reklama

Jaký krb bude nejvhodnější do vašeho bytu nebo domu?

Krby mají přesně daná pravidla při instalaci. Rozhodnutí, kam vhodně tento zdroj umístit, jak jej začlenit do stavby, jak bude vzduch cirkulovat, zda nám stačí stávající komín a přívod vzduchu, jak je to s bezpečností, je plně na nás. Kromě toho je nutné se zamyslet nad celkovým vzhledem. Zda krb s krbovou vložkou nebo bez ní. Je dobré si dopředu zjistit informace, abychom o problematice měli základní znalosti a mohli jsme s dodavatelem hovořit již o konkrétním záměru.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vhodně umístěný krb nám v chladném ročním období vytvoří příjemný a útulný domov (Zdroj: Depositphotos)

Umístění krbu

Krb je vhodné umístit do místnosti, která má rozměry od 12 m². Z hlediska bezpečnosti i zdravého rozumu je nesmysl umisťovat krb do prostorů, kde se manipuluje se zápalnými či výbušnými látkami. Taktéž je krajně nevhodné krb umístit tam, kde je teplovzdušné vytápění s nucenou cirkulací vzduchu, nebo do místnosti s digestoří, jelikož bude vznikat podtlak, který mění tahové vlastnosti komínu. S odborníkem je dobré se poradit, pokud chceme krb umístit do prostor se spotřebiči, které pracují s otevřeným ohněm (plynový sporák nebo ohřívač).

Krb v pokoji
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Prostor obývacího pokoje s krbem vypadá velmi útulně

Řešení komínu

Podle normy ČSN musí mít krb samostatný komín o minimální účelné délce 6 - 7 metrů a s minimálním průměrem 0,2 m. Čtvercový průřez vyžaduje rozměry 0,2 x 0,2 m. Úsek od hrany sopouchu k hlavě komínu je minimální účinná délka. Přímočarost, suchost a izolovanost ideálně vyvložkováním je u komínu nutností. U starších domů je vhodné přemýšlet o realizaci nového komínu nebo jeho přestavbě.

Tah komínu by měl být alespoň 12 Pa a spojení odtahového hrdla krbové vložky se sopouchem komínu by měl zajišťovat kouřovod o průměru 0,2 m. Základem kouřovodu je přímé (rovné) potrubí a koleno s vyústěním kouřovodu do komínu, které by mělo být pod úhlem 45°. Toto je nutno konzultovat s výrobcem, neboť může požadovat jiný úhel.

Přívod spalovacího vzduchu

Dokonalé klima zajišťuje v místnosti s krbem ventilace. Dostatečně velká místnost se vzduchovým kanálem, netěsností oken a dveří nám zaručuje přívod spalovacího vzduchu. Nejprve je chladný vzduch přiváděn do spodní stavby krbové obezdívky a poté je ohřátý vzduch odváděn v horní části obezdívky neuzavíratelnou mřížkou.

Vestavěný krb
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ukázka využití ohřátého vzduchu do patra domu

Někdy může být ohřátý vzduch rozváděn i do dalších místností za pomoci ohebného hliníkového potrubí, které je zakončeno uzavíratelnou mřížkou, z čehož alespoň jedna musí být trvale uzavíratelná a tím nemůže dojít k přehřívání krbové vložky. Celková délka teplovzdušných rozvodů nesmí být větší jak 12 m a délka dílčích větví větší jak 4 m. Je nutné zajistit co nejpřímější teplovzdušné vedení bez ostrých přechodů s velkými poloměry. Samotížné rozvody vzduchu vyžadují mírně stoupavou montáž.

Jak začlenit krb do stavby

Podlaha v místnosti musí být pro stavbu z nehořlavého materiálu nebo podložky, která musí přesahovat půdorys ohniště krbu nejméně o 0,8 m v kolmém směru na otevíratelnou část topidla a o 0,4 m v ostatních směrech. Je nutné zajistit, aby nosnost podlahy odpovídala celkové hmotnosti spotřebiče, pokud toto nelze, je nutné zajistit vhodné rozložení například betonovou deskou nebo překladem.

Kamenný krb
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krb, usazený na nehořlavém základu s použitím dlažby

Rovněž musíme tepelně izolovat krbové těleso. Pokud máme nehořlavé stěny, u kterých je těleso  postaveno, používá se alespoň 6 cm silná izolace. Pokud jsou však stěny tenčí než 11,5 cm, používá se izolace silná alespoň 10 cm. Tepelná obezdívka je nutná u okolních stěn z hořlavých materiálů a nosných stěn ze železobetonu (třeba z pórobetonu) o síle 10 cm a až do výšky alespoň 20 cm nad vyústěním kouřovodu. Dále je nutné krb odstínit tak, aby teplota na povrchu obezdívky nebyla nikdy vyšší jak 85 °C.

Krb s římsou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Důkladná izolace krbového tělesa je nutností

Krby a bezpečnost

Z bezpečnostního hlediska stačí u krbových kamen podložka keramická, kamenná, cihlová, skleněná anebo kovová. Rovněž tento podklad musí přesahovat půdorys kamen alespoň o 55 cm do stran a zepředu pak alespoň o 110 cm.

Klasický krb
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krb vhodně umístěný ve středu pokoje s přímou dostupností

Vše kolem krbu musí být dokonale nehořlavé. Koberec umístěný okolo krbu je velkým nebezpečím. Taktéž pryskyřice, obsažená ve smrkovém nebo borovicovém dřevu, je nevhodná, protože při jejím hoření má dřevo tendenci „prskat“ a může z něj odlétnout jiskra a něco zapálit. Tyto druhy dřeva využíváme jen na podpal a pokud je použijeme na výtop, je nutné je smíchat s dřevinami s menším obsahem pryskyřic. Je nutné zajistit odstupy nechráněných stavebních dílů a nábytku. Zásadní je odstup od záclon, závěsů a již zmíněných koberců, ale i sedací soupravy, pohovky, postele nebo křesla. Tato vzdálenost by měla být nejméně 80 cm, ale raději i mnohem větší. Dobré je dodržet pravidlo: čím více, tím lépe.

Rohový krb
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Teplovzdušný krb v moderním designu

Při rozhodování máme možnost zvolit výrobky předních prodejců, jako jsou například Krby – Parma, kteří nabízejí francouzské krby renomovaných výrobců Godin, Philippe a Cheminées Diffusion, u prodejce krbů Fortell, který nabízí krby německého výrobce HARK, nebo český výrobce designových krbů Romotop.

Publikováno: 11. 9. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská