reklama

Vyrobte si květinové dekorace z podzimních květů a plodů

Podzim přináší neomezené možnosti při realizaci dekorací nejen do bytu, ale i před dům a na okna. Dozrála celá škála okrasných tykviček, vybarvily se drobnoplodé papričky. Kvete vřes, chryzantémy i podzimní astry. Všude kolem nás je množství barvených listů a keře jsou obsypány podzimními plody. Zkuste se tedy rozhlédnout kolem sebe, najít vhodnou nádobu a pustit se do výroby dekorace pro oživení podzimního krátkého dne.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Květinové dekorace v prázdném rámu rozvíjejí fantazii (Zdroj: Ludmila Dušková)

Kbelíková dekorace před dům

Pokud chceme vytvořit dekoraci před dům, nemusí se vždy používat běžné truhlíky nebo květináče. Co sáhnout po něčem netradičním? Zkuste třeba plechové kbelíky nebo konve. Volte raději nižší nádoby, lépe se v nich bude rostlinám dařit a manipulace s nimi bude jednodušší vzhledem k množství použitého substrátu. Pro osázení jsou vhodné druhy, které jsou mrazuvzdorné, zajímavé listem i plody a budou dělat parádu  během celého podzimu, dokonce až do jara, kdy se mohou nahradit letničkami. Jako vhodné se ukazují břečťan, hebe, barvínek či pihavka zajímavá svými jasně červenými plody.

Dekorace z podzimních plodů
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Květinové dekorace mohou doplnit výzdobu interiéru

Postup osázení

Na dno nádoby rozhodně patří drenážní vrstva, ta by měla být vysoká nejméně 5 cm, následuje kvalitní substrát, do kterého vybrané rostliny vysadíme. Zálivka se provádí podle potřeby, postačí během zimy dvakrát měsíčně. Nikdy nepřeléváme.

Zátiší s květinovou dekorací
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Plechové kbelíky s květinami jsou zajímavou dekorací

Dýňová dekorace jako hamburger

Hodí se téměř všude, nejčastěji ale vynikne na vnitřním okenním parapetu, výklenku ve zdi, ale splní svou funkci třeba i při výzdobě koupelny. Pro ozdobení dýně volíme doslova, co dům dá. Postačí se rozhlédnout po zahradě a můžeme použít větvičky stálezelených keřů, jako je např. buxus, suché barevné listy i květy růže, slunečnice, ale i statice, plody keřů ad.

Postup

Dýni o průměru okolo 20 cm rozřízněte asi ve dvou třetinách výšky. Odstraňte semena a část dužniny z obou částí. Přinesený materiál pro dekoraci navažte na pevnější drátky. Do spodní části dýně zapichujte jednotlivé komponenty podle vlastního vkusu tak, aby přesahovaly přes okraj dýně. Po dokončení přiklopte horní část dýně jako pokličku na část spodní. Získáte tak netradiční dekoraci, kterou můžete podle potřeby průběžně obměňovat.

Truhlík s dýněmi
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Okrasné dýně můžeme položit vedle podzimních květin

Obrazy z přírodních materiálů

Při výrobě dekorací můžete zkusit vytvořit i zajímavé obrazy na zeď. Zde se dá využít prakticky vše, co naleznete nejen venku během procházky, ale i na zahradě a doma.

  1. Velmi zajímavý je nástěnný obraz z barevných slepených překližek, které vytvářejí lehkou a vzdušnou konstrukci. Doplňkem můžou být nejen žluté kulaté květy kraspedie, oranžové lampionky mochyně, ale i barevné listy a stočené proutí. Protože veškerý použitý materiál je ze suchých komponentů, můžeme počítat s dlouhou trvanlivostí.
  2. Obraz je tvořen dřevěným rámem, do kterého jsou přilepeny větve s ostny. Výborně se zde hodí nejen stvoly růží, ale třeba i akát po opadu listů. Velmi jednoduchý základ je pak doplněn červenožlutými květy glorioly v průsvitných ampulkách s vodou. Výhodou obrazu je možnost výměny květů podle možností a vkusu.
  3. Obraz má opět jako základ rám s využitím kroucených větví, třeba vrby nebo lísky. Ty jsou doplněny o proužky dýhy, psí víno a barevné listy. Výhodou je opět možnost průběžné výměny jednotlivých prvků třeba podle ročních období.
Květinové dekorace jako obraz
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Obraz sestavený z podzimních plodů a listů

Dekorace s využitím podzimních plodů

Takovou dekoraci zvládne úplně každý. Postačí naplnit menší košíčky suchou aranžovací hmotou. Pak jako základ upevníme pomocí drátku, případně tavnou pistolí větve hlohyně s oranžovými či červenými plody, případně růžový brslen, šípky ad. Pro oživení je vhodné doplnění květy chryzantém v malých ampulkách s vodou, které se zapustí do aranžovací hmoty. Povrch je vhodné zakrýt mechem, jutou, látkou, lýkem ad.

Věnec z chryzantém a bavlníku
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zelenobílá kombinace ve věnci je originální nápad

Sváteční dekorace na stůl

Pro slavnostní příležitost je vhodné připravit vlastní dekoraci, která se bude výborně hodit k připravenému stolu. Základem je miska s aranžovací hmotou, kterou předem nasákneme vodou. Do ní se pak aranžují bílé chryzantémy, které tvoří dominantu aranžmá. Doplňkem je pak stříbrný calocephallus, bílý plnokvětý šater, listy. Pro zaplnění plochy se pak hodí světlé kameny a svíčky.

Dekorace na stůl
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ozdobit se dá jak stůl, tak i židle

Publikováno: 1. 10. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.