reklama

Jste důslední při zamykání bytu?

Pravidlo zamykání evidentně nezná stále ještě spousta lidí. Je totiž neuvěřitelné, že i přes neustálé zprávy o vyloupených bytech a domech řada lidí při odchodu stále jen zabouchne a nezamkne. Takové dveře však pro zloděje nepředstavují žádnou překážku, a to i přes to, že jde o bezpečnostní dveře opatřené bezpečnostním zámkem.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jste-li důslední při zamykání bytu, zloději se k vám nedostanou (Zdroj: Depositphotos)
Klíče v zámku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Důsledné zamykání nám ušetří starosti

Pravidlo zamykání

Pravidlo zamykání podporuje všechny bezpečnostní opatření, jimiž jste svůj dům zabezpečili. Pokud nebudete zamykat, veškerá investice do zabezpečení obydlení byla vesměs zbytečná. Naučte proto zamykat i své děti. Pokud se bojíte, že zapomenou klíč zastrčený v zámku, vyřešíte to pořízením zámku s prostupovou spojkou.

Klíč
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Myslete na to, komu jste vydali klíče od bytu

Kdy by mělo dítě dostat klíče od domova?

Statistiky ukazují, že 8 % dětí mladších devíti let má klíč od domu. Mezi devátým a jedenáctým rokem jej má už 20 % dětí. Kdy je ale skutečně ten správný čas, abyste dítěti svěřili klíče od vašeho domova?

V reálu by v rozhodování, zda svěřit klíče dítěti, nebo ne, neměl hrát hlavní roli věk, ale jeho vyzrálost. Poskytnutí klíčů dítěti totiž může ohrozit bezpečí rodiny i majetku. Mělo by to proto být až ve chvíli, kdy jsou dostatečně zodpovědné. Klíče od domu rozhodně nepatří do rukou dítěti, jež neustále něco zapomíná nebo ztrácí.

Klíče dítěti nedávejte ani tehdy, když nedokáže odemknout dveře. Nejprve s ním odemykání i zamykání nacvičte. Poučte ho, co by mělo dělat, kdyby mu dveře nešly odemknout. Nikdy by nemělo žádat o pomoc náhodného kolemjdoucího. Ideální je, když zavolá svým rodičům. Dále mu rovněž vysvětlete, proč je důležité při odchodu zamykat.

A v neposlední řadě nikdy nedávejte svým dětem klíče na krk. Nosit by je měly ve speciální kapsičce v batohu. Klíče zavěšené na krku by jim mohly ublížit. Navíc je zloděj dítěti snadno z krku sejme. 

Jste-li důslední při zamykání bytu, zloději se k vám nedostanou (Zdroj: Depositphotos)
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Detail zámku

Víte, kolika zámky by měly být opatřeny vstupní dveře?

Vedle hlavního zámku můžete vstupní dveře do bytu doplnit ještě o jeden přídavný zámek. Ten obvykle bývá umístěn v horní polovině dveří. K oběma zámkům přitom můžete mít pouze jeden shodný klíč. V případě, že se chcete cítit ještě více bezpečně, můžete dveře zajistit tzv. rozvorovými zámky, které se zamknou na několika místech najednou po pouhém jednom otočení klíče. Bezpečnostní dveře mívají takovýto způsob zamykání zabudovaný ve své konstrukci. Nutno však dodat, že ve skutečnosti přídavné zámky nějak výrazně zabezpečení dveří nezvýší. Jde spíše o pocitovou záležitost. Navíc i přes přídavný zámek je možno běžné dveře poměrně snadno vykopnout nebo je vylomit páčidlem.

Zámkové vložky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nechte si poradit u odborníků, který zámek bude ideální pro vaše dveře

Jak zvolit správný zámek do dveří

Zámek nakupujte pouze u odborníků. Do dveří nainstalujte pouze zámek s certifikátem podle normy ČSN ENV 1627, případně Národního bezpečnostního úřadu. Vybrat si přitom můžete ze 4 tříd bezpečnosti. Přičemž platí, čím vyšší třída, tím je i kvalitnější systém. Pohlídejte si, aby nebylo možné náhradní klíče k zámku vyrobit bez předložení bezpečnostní kartičky.

Při výběru zámku se nenechte zmást cenou. Ani zde vždy neplatí, čím dražší, tím lepší.

Kam schovat rezervní klíč

Rozhodně ne pod květináč nebo rohožku. Bezpečné je pouze přímé předání klíčů z ruky do ruky!

Klíč pod květináčem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Schovávat klíče pod květináčem už dnes snad nikoho nenapadne

Moderní způsoby zamykání

Skříňkové zámky

Zvláště ve škole, ale i v aquaparcích se můžete setkat se skříňkovými zámky. Ve škole jde obvykle o zámek namontovaný uvnitř skříně. V případě sportovišť jde již o nejmodernější systém, jenž představuje kompletní stavebnici turniketových propustí. Systém funguje již za použití počítačového softwaru.

Školní skříňka na zámek
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Školní skříňky se vyplatí zamykat

Jak funguje samozamykací zámek

Samozamykací zámky mohou být mechanické, elektromechanické i elektromotorické.  Díky nim si totiž můžete být vždy jisti, že bude zamknuto i tam, kde se na klasické zamykání obvykle zapomíná. Jde tedy o ideální variantu pro ty, co mají děti. Samozamykací zámky se totiž po zavření dveří vždy samočinně uzamknou. Z venkovní strany je pak možné zámek otevřít pouze klíčem, zatímco z vnitřní strany dveře otevřete stiskem kliky. Elektromechanické samozamykací zámky je možno ovládat na dálku s pomocí telefonů, čtečky na otisk prstů i bezkontaktních čipů. Elektromotorický pak funguje jako kombinace obou předešlých variant.

Chytrý telefon
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Moderní zamykání můžete ovládat chytrým telefonem

Co dělat, když ztratíte klíče?

Ztratit klíče není nic příjemného, ale může se to stát každému (nejen dětem, ale i dospělým). O tom, co by člověk měl v takové situaci dělat, když se něco takového stane, byste měli informovat také své děti. Děti by se neměly bát vám to říct. Naopak je důležité, aby věděly, že je nezbytné vás o tom informovat co nejdříve.

Ztracené klíče
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ztracené klíče vždy představují velký problém

A co tedy v takové situaci dělat?

V prvé řadě je důležité neztratit hlavu. Nejprve prohledejte všechny kapsy a možná místa, kde by mohly klíče být. Zkuste si vzpomenout, kdy jste je měli naposledy v ruce. Často bývají na tom nejméně pravděpodobném místě.

Pakliže už je zřejmé, že jsou vaše klíče v nenávratnu a vy nemáte přístup k náhradním, nezbývá vám nic jiného, než oslovit zámečníka. Pozor, volejte pouze do autorizovaných servisů. V žádném případě zámek neotvírejte sami, mohli byste ho poškodit.

Odvrtání zámku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zámečník vám pomůže bezpečnostní vložku namontovat

Potom, co máte otevřeno, vyměňte vložku. Nikdy totiž nevíte, v kterých rukách váš klíč nakonec skončil. Nová cylindrická vložka by měla být minimálně třetí bezpečnostní třídy. Řešením může být zámek 2v1, jenž má dvě sady klíčů. Ve chvíli, když se jeden ztratí, zámek přeprogramujete na druhou sadu. Překódování je velmi snadné, stačí pouze zastrčit nový klíč do zámku.

Publikováno: 10. 9. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová