reklama

Podrobný návod na pletenou duhovou šálu včetně nahazování ok na jehlici

Zima opět klepe na dveře a Vánoce jsou v těsném závěsu za ní. Pomalu vytahujeme svetry, bundy, kabáty a co nevidět dojde i na čepice, šály a rukavice. Vlastní šálu si určitě můžete uplést i sami. Vypadá to složitě, ale nakonec je to opravdu jenom pletení. A můžete dokola plést to stejné. S hrubší a duhově barevnou pletací přízí vás to rozhodně bude bavit.

Podle podrobného návodu na pletenou duhovou šálu uplete šálu každý (Zdroj: Silva Pokorná)

Chcete si konečně uplést vlastní šálu, nebo oživit pletení po dlouhé době? S naším návodem na pletenou šálu to určitě zvládnete. Pokud zvolíte silnější jehlici a tlustou přízi, budete mít dlouhou šálu upletenou za jedno odpoledne. Příze, která je už obarvená několika barvami, vám sama vytvoří duhový efekt s různými barvičkami. Když se do toho pustíte teď, stihnete uplést i několik dárků k Vánocům. Posaďte se, připravte se, začínáme.

Materiál potřebný na pletenou šálu

  • hrubé jehlice (9 mm)
  • tlustší pletací příze (100% Acryril)
  • nůžky, háček

V tomto návodu je šála pletená na plastových jehlicích velikosti 9 mm. S jehlicemi se pracuje dobře, ale snadno očko vyklouzne. Skvěle se pracuje s bambusovými nebo dřevěnými. Příze je krásně měkká a příjemná na dotek, a barevně již připravená. Pokud se vám líbí, shánějte Papatya Velvet Cake. Jedno klubíčko váží 150 g a na šálu nebylo potřeba celé, ale zhruba 120 g. Můžete si ale zvolit jakoukoliv jinou silnější přízi, která se vám bude líbit a vyhovovat vám. Vždy si přízi vyzkoušejte na vlastní kůži, a to doslova, aby vás pak na krku nekousala.

02_Materiál
Pro pletenou šálu potřebujeme přízi, jehlice, háček a nůžky (Zdroj: Silva Pokorná)

Návod na pletenou šálu

Nejdříve si musíme vytvořit základní řadu ok na jehlici. Potřebujeme prsty a jednu jehlici. 

1. Jako první omotejte přízi kolem palce a dalších dvou prstů. Začněte u palce, veďte přízi přes ukazovák a prostředník a pak ještě jednou, ale překřižte druhou smyčku na palci přes první. Oba konce příze tak budou vést pod druhou smyčkou.

2. Vezměte jehlici a špičkou naberte spodní smyčku mezi ukazovákem a prostředníkem. Je to část smyčky, kterou jsme namotávali jako druhou (měla by vést do kříže dolů). A vytáhněte je nahoru a ven.

Postup 1.1
Omotejte 2 x přízi kolem prstů (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup 1.2
Vložte špičku do spodní příze jehlice (Zdroj: Silva Pokorná)

3. Jehlici zasuňte do vzniklého prostoru a vytáhněte všechny prsty.

4. Zatáhněte vzniklou smyčku až k jehlici, ale ponechte malé volné místo.

Postup 2.1
Vytáhněte spodní přízi nahoru a vytvořte oko (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup 2.2
Vyndejte prsty a smyčku utáhněte (Zdroj: Silva Pokorná)

5. Pro další oka potřebujeme palec a ukazovák. Volnou přízi (ne krátký konec) omotejte kolem palce směrem od jehlice přes palec zezadu dopředu a přidržte zbylými prsty.

6. Poté ukazovákem naberte přízi vedenou před palcem a přetáhněte ji směrem nahoru.

Postup 3.1
Natáhněte volnou přízi na palec (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup 3.2
Provlečte přízí ukazovák a vytáhněte nahoru (Zdroj: Silva Pokorná)

7. Vložte jehlici do oka pod ukazovákem zespodu, vytáhněte prsty a natáhněte oko na jehlici.

Postup 4.1
Zapíchněte špičku jehlice do smyčky na prstu (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup 4.2
Prst vytáhněte a vytvořte novou smyčku (Zdroj: Silva Pokorná)

8. Postupujte, až budete mít dostatečný počet ok. Pro užší šálu nahoďte 16 až 18 ok, pro širší 24 až 26 ok. Výsledná šířka pak bude větší, pletení zaplní i prostor mezi smyčkami na jehlici.

Postup 5
Pro užší šálu nahoďte 16 až 18 ok, pro širší šálu nahoďte 24 až 26 ok (Zdroj: Silva Pokorná)

Pletení řad – hladce a obrace

Dále budeme plést jednotlivé řady. Základní styl je tzv. hladce a obrace. Pravidelným střídáním docílíme toho, že na každé straně bude stejný vzor výpletu. Pokud vzor v některé řadě vyměníme, tedy budeme plést další řadu stejně jako řadu předtím, vzor se nám otočí. Můžeme je tak libovolně střídat. Také můžeme plést celou šálu jenom hladce. Vzor můžeme měnit i v rámci řady a tím vznikne další samostatné vzorování. Zde je dobré mít už něco napleteno a předem si vzor rozplánovat.

1. Otočíme jehlici s nahozenými oky a přesuneme ji do levé ruky. To v případě, že budete plést pravou rukou. Pletací příze by vám měla vést zepředu jehlice.

2. Namotejte si volnou přízi na ukazovák levé ruky a pravou rukou vsuňte špičku druhé jehlice do prvního nahozeného oka.

Postup hladce 1.1
Namotejte si volnou přízi na ukazovák (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup hladce 1.2
Vložte špičku jehlice do první smyčky (Zdroj: Silva Pokorná)

3. Špičkou naberte volnou přízi a protáhněte ji skrz první oko ven. Pak tahejte opatrně pravou jehlicí a vytáhněte z levé jehlice i provlékané oko.

4. Pokračujte stejným způsobem po celé délce až na poslední oko. A máte upletenou první řadu tzv. hladce.

Postup hladce 2.1
Naberte přízi a protáhněte smyčkou ven (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup hladce 2.2
Upleťte celou řadu až nakonec (Zdroj: Silva Pokorná)

5. Jehlici opět otočte a budeme podobně plést druhou řadu. Tady nám vede příze za jehlicí a na začátku je na levé jehlici. Pletením ji přesuneme na pravou. 

6. Vpíchněte hrot pravé jehlice do oka ze zadní strany, naberte volnou přízi a protáhněte skrz okem. Vytvoříte nové oko a opatrně stáhněte z jehlice to, přes které jste nabírali. Opět postupujte stejně po celé délce. Příze je vedena vzadu na pravé jehlici.

Postup obrace 1.1
Zapíchněte jehlici zezadu do oka (Zdroj: Silva Pokorná)
Postup obrace 2.2
Příze se přesune z levé na pravou jehlici (Zdroj: Silva Pokorná)

Po několika řadách už uvidíte jasný vzor a rozdíl mezi oběma stranami pletení. Díky velkému průměru jehlice a tlusté přízi bude výplet vzdušný, a přitom hustý a měkký. Také půjde pletení rychle od ruky, u takového pletení rychle přibývají jednotlivé řady.

Co dělat, kdy nám uteče oko z jehlice

Při pletení musíte dávat pozor, aby vám neuteklo oko z jehlice. V takovém případě se hned zastavte, netahejte za výplet a pomocí háčku propleťte a nahoďte oko zpátky.

Vložte háček do posledního pevného místa, kde se oko zastavilo. Volné oko zachyťte a protáhněte skrz, abyste vytvořili zpátky původní smyčku výpletu. Poté oko vraťte zpět na jehlici.

zz_Opravení oka
Pomocí háčku můžete vrátit vytažené oko zpátky (Zdroj: Silva Pokorná)

Jak zakončit pletenou šálu

Když máte hotovou dostatečnou délku pletené šály, můžete výplet zakončit. Na místě, kde jste pletli, zakončíte pletení pomocí jehlice. Na druhém konci, tedy začátku pletení si pomůžete háčkem.

Zakončení pletené šály na jehlici

Upleťte oko hladce bez ohledu na to, jaký řádek by měl následovat. Tedy i v případě, že byste jinak měli plést obrace. Další oko opět upleťte hladce a zároveň ho protáhněte okem na jehlici. Pokračujte dál stejným způsobem. Nová oka tedy nebudou zůstávat na druhé jehlici a nevytvoří novou řadu, ale budou se postupně provlékat a vytvoří řetízkový okraj. Na konci přízi ustřihněte, provlékněte posledním vytvořeným okem a zatáhněte. Zafixujte ještě uzlíkem a zapracujte do výpletu.

Zakončení 2
Celou řadu zakončíte provléknutím příze (Zdroj: Silva Pokorná)
Zakončení výpletu
A začnete z rubu další řadu (Zdroj: Silva Pokorná)

Zakončení pletené šály pomocí háčku

Provlékněte háček okem, zachyťte volný konec příze a protáhněte ho ven. Zároveň vytvořené oko provlečte okem na háčku. Vytvoříte tak nové samostatné oko. Postupujte stejným způsobem až na konec. Vytvoříte tak hezký řetízkový okraj.

Pokud máte krátkou přízi, klidně navažte svázáním konců k sobě. Takto můžete navázat kdekoliv v průběhu pletení. Uzel pak zapracujte do výpletu. Na konci přízi jenom protáhněte posledním okem a udělejte uzlík. Ustřihněte a zbytek příze zapracujte do výpletu.

Zakončení začátku 2
Pokud vám chybí příze navažte novou (Zdroj: Silva Pokorná)
Zakončení začátku
Vytvořte oko a protáhněte ho skrz oko na háčku (Zdroj: Silva Pokorná)

Tvoření vzorů a změna směru pletení

Výplet vzniká opakováním stejného pletení jednotlivých ok. Jak už jsme si řekli, pokud další řadu začnete jinak, než jste opakovali doposud, projeví se změna a vznikne nový vzor. Například na začátku a konci šály si můžete vytvořit viditelný okraj tím, že v určitém místě budete nový řádek namísto hladce plést obrace. Tedy upletete dvě řady stejně a pak zase řady střídáte. Vzor výpletu se tím otočí.

Toto můžete střídat pravidelně a takto vzorový může být celý výplet. Stejně tak můžete střídat oka hladce a obrace v řádku a vytvoříte si vzorování ve sloupečku. Další typy vzorů jsou jen kombinace a inovace základního pletení. Pokud vás pletená šála bavila, zkuste také čepici, rukavice, nebo příjemné teplé návleky na nohy.

zzz_závěrečný detail
Vzorování vytvoříte změnou barvy příze nebo změnou vzoru výpletu (Zdroj: Silva Pokorná )

Publikováno: 25. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná