reklama

Chcete mít doma vestavěný krb?

Krby mohou být zděné nebo jen ve formě krbové vložky. Velmi populární jsou v provedení s výměníky. Dle typu paliva je možné rozdělit krby a krbové vložky na dřevo, ty jsou děleny dle rozvodu tepla do místností na teplovodní, teplovzdušné a akumulační krbové vložky. Dalším typem paliva je plyn, který je výhodný, pokud nechceme být neustále obtěžování neustálým přikládáním a následným nezbytným úklidem.

Vestavěný krb s kamenným obkladem vypadá úhledně a je praktický (Zdroj: Depositphotos)

Krby s krbovou vložkou

Krbová vložka je hlavní a zároveň důležitou součástí zděného vestavěného krbu, která tvoří jeho základ.  Takovou krbovou vložku lze využít nejen při klasickém vytápění, ale lze ji kombinovat i s výměníkem a rozvádět tak teplo po celém domě. Materiál je z teplovodivých desek, přes sálavý výměník až po akumulační tvarovky. Teplovzdušné krby a krbové vložky jsou díky externímu přisávání vzduchu vhodné i do nízkoenergetických či pasivních domů. Díky ocelové vložce je provoz šetrnější pro obytné prostředí z důvodu nižší povrchové teploty oproti vložce litinové.

Obezdívání vestavěného krbu
Závěrečná obezdívka vestavěného krbu pomocí krbových cihel (Zdroj: Depositphotos.com)

Krbové vložky s výměníkem mají v prostřední části spalovací komoru, která je uzavíratelná pomocí přikládacích dvířek. Ty jsou pak opatřeny samouzavíracím mechanismem a jsou osazeny speciálním velkoplošným sklem, které je schopno odolávat teplotám až 800 °C.  Teplovodní krby a krbové vložky jsou i v provedení s výměníkem pro vytápění celého domu. Tyto krby nebo krbové vložky mohou být vybaveny vychlazovací smyčkou, plným výsuvem prosklený dvířek, řídicím systémem nebo přívodem externího vzduchu. Dvířka a prosklení může být i v provedení panoramatickém, které je velmi zajímavé, neboť můžeme pozorovat plamen ze tří stran, v tomto provedení jsou součástí i dvířka s automatickými klapkami ve spalovací cestě.

Kromě klasického vytápění dřevem jsou další možností paliva pelety. Tyto typy krbů a krbových vložek mají velkou výhodu v možnosti dálkového programování a samozapalování. Je to velmi pohodlné a příjemné. Proto mohou být umístěny jak v rodinných domech, tak na chatách či chalupách, které jsou po příjezdu vychladlé a studené.

Bio krby

Jsou vhodné pro rodinné domy bez komínů, ale i pro kanceláře, hotely, salony, byty v panelákových domech nebo i do restaurací. Vestavěné bio krby nám velmi usnadňují údržbu oproti klasickým krbům.  Odpadá nám vynášení popela a neestetické skladování dřeva. Použitý materiál může být ocel. Při topení těchto druhů krbů nevzniká žádný kouř a ani nepříjemný zápach. Teplo je velmi rychlé, s tímto druhem krbu máme zaručenu úsporu času i finančních prostředků. Jde o zdravé sálavé teplo, zatopení je nutné jednou za den, prosklená dvířka zůstávají čistá, nezašpiní se spalinami, je z nich minimum popela. Chrání životní prostředí, neboť při topení vzniká jen oxid uhličitý, který je v běžné koncentraci neškodný, a voda. Palivem pro bio krby je bio líh, který je absolutně ekologický, vyráběný na rostlinném základě. Zaručuje, že hoří krásným a přirozeným plamenem. Bio krby spálí 1 litr biolihu přibližně za 3 hodiny. Pro jejich lehkou hmotnost a mobilitu je můžeme umístit na stěnu.

Bio krb
Bio krby spalují pouze bio líh a jsou tak i ekologické (Zdroj: Depositphotos.com)

Krby elektrické

Vestavěné elektrické krby jsou vhodné všude tam, kde není k dispozici komín. Jsou zavěšené do zdi a k připojení je nutná jen zásuvka na 230 V. Topný výkon lze regulovat od 1 do 2,2 kW. Tyto krby většinou neslouží k vytápění prostor, ale jen jako dekorace interiéru. Proto jsou v k dostání v různých barevných provedeních a jejich tvary jsou různorodé od jednoduchých po velmi složité.

Vestavěný krb s kamenným obkladem vypadá úhledně a je praktický (Zdroj: Depositphotos)
Vestavěný krb (Zdroj: Depositphotos.com)

Krby plynové

Vestavěné plynové krby jsou stále více žádané. Není s nimi žádná práce – jen zmáčkneme dálkový ovladač nebo použijeme tablet a topíme. Odpadá nám vynášení popela, skladování a doplňování dřeva. Plynové krby fungují na LPG nebo zemní plyn. Jsou v různých provedeních jako vysoké krbové vložky, rohové, dvourohové, průhledové nebo široké. Na volbu máme i různé výplně, jako jsou černé nebo bílé kamínky nebo keramická polena různých velikostí. S tímto druhem vestavěného krbu máme záruku kvalitního vytopení daných prostor, ale i příjemné atmosféry. Tyto krby a krbové vložky spalují plyn s možností automatické regulace. Zůstává zachován i opravdový pohled do plamenů jako u krbů a krbových vložek na dřevo. Systém přivádí vzduch z venku, který je výborným řešením jeho výměny bez závislosti na vnitřním klimatu. Obestavbu je vhodné dělat na zakázku, profesionálové nám nabídnou množství variant různých řešení od velikosti, tvaru obestavby z různých druhů materiálů, jako je kámen, plech, designový dekor nebo stěrka.

Vestavěný krb s kamenným obkladem
Kamenný obklad na krbu je zárukou, že krb bude vypadat vkusně (Zdroj: Depositphotos.com)

Krby designové

U těchto vestavěných krbu je důležité umístění kouřovodu, který může být napojen tzv. horně. Mohou být i otočné, dle dispozic interiéru nebo oboustranné. Tyto krby jsou vyráběny v různých tvarech, jak z několika úhelníků, tak oblé nebo zešikmené.

Designový krb
Moderní interiér si žádá i moderní krb (Zdroj: Depositphotos.com)
Instalace krbu
Ideální dvířka ke krbu jsou prosklená (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 13. 9. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská