reklama

Klec pro psa je skvělý pomocník

Zní to poněkud násilně a pro některé milovníky zvířat až nepatřičně, ale ano, psí klec, přepravka či venkovní kotec jsou nástroje, které mohou být velmi užitečné. A nejen z hlediska naší bezpečnosti, ale i pro bezpečnost našeho psa.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jednoduchá psí klec jako ohrádka pro štěňátka (Zdroj: Depositphotos)

Psí klec/ kotec na zahradě

Psí kotec či venkovní klec je stálá stavba, která slouží k umístění psa v nejrůznějších chvílích. Rozhodně by to nikdy nemělo být místo, kde je pes zavřený nonstop. Díky tomu, že je kotec ve volném zahradním prostoru, můžeme si dovolit vybudovat ho o větších rozměrech. Pes by měl mít k dispozici pohodlnou, zateplenou boudu a misku s vodou. Kotec by měl být opatřen dřevěnou podlahou. V kotci by pes neměl vykonávat potřebu.

Kdy se kotec hodí: pro umístění psa v noci, pro umístění psa ve chvíli, kdy jsme pryč. Pokud jsme doma, měl by pes být s námi, na procházce, na výletě, apod. Ke svému kotci by měl pes mít kladný vztah, nezavíráme jej tam samoúčelně, za trest, a podobně. Pes by neměl být přes den v kotci zavřený déle než 8 hodin. 

Venkovní kotec
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Výstavní psí kotec s boudou

Klec v autě

Existuje řada způsobů, jak lze psa přepravovat v autě. Z hlediska komfortu a bezpečnosti pak jednoznačně vítězí klec, přepravka, nebo oddělený přepravní prostor pro psa. Výběr nejvhodnější varianty samozřejmě závisí na typu a velikosti vozu i velikosti plemene našeho pejska. Je jistě roztomilé, když vidíme psí hlavu vystrčenou z okénka jedoucího auta, ale pokud nám jde o bezpečnost našeho kamaráda, vítězí přepravky či klece v plné míře. Dále je velmi oceníme i ve chvíli, kdy počasí není nejlepší, je bláto nebo mokro. Pejsek nám nezašpiní celé auto, ale jen klec nebo přepravku, kterou lze snadno vymýt. Obecně tím také omezíme množství chlupů v autě a to zejména u dlouhosrstých plemen. Pejsek má navíc v přepravce své místo, může mnohem lépe odpočívat i spát. Řada psů miluje svou schránku v autě a s radostí do ní sama skáče. V přiměřeném počasí s otevřenými okénky můžeme psa v přepravce v autě i nechat, jdeme-li například na nákup. Nikdy jej tam ale nenecháme, pokud je venku horké počasí! Pokud cestujeme na delší vzdálenost, vždy ideálně po 2 hodinách zastavíme, pejska necháme vyvenčit a proběhnout.

Přepravní box
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Cestovní přepravka se vyrábí nejčastěji z plastu

Přepravka nebo klec v bytě

Klec v bytě se vyplatí zejména tehdy, když je psík ještě malý a dělá loužičky. V kleci snadněji udržíme čistotu, protože menší plochu podlahy snadněji pokryjeme savým papírem. Pokud pejsek rád ničí zařízení bytu, je domácí klec nebo ohrádka opravdovým dobrodiním.

Klec s pelíškem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Psí klec musí mít I pohodlný pelíšek

Vždy ale mějme prosím na paměti, že toto zařízení by mělo pejskovi sloužit a ne ho trestat. Rozměry by měly být dostatečně velké tak, aby se pejsek mohl pohodlně postavit a udělat pár kroků. K dispozici by měl mít stabilní misku s vodou a oblíbený pelíšek. Štěňata a mladí psíci musí mít zásobu hraček. Pokud klec nebo ohrádka dobře funguje, pejsek s ní nemá problém, je to jeho místo, jeho útočiště, kde může nerušeně odpočívat. Do ohrádky patří vyvenčený a vyběhaný psík a měl by zde být jen po dobu, kdy je to potřeba, tedy když jsme například pryč. Neměl by zde být ale déle než 6 hodin v kuse.

Klec pro nemocného psa
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pejsci se naučí v klec odpočívat a čekat na váš příchod

TIP: Starší psy nemůžeme nechat v kleci či ohrádce příliš dlouho. Jejich potřeba venčení může být častější a příliš dlouhá doba zde je může zbytečně stresovat.

TIP II.: Pokud máme staršího pejska, který potřebuje více klidu a malé děti, může klec psu poskytnout klidné útočiště před mnohdy nevědomky hrubým taháním dětí.

Publikováno: 23. 10. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková