reklama

Jaké granule vybrat pro psa?

Převážná většina chovatelů dnes krmí své psí kamarády granulovanou potravou a to po celý jejich život. Výběru správných granulí bychom tedy měly věnovat opravdu velkou péči, protože z nich musí pes přijmout veškeré potřebné živiny pro vývoj a optimální kondici.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Výběr granulí pro pejsky nesmíme ponechat náhodě (Zdroj: Depositphotos)

Pes je od svého založení masožravec a tomu je uzpůsoben celý jeho trávicí trakt. Zuby jsou schopné trhat maso a drtit kosti a délka trávicí soustavy odpovídá soustavě stavěné primárně pro trávení masa.

V dnešní době je však masem živen málokterý pes a zejména pak ve městech maso vystřídaly psí granule. Pes je jimi často krmen od štěněte do stáří a živiny v nich obsažené by mu v průběhu celého jeho života měly poskytovat vše, co potřebuje pro zdárný vývoj kostí, kloubů, svalů, prostě tak, aby byl v co nejlepší kondici a zdraví.

Výběru těch nejlepších granulí je tedy potřeba věnovat jistou dávku pozornosti. Nikdy nekupujeme to nejlevnější na trhu, byť to pejskovi chutná, je to podobné jako s námi, také máme rádi colu a chipsy, ale živi bychom na nich celý život asi dobře nemohli být. Řada levných granulí obsahuje množství barviv a zvýrazňovačů chuti a mnoho psíků jim dává přednost před těmi kvalitními. Na druhé straně ani superdrahé granule neznamenají vždy největší kvalitu. Před nákupem se řídíme popisem složení na obalu, etiketa by měla informovat o všech nutričních údajích.

Pes jí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Správně krmený pes žere s chutí a misku dokonale vyčistí

Složení

V dobrých granulích by jednoznačně měly převládat živočišné bílkoviny jasného původu, soja není ideální. Sacharidy  jsou v krmivu zastoupeny obilovinami, rýží nebo bramborami. Rýžové a bramborové vločky se považují za ty nejlepší.

Tuky – vždy vybírejte krmivo s přesně uvedeným zdrojem tuků. Tedy jestli se jedná o rybí, hovězí tuk apod. Vždy dodržujeme doporučenou denní dávku, psíka nepřekrmujeme.

Granule
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Granule musí psa zaujmout vůní, nekvalitní konzumovat nebude

Dávka

Zdravý pes žere jednou denně, ideálně večer, kdy pak už následuje jen klidové období. Zejména větší psi s hlubokým hrudníkem musí mít po jídle klid, aby nedošlo k obávané torzi žaludku. U psů je důležité, aby se jim vždy mezi jednotlivým krmením dobře vyprázdnil žaludek a snědená potrava strávila. Odpovídá to psímu naturelu, kdy jako jeho předchůdce vlk jedl dokonce jen jednou za několik dnů, když se mu podařilo něco ulovit. Pak se přežral a odpočíval. Staršího psa a březí či kojící fenu krmíme dvakrát denně v menších dávkách a štěňata samozřejmě ještě častěji.

Správným znakem je, když pes svou misku rychle vyprázdní. Pokud je zdravý a v jídle se rýpe a jí jen s malou chutí, znamená to, že jídla je jednoznačně moc. Proto dávku zmenšíme a zařadíme třeba jednodenní hladovku.

Dávka doporučená výrobcem je dobré vodítko, ale vždy se řídíme podle našeho psíka, pokud jí bez valné chuti, je pravděpodobně krmiva zbytečně moc.

Krmení psa
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pes by měl jíst s chutí, jinak není něco v pořádku

Věk psa

Štěně v období růstu, mladý aktivní pes, kojící fena a pes senior mají odlišné požadavky na výživu. Krmiva aktivních psů mají zpravidla větší energetickou hodnotu, protože pes na vrcholu spotřebuje spoustu paliva. V jejich krmivech je vyšší procento živočišných bílkovin i tuků. Starší pejsek se již tolik nehýbe a naopak by u něj mohla hrozit obezita nebo zácpa. Proto dieta pro starší psy obsahuje méně olejů a více vlákniny.

Nároky jednotlivých plemen, velikost

S různými plemeny je to někdy sporné. Rozdělení krmiv podle plemen může být do jisté míry komerční tah. Odlišná je zejména velikost granulí, ale složení je často stejné. Dlouhosrstým plemenům se často přidává do granulí větší množství olejů s obsahem esenciálních mastných kyselin pro větší lesk srsti, ale ten v podstatě potřebují i plemena krátkosrstá. Spíše než rozdělení granulí podle plemen se vyplatí respektovat řady rozdělené podle stáří a vytíženosti psa.

Sušené ryby
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Správný psí pamlsek představuje nejlépe kvalitní maso

Speciální diety

Veterinární diety slouží pro pejsky se speciálními potřebami. Zpravidla je předepisuje veterinář a rozhodně bychom je měli dodržovat. Nejčastějším typem jsou diety pro pejsky s poruchami ledvin, s nejrůznějšími alergiemi, s oslabeným trávicím traktem, apod. Většinou je také přímo u našeho veterináře můžeme zakoupit.

Pamlsky

Pamlsky by měly být doplňkem psího jídelníčku a jeho příjemným zpestřením.  Do denní dávky je ale musíme započítat, protože často mohou představovat poměrně velké procento přijímané potravy.

Pamlsky jsou také jistě důležitým nástrojem pro výcvik, a pokud se pejsek něco učí, pamlsek pro něj představuje důležitou motivaci. Přejedený pes motivaci ztrácí a pamlsek pro něj není tak důležitý, možnost tréninku je pak omezena. Jednoduchá rada je psíka nepřekrmovat, tak aby o pamlsek stál, nebo jako odměnu používat míček nebo jinou hračku či hru. Každý pes to má ale jinak, někoho spíše motivuje jídlo, jiného hra.

Jako pamlsky se nejlépe hodí kousky sušeného masa, nebo právě v případě, že jimi odměňujeme hodně, mohou to být klidně i granulky.

Psí pamlsky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Výcvikové pamlsky musí být malé, aby je pes rychle snědl

TIP

Pejskům dělá velmi dobře také za studena lisovaný rybí olej, který je zdrojem Omega 3 a Omega 6, EPA a DHA nenasyceným mastných kyselin. Většinou se prodává v lahvi s aplikátorem a na granule jednoduše podle individuálních potřeb dáme odpovídající dávku.

Pokud si pes na granule zvykne a chutnají mu, nemusíme je měnit. Naopak, jeho tělo si vybuduje odpovídající střevní mikroflóru a odpovídající produkci trávicích enzymů. Trávení je pak efektivnější a mnohem méně častěji se dostavují střevní komplikace.

Publikováno: 30. 10. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková