reklama

Jaké vybavení pořídit pro školáčka do první třídy?

Je tu září a do škol nastupují noví prvňáčci. Víte, jaké vybavení jim máte do školy pořídit, co je nezbytné a bez čeho se docela dobře obejdou? Základní vybavení školáčka obsahuje poměrně dost důležitých věcí, které nesmíme opomenout. Přinášíme vám přehledný seznam pomůcek, abyste na něco nezapomněli a vaše dítě nebylo hned na začátku školního roku frustrované.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vybavení pro školáčka do první třídy je finančně náročná záležitost (Zdroj: Depositphotos)

Seznam pomůcek a vybavení pro školáčka

Když v červnu skončí jeden školní rok, dostanou někteří žáci, potažmo jejich rodiče, podrobný seznam pomůcek a vybavení pro školáčka, aby byli na začátku nového školního roku připraveni a měli všechno potřebné již od prvního dne. Některé školy naopak preferují vydávat seznamy až na začátku školy a mnohým rodičům tak nastává během září honička po obchodech a dokupování všeho, na co zapomněli. Je jistě jednodušší již během prázdnin průběžně shánět školní potřeby, popřípadě si počkat na poprázdninové akce, kdy jsou školní potřeby v obchodech výrazně zlevněné. I tak ale mnohdy nakoupíme spoustu věcí, které dítě během roku vůbec potřebovat nebude. Projděte si s námi seznam pomůcek, které bude váš školáček během vyučování potřebovat.

Školní potřeby
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vybavení pro školáčka obsahuje spoustu nezbytných pomůcek

Školní aktovka

Nejdůležitější je samozřejmě aktovka. Měla by splňovat několik důležitých parametrů. Zejména zpevněná záda s výztuhou, anatomicky tvarovaná a široké popruhy. Celý školní batoh by měl být z lehkého materiálu, ideální váha je do 1 kg. Podstatné jsou reflexní prvky, které vašeho školáčka ochrání v mlze a šeru. Počítejte s vyšší investicí, pokud hodláte koupit certifikovaný školní batoh. Levnější varianty vám sice nějaký obnos ušetří, ale záda vašeho dítěte vám asi moc nepoděkují. Tak, jako by měl mít batoh vyztužená záda, dbáme i na výztuhu dna a dostatek vnitřních komor na sešity a učebnice a dost postranních kapes na svačinu, láhev s pitím a drobnosti. Jako bonus je dobré, pokud má batoh jmenovku. 

Školní batoh
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Školní batoh musí splňovat náročné parametry

Penál

Moderní penály jsou minimálně dvojpatrové. Prvňáčkova výbava psacích a kreslících potřeb je obsáhlá a malý penál ji sotva pojme. V papírnictví vám jistě nabídnou i penály vybavené, ale je na místě si zkontrolovat pečlivě jednotlivé části, zda vyhovují potřebám malého školáka. Kromě penálu pořídíme prvňáčkovi do školní výbavy pevný kufřík na výtvarné potřeby, raději větší a uzavíratelný. Neškodí kufřík vybavit jmenovkou, aby později nedocházelo k mýlkám. Když už nakupujeme penál a kufřík, nezapomeneme ani na látkový pytlík na přezůvky a větší na oblečení na tělesnou výchovu. Většina těchto věcí se dá koupit v jednom designu, takže si prvňáček své věci snadno rozpozná mezi ostatními. 

Penál
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Penál lze koupit vybavený nebo prázdný

Výbava školních potřeb

  • vodové barvy malé, stačí 12 barev
  • kelímek na vodové barvy, nejlépe uzavíratelný
  • sada štětců včetně štětce plochého
  • temperové barvy
  • barevné křídy
  • lepicí tyčinka, nedoporučujeme tekuté lepidlo (malý školák se snadno umaže)
  • modelína 10 barev
  • modelovací podložka
  • igelitový ubrus na lavici na výtvarnou výchovu + zástěra nebo starší tričko
  • nůžky dětské s kulatou špičkou
  • plastové nebo kovové ořezávátko s 2 otvory uzavíratelné
  • pastelky 18 ks barev, trojhranné
  • voskovky 12 barev
  • pero Tornádo + zmizík nebo klasické inkoustové pero plnící či bombičkové
  • obyčejná tužka, nejlépe trojhranná, několik druhů podle tvrdosti tuhy
  • pravítko a trojúhelník
  • gumovací pryž
  • desky na sešity velké A4 a malé A5
  • sada čísel 
  • sada písmen 
  • obaly na sešity a učebnice
  • papírové hodiny
  • barevné papíry

Sešity většinou nakupujeme až v průběhu školního roku, neboť prvňáčci ze začátku pracují s pracovními sešity, které zajišťuje škola. Určitě ale malému školáčkovi pořídíme sešitek A6 na poznámky a zápisky domácích úkolů. Žákovskou knížku dostanou děti ve škole. 

Vybavení pro školáčka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vybavení pro školáčka obsahuje dost pomůcek

Ostatní potřeby

Abychom nemuseli každý víkend školní aktovku prát a čistit od zbytků svačin, zaschlého lepidla, rozpatlané modelíny a neidentifikovatelných skvrn, pořídíme našemu prvňáčkovi i pevnou krabičku na svačinu a plastovou láhev na pití. Zásadně nekupujeme láhev skleněnou - velmi rychle se rozbije a dítě se může od střepů poranit, a také svačinová krabička by měla být pouze z plastu - svačina se v ní nerozpatlá a dá se dobře umýt. Takový boxík a láhev by měly být z plastu, který je použitelný ve styku s potravinami. Takže raději nešetříme na kvalitě. 

Svačinový boxík
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Svačinu ukládáme do svačinové krabičky

Většina škol vyžaduje, aby si žáci nosili i své další potřeby - toaletní papír, papírové kapesníčky, ručník a mýdlo. Mýdlo zvláště u těch dětí, které mají některé alergické projevy a obyčejné mýdlo by je mohlo dráždit. Nezapomeneme ani na přezůvky, nejlepší jsou klasické bačkůrky nebo stále více oblíbené crocsy. A nakonec věci na tělocvik - tričko s krátkým rukávem a tepláky nebo v teplejších měsících kraťasy. Vše doplníme pohodlnými teniskami nebo cvičkami, obojí musí mít bílou podrážku. Některé školy pak vyžadují ještě další potřeby - například zvýrazňovače, stírací tabulku a smývatelné fixy, tuš nebo několik druhů lepidla. S takovou výbavou vás jistě seznámí třídní učitelka nebo učitel vašeho prvňáčka. 

Děti na tělocviku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při hodině tělocviku děti ocení pohodlné oblečení

Publikováno: 2. 9. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová