reklama

Zabezpečení vjezdu na pozemek můžeme vyřešit praktickým dálkovým ovládáním

Vjezdy a vstupy na pozemek jsou takovou bránou do vašeho světa. Předělují soukromí a ostatní svět. Někdo je rád oddělený úplně a udělá vše pro to, aby na jeho pozemek nebylo možné nejen vstoupit, ale tam nebylo ani vidět. Někdo volí vzdušnější oplocení a jednodušší závory pro vjezd. Příjezdová cesta pro auto může vést přímo před dům nebo jenom ke garáži. Pro pěší vstup na pozemek pak máme ještě malou samostatnou branku.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Brána s pojezdem je elegantní a praktické řešení vjezdu na pozemek (Zdroj: Depositphotos)

Pro ochranu svého majetku je dobré vstup na pozemek zabezpečit plotem a bránou. Pokud potřebujeme také vjíždět autem do garáže nebo alespoň na dvůr, potřebujeme také otvíratelné zabezpečení vjezdu. Oplocení navíc určuje jasnou hranici mezi naším pozemkem a tím veřejným. Může být jednoduché, elegantní i designové, a tím bude návštěvníky příjemně zvát k návštěvě. Bude nejen praktickým, ale také hezkým doplňkem domu a zahrady. Nebo může plnit čistě funkci praktickou a bezpečnostní, a svou mohutností odrazovat nezvané hosty. Zabezpečí vám ochranu a klid.

Vstup na pozemek
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vstupní brána tvoří přirozenou hranici mezi vaším pozemkem a veřejným prostorem

Pokud pozemek či zahradu oplotíme, nesmíme zapomenout na ponechání vstupu. Aby nezůstal nechráněný volný vstup, volíme vhodnou bránu nebo menší branku, která nám vstup na pozemek dovolí. Většinou je ze stejného materiálu a ve stejném provedení jako zbylá část oplocení. V případě dřevěných latí na plotě najdete i stejné dřevěné latě na brance, a to včetně barevného ladění. Kovový výplet je možné použít i na bráně na pozemek. Brána k domu je zpravidla opatřená klasickou klikou a také zámkem pro uzamknutí vchodu. Při sofistikovanějších a modernějších domech je brána opatřená dálkovým ovládáním a můžete ji tak otevřít pohodlně z domu. To se hodí, když dorazí návštěva nebo pošta. Vstupní brána se standardně otevírá směrem na pozemek.

Branky a vstupní brány pro pěší vstup

Pokud jste zvolili plné provedení oplocení, kdy není možné vidět na váš pozemek, máte určitě stejně tak plnou vstupní bránu. V tomto případě nezapomeňte branku opatřit průzorem, kterým budete případně vidět, kdo přichází, a zda chcete opravdu otevřít. Je to podobné jako „kukátko“ na dveřích do bytu.

Plná brána
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vstupní vrata mohou být zastřešená a plnit funkci jediného vstupu k domu

Zabezpečení vjezdu na pozemek

Pokud nemůžete nebo nechcete parkovat na veřejném prostranství před domem, potřebujete v oplocení vytvořit ještě další větší bránu, a to pro vjezd na pozemek. Tuto bránu je možné otevírat ručně, nebo můžete také zvolit pohodlnější variantu a opatřit příjezdovou bránu dálkovým ovládáním. Záleží na vaší volbě, případně vašich možnostech. Opět je vhodné volit zabezpečení vstupu tak, aby ladil se zbytkem oplocení, tedy ideálně ze stejného materiálu a ve stejné barvě. Možnosti otevírání pak udává také prostor na pozemku, zda se bude brána otevírat klasicky jako křídla dveří, nebo se bude na kolečkách posouvat do stran. Zasouvání do stran je praktičtější, nepotřebuje prostor před nebo za vjezdem. Posuvný typ brány navíc s dálkovým ovládáním je pohodlnější a zároveň bezpečnější. Odpadá nutnost parkovat na silnici nebo na chodníku, a tím pak neblokujete další auta nebo také chodce, který vás musí obcházet často po silnici. Poté musíte vystoupit, ručně otevřít bránu, opět nastoupit, vjet na pozemek a opět ručně bránu zavřít. S dálkovým ovládáním zůstanete pohodlně v autě, počkáte, až se vjezd otevře, a jednoduše zajedete dovnitř.

Dřevěná branka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vstupní brána na větší pozemek může být i jednoduchá dřevěná s dvěma křídly

Aktuální nabídka příjezdových bran

Výrobci ve své nabídce nejčastěji rozlišují dva hlavní typy venkovního zabezpečení vjezdu. Nabízí posuvné a otočné. Posuvné jsou buď s pojezdem po kolejnici, nebo mají samostatný pojezd volnými kolečky. Otočné jsou pak jednokřídlové nebo dvoukřídlové. Tady je obzvlášť nutné myslet na to, kolik prostoru pro posun křídla máte k dispozici. Celá šířka se při otvírání bude posouvat do prostoru po stranách. Tyto brány nejsou nijak typizované, jedná se vždy o zakázkovou výrobu podle potřeb a možností daného objektu.

Další možností je kombinace vjezdové brány a vstupních vrat pro pěší vstup. Už velké rodinné statky měly kdysi dvoukřídlovou bránu pro vjezd koní a vozů, a v jednom z křídel byly pak ještě zabudované vstupní dveře pro samostatný vstup osob. Tato možnost se využívá také dnes, a je možné ji zakomponovat i do kovových příjezdových vrat. Lze kombinovat opravdu různé styly a materiály, nejlépe však vypadá, když celé oplocení, včetně příjezdové brány a vstupní branky spolu ladí a tvoří jeden celek. Výrobci většinou také nabízí kompletní výbavu a celý systém vám navrhnou přímo na míru. Na jednom místě tak můžete objednat ploty, brány, vrata, dveře, garážová vrata, montáž i bezpečnostní zabezpečení. Vše od jednoho výrobce vám ušetří čas a také máte větší jistotu, že jednotlivé komponenty budou vzájemně kompatibilní. Případné nedostatky a poruchy pak vyřešíte také jednoduše u jednoho dodavatele.

Železná vrata
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vstupní vrata mohou mít různý typ zavírání, mohou být kovová i dřevěná

Solární nabíjení pohonu a ovládání

Za zmínku stojí také zajímavá novinka, a to solární napájení pro automatické ovládání a pojezdy. Můžete tak ušetřit elektrickou energii, nebo tento typ pohodlně využít tam, kde není možné připojení na elektrický proud. Solární napájení má samozřejmě i vlastní baterii, která se přes den a za slunečních dní nabije a poté využívá tuto energii v čase, kdy není sluneční energie přirozeně k dispozici.

Brána s kolejnicí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Posouvání do stran je praktické, nepotřebuje volný prostor před vjezdem

Publikováno: 17. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná