Pytlík na obuv se hodí při cestování, uklízení po sezóně, ale hlavně dětem do školy. Šikovný pytlík potřebují na přezůvky, tělocvik a menší děti i do družiny. Z hygienických ani praktických důvodů se určitě nehodí igelitka. Boty a případné oblečení potřebují větrat a dýchat. Ideální je proto látkový pytlík se zatahovací šňůrkou. Materiál můžete použít prakticky jakýkoliv, klidně zpracujte přebytky, nebo sešijte více různých zbytečků a vytvořte originál podle stylu patchwork. Základní střih je velice jednoduchý. Zvládne ho i úplný začátečník a bez šicího stroje. Hotovo budete mít do hodinky.
Materiál na výrobu
- větší kus látky (min. rozměr 90 x 38 cm)
- krejčovský metr a pravítko
- krejčovská křída
- šňůrka (min. 1 m, ideálně víc)
- jehla, nit a špendlíky
- zavírací špendlík
- utahovátko tkaniček
- lepidlo na textil nebo bezbarvý lak
- příp. klasická stará žiletka (není nutné)
Šití pytlíku krok za krokem
Pro tento rychlý a jednoduchý projekt budeme šít z jednoho kusu látky. Vznikne nám pytlík s rozměry 48 x 36 cm. Pro sešívání potřebujeme ještě pár centimetrů přidat. Spodní část pytlíku sešívat nebudeme, ten nám vznikne ohybem pruhu látky. Látku si položíme na rovný podklad a pomocí krejčovského metru naměříme 90 cm pro delší stranu (tu budeme překládat napůl a sešívat k sobě) a 38 cm pro kratší stranu (dolní a horní okraj). Pokud máte jednoznačný vzor, ohlídejte si rozložení látky a umístění vzoru, aby nebyl třeba vzhůru nohama. Značky na látce udělejte křídou.
Rozměry a rozložení vzoru si raději víckrát překontrolujte a pomocí pravítka si udělejte rovnou vodící čáru, podél které pak látku ustřihněte. Stříhejte pomalu a v klidu. Pokud vám křída na látku špatně kreslí, jemně ji namočte. Ostřílené krejčové jí jednoduše ďobnou o jazyk.
Trochu matematiky pro vysvětlení rozměrů
Látku poté přeložte delším okrajem napůl. Překládejte tak, abyste měli lícovou (vnější) strana látky uvnitř. Sešívat budeme uvnitř pytle. Zůstane vám 38 cm šířka a délka se z 90 cm zmenší na 45 cm. U šířky to znamená 36 cm délka hotového pytlíku a 2 cm přesah pro sešití – pro každou boční stranu 1 cm. U délky to znamená 42 cm pro výšku hotového pytlíku a 3 cm přesah pro šití. Tady jsou 3 cm horního okraje, které teď leží na sobě. Po základním sešití z nich vytvoříme tunýlek pro zatahovací šňůrku.
U tohoto střihu nepotřebujeme sešívat spodní okraj, jinak bychom připočítali další centimetr přesahu. Tato snadná matematika a vysvětlení vám umožní vymyslet si vlastní střihy, upravit rozměry podle potřeby, případně snadno použít menší kusy látky. Vždy si rozmyslete rozměr hotového výrobku a poznačte si, kde všude potřebujete sešívat. Pro sešití přidejte vždy 1 cm u každého potřebného okraje, který budete přišívat. Pokud budete vytvářet aplikace, přidejte další centimetry navíc.
Můžeme začít šít náš pytlík na obuv
Nejdříve sešijeme okraje po stranách, tedy výšku pytlíku (aktuálně 45 cm). Aby se vám lépe pracovalo a látka pod prsty neujížděla, okraje k sobě přišpendlete. Dávejte pozor, aby kraje k sobě lícovaly, jinak vám sešití nemusí držet. Pro šití si nakreslete pomocnou linku, která vede 1 cm od okraje – to je ten přesah. Špendlíky můžete umístit přímo na šicí linku a při šití je ihned vyndávat, nebo je zapíchněte o kousek víš a můžete klidně šít bez zastavování. Ovšem zde to chce trochu zručnosti, abyste se nepopíchali.
Šijeme v ruce jednoduchým stehem, který se nazývá zadní steh. Vepředu nám vznikají hezké malé linky jedna vedle druhé, vzadu je pak nit vedena přes sebe. Tento steh je hodně podobný tomu strojovému. Umístění uzlíku nemusíme řešit, šijeme uvnitř pytle. Jehlu zapíchneme do látky z pohledové strany těsně u okraje a vypíchneme zpátky asi 4-5 mm. Vytáhněte jehlu ven a nit tahejte až na doraz. Poté opět zapíchneme jehlu těsně v místě prvního vpichu a vypíchneme ven o dalších 4-5 mm, tedy až za viditelnou vytaženou nit z předchozího kroku. Opět jehlu vytáhneme a taháme nit až na doraz.
Takto pokračujeme dál až na konec látky a poté sešijeme stejným postupem druhou stranu šířky. Snažte se dodržovat stejné rozestupy vpichů, aby bylo šití rovnoměrné a dobře drželo. Zdá se to jako titěrná práce, ale za chvilku se vám dostane do ruky a kus látky takto sešijete během pár minut. Na druhé straně je tento steh hustější, rozestupy jsou delší a překrývají se. Tato část se umisťuje, pokud možno vždy na vnitřní nepohledovou stranu.
Pokud máme sešité strany, můžeme se vrhnout na horní okraj a vytvoření tunýlku pro šňůrku. Překlopte 3 cm horního okraj směrem k sobě, založíte ho ve skutečnosti dovnitř pytle. Poté 1 cm konce okraj ještě jednou založte směrem dovnitř, abychom spodní okraj látky schovaly a tím lem začistily. Okraje se tak nebudou třepit a tunýlek bude pevnější a trvalejší. Můžete si špendlíky zachytit nejdříve založení 3 cm a pak postupně zašpendlit podhození látky, které už budeme šít. Tunýlek bude 2 cm široký, což je dostatek pro pohodlné navlečení šňůrky, použití i širší stuhy nebo hrubšího ozdobného provázku. Zároveň nebude zatahování a uvolňování drhnout.
Teď je čas pytlík otočit a šít z pohledové části. Špendlíky uvnitř vedou proti směru šití, nijak by vás tedy neměly píchat. Pokud vám to bude nepohodlné, můžete si samozřejmě přendat na druhou stranu. Zapíchněte jehlu kdekoliv na šicí linii směrem zevnitř ven a vytáhněte. Uzlík budete mít uvnitř pytlíku a šít budeme hezčí částí stehu zvenku. Opět použijeme pevný a šikovný zadní steh s rozestupy 4-5 mm. Jehlu vytáhněte a nit tahejte nadoraz. Poté pokračujte podle návodu, který jsme si popsali u sešívání bočních stran, šijte kolem celého okraje a plynule přešijte také sešité strany.
Pytlík na obuv máme tímto skoro hotový. Teď mu ještě dodáme na praktičnosti a přidáme zatahovací šňůrku. Tím obsah bezpečně uzavřeme a nebude při manipulaci vypadávat. Najděte vhodné místo na tunýlku, kde vyříznete nebo vystřihnete otvory pro navlečení šňůrky. Dírky můžou být umístěné zvenku nebo zevnitř. Rozestup by měl být zhruba 2 cm.
Místa si naznačte křídou a pak opatrně rozstřihněte. Dávejte pozor, ať stříháte jenom jednu část látky a ne skrz. Pomůckou je vzít látku mezi prsty a místo pro dírku přeložit, jakoby seštípnout a pak střihnout. Aby se otvor netřepil, zafixujte ho lepidlem na látky nebo bezbarvým lakem na nehty.
Pokud se vám šití zalíbilo, můžete otvory opatřit obšitím pro knoflíkové dírky. Tady se nejdříve udělá obšití ve dvou liniích těsně vedle sebe a pak se otvor mezi šitím jemně rozřízne klasickou žiletkou. Žiletka se používá pro svou výraznou tenkost, díky čemu nepoškodí stehy kolem. Nůžky naopak můžou rozřezat i stehy a obšití se tak může poškodit.
Nyní máte obě dírky připravené, můžete vložit zatahování. Navlečte si šňůrku na zavírací špendlík, ten vložte do jedné z dírek a postupně protáhněte šňůrku celým obvodem až druhou dírkou ven. V části, kde jsou strany sešité, to může jít hůře, ale mírným kvedláním, rychle najdete volný prostor.
Nakonec navlékněte zatahovací korálek, kterým protáhnete oba konce šňůrky. Na koncích udělejte ještě bezpečnostní uzlíky. Můžete konce také svázat k sobě, aby se dal pytlík pověsit, třeba ve školní šatně.
Pokud chcete udělat z pytlíku batůžek, přišijte konce šňůrky ve spodní části. Vytvoří se tak uši pro přehození přes ramena. V tomto případě potřebujete šňůru delší. Strany začněte sešívat o kousek dál, než je okraj látky, ponechte prostor pro provlečení konců. Po ušití pytlíku a navlečení šňůry, zasuňte konečky zvenku dovnitř a vynechaný kousek došijte. Prošijte toto místo raději víckrát a jehlu veďte i přes vložené ramínko, aby se tato část zpevnila a šňůrka při používání dobře držela.
Pytlík na obuv může sloužit i pro různé další účely. Při cestování do něj můžete naházet spodní prádlo a ponožky, nebo kosmetiku. Při úklidu pokojíčku můžou být drobné hračky roztříděné právě v takovýchto pytlích. Také lego, které už nemá krabici, bude rychle uklizené v šikovném pytlíku se zatahovací šňůrkou. Pokud si svoje sandálky, lodičky, tenisky či kozačky hýčkáte, tak můžete každému páru ušít svůj vlastní pytlík na obuv. Stačí jen přizpůsobit velikost.
Publikováno: 8. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná