závoj, arálie, různé druhy kapradin, stále oblíbený asparágus, palmové nebo monsterové listy.
Základem kytice jsou květiny a dekorační zeleň používáme pouze jako doplněk. Dbáme, aby poměr byl vyvážený a zeleň nepřevažovala nad květy. Než začneme kytici vázat, musíme si květiny i zeleň upravit. Zejména očistit stonky květin, zbavit je přebytečných listů, které by ve vodě později zahnívaly. K ruce si také připravíme nůžky nebo zahradnické nůžky, nožík, lýko nebo motouz.
Postup
První květinu šikmo seřízneme a přes ni lehce šikmo přeložíme druhou. Takto pak dále pokračujeme s dalšími květy.
Kytici si otáčíme na všechny strany, aby byla souměrná. Pokud chceme tvořit kytici plochou, vážeme jen na jednu stranu.
Hlídáme si výšku všech vázaných květů, měly by být stejné. Kytice pro zvláštní příležitosti můžeme vázat stupňovitě.
Poslední spodní patro uzavřeme zelení, pokud použijeme velké listy. V případě drobnolistých větévek odekorujeme obvod celé kytice, aby vynikly květy.
Kytici urovnáme v ruce a opatrně svážeme. Neutahujeme příliš, jinak se stonky zaškrtí a celá květina rychle odumře.
Na závěr všechny stonky zastřihneme a celou kytici dáme do vázy.
Nebojte se, pokud se vám na první pokus nepovede kytice jako od zkušeného floristy. Každou další vazbou budete jistější a zkušenější. Vlastně na tom nic není, prostě skládejte květiny tak, jak vám budou nejlépe vyhovovat. Nehleďte na kritiku, pokud se uvázaná kytice bude líbit vám, není co řešit. Chcete-li vytvořit bohatou kytici, použijete více květin i zeleně, celou vazbu můžete doplnit třeba umělými dýněmi na špejli, motýlky, andělíčky nebo mašličkami. Kytici tvoříme buďto do jedné barvy anebo vícebarevnou, nápadům se meze nekladou.
Publikováno: 2. 10. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová