reklama

Stojan na dřevo ke krbu nám ušetří úklid

Stojan na dřevo, který máme postavený u krbu, je velmi dobrý pomocník. Udrží polínka pěkně pohromadě, takže se nám nebudou povalovat okolo a dělat nepořádek. Taktéž si nebudeme muset soustavně koukat pod nohy, abychom o dřevo nezakopli. A v neposlední řadě, pokud si vybereme nějaký opravdu zajímavý, udělá nám i pěknou dekoraci a zátiší s ohněm.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Designový stojan na dřevo ke krbu by měl být nejen dekorativní, ale také účelový (Zdroj: Depositphotos)

Stojan na dřevo ke krbu do interiéru

Stojany na dřevo ke krbu mohou mít nejrůznější podobu, nejčastěji to jsou různé koše. V zájmu bezpečnosti své a ochrany majetku před požárem musíme dbát na to, aby stojany a koše byly vyrobeny z nehořlavých materiálů. To znamená ocelové nebo slitinové. Jsou většinou masivní a těžké, takže slouží opravdu jen na uložení polen a drobného dřeva. Přenášet je do dřevníku a plné zpět by bylo velmi vysilující.

Už při pořizování si stojanu na dřevo ke krbu budeme brát zřetel na jeho funkčnost a také trochu na design. Vybíráme takový, který pojme dostatečné množství polínek. Stojan, do kterého dáme tak maximálně 3 kousky, je absolutně k ničemu. Ten slouží opravdu jen na okrasu, ale svůj účel neplní. 

Malý stojan
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Malý stojan moc dřeva nepobere, ale je elegantní

Stojan musí být především stabilní ve spodní části. Měl by mít pevné dno a 3 - 4 nožky. Pevné dno bude zachytávat nečistoty a piliny, které ze dřeva odpadávají. Čas od času bude nutné stojan vyprázdnit a zbytky vysypat. Pokud bude stojan na nožičkách, umožní nám pod ním zametat a vytírat, aniž bychom ho museli stěhovat. Potřebujeme se stojanem manipulovat? Pořídíme si stojan na kolečkách. Stojan ve tvaru koše bude mít samozřejmě drátěné stěny a tudíž musíme počítat s občasným nepořádkem na podlaze. Praktičtější jsou stěny plné, ovšem koš oproti tomu působí estetičtěji. Stojan není potřeba uzavírat svrchu, naopak dřevo by mělo mít volný přístup vzduchu, aby při delším skladování ve stojanu neplesnivělo. 

Stojan s policemi
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Praktický stojan na dřevo s policemi pro nejrůznější drobnosti

Pouhý stojan?

I samotný stojan může plnit několik funkcí najednou. Můžeme si pořídit takový, který nejen pohodlně uskladní větší množství dřeva na topení, ale má po straně háčky na zavěšení krbového náčiní a my tak máme pohodlně vše po ruce a ve stejném designu. Dokonce existují i stojany s poličkou na odložení zápalek nebo ochranné rukavice. 

Stojan s háčky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stojan využijeme nejen na dřevo, ale i na uložení náčiní ke krbu

Prošli jsme již všechny hobby markety či železářství a stále jsme nenašli nic, co by odpovídalo našim představám a nárokům na pěkný a praktický stojan na dřevo? Není od věci oslovit kováře, kteří se zabývají výrobou dekoračních předmětů z kovu a nebo, jsme-li dostatečně zruční, zkusme si takový stojan zhotovit doma sami. Kovář nám jistě rád vyrobí opravdu originální kousek, který se bude u našeho krbu vyjímat, ovšem musíme počítat s tím, že taková práce není za hubičku a budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Stojan na kolečkách
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kolečka nám umožní se stojanem lehce manipulovat

Vlastní kreativita

Chceme-li se pokusit o vlastní výrobek, budeme potřebovat vhodné železo a svářečku. Postačí vám ocelové profily (jekly) nebo armovací dráty (roxory). Stejně jako v případě kováře, nakreslete si stojan na papír a propočítejte rozměry. Pak již stačí železo nařezat, naohýbat a svařit. Finální výrobek doporučujeme natřít barvou, nejlépe takovou, která dobře snáší vyšší teploty a je vhodná na kov. Jestliže nejste majitelem svářečky a nebo s ní neumíte zacházet, nezoufejte. Jekly je možné provrtat a poté do patřičného tvaru sešroubovat. 

Designový stojan
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stojan na dřevo by měl především splňovat svůj účel

Není nutný pouze kovový stojan

Nechcete mít klasický kovový stojan? Na trhu je možné koupit třeba stojany z tvrzeného skla, které mají opravdu nadčasovou linii a sklo na ně použité je velmi pevné a silné. V nabídce je buď sklo čiré nebo mléčné. Je možné si pořídit i stojan dřevěný a nebo proutěný koš, který bude lépe odpovídat vašemu vkusu.  Ovšem zde je na místě apelovat na dodržování bezpečnosti při manipulaci s otevřeným ohněm. Stačí jedna zbloudilá jiskra nebo zatoulaný oharek a můžeme volat hasiče. Měli bychom mít na paměti, že účelovost a naše ochrana by měly vždy převažovat nad krásným doplňkem v našem interiéru.

Proutěný koš
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Proutěný koš vypadá elegantně, ale musíme dbát na ochranu před ohněm

Stavíte krb svépomocí? Proč si vedle něho nepostavit i úložný prostor, který budeme využívat místo stojanu. Ideálně zapadne do vytvořeného konceptu krbu a nám ubyde starost, jaký stojan shánět a kam ho umístit. 

Úložný prostor
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Místo stojanu na dřevo můžeme postavit úložný kout

Publikováno: 10. 9. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová