Kateřina Dušková hovoří s Janem Kopřivou o tom, jak chránit ovocné stromy a keře před nepříjemnými škůdci a chorobami.
Abychom se na našich zahrádkách dočkali chutného ovoce, musíme se o něj starat. Velmi často najdeme na listech rybízu příznaky sání mšic. Ty na spodní straně listů vytvářejí celé kolonie. Ošetření proti mšicím bychom měli provádět preventivně, v době začátku rašení. Další ošetření provedeme při prvním výskytu napadení. Postřik musíme po týdnu zopakovat. Předčasné opadávání a hnědnutí listů je způsobeno houbou. Je to antraknóza rybízu a způsobuje ji pakustřepka rybízová. V tomto případě se provádí ošetření fungicidními přípravky před květem, nebo po květu. Postřik se musí 2x, až 3x opakovat. Původcem bývá to, že neshrabeme pořádně spadané listí.
U angreštu se musíme často chránit proti padlí. Platí zásada, že ři důkladně prostříhaném stromek, se nepopícháme při sklizní. Při špatném, zastíněném stanovišti pod stromy vznikají ideální podmínky pro vznik padlí. Ošetření se provádí jak před květem, tak i po odkvětu, a to 2-3 ošetření v intervalu 10 dnů.
Proti plevelu se dnes můžeme chránit granulovaným herbicidem, který se dá použít do výsadby ostružin, malin, angreštu, rybízu a okrasných keřů. Při aplikaci musíme dodržet určité zásady. Aplikujeme za chladného, zamračeného počasí, nejlépe před deštěm. Přípravek plevele nezničí, ale zabrání obrůstání. Proto ho nesypeme na plevele, ale vyčištěný záhon.
Publikováno: 25.4.2007, Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.