reklama

Jak chovat drobná zvířata, aby se u nás cítila spokojeně?

Chcete domácího mazlíčka, ale nejste si jistí, zda to zvládnete? Nebo vám nabité kolečko – práce, děti, školní povinnosti, péče o domácnost a další povinnosti nedovolí naplno se věnovat pejskovi? Nevadí, i vy můžete mít svého zvířecího miláčka. Zkuste králíčka, křečka nebo rybičky.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Společenství drobných domácích zvířat dokáže chovat i úplný začátečník (Zdroj: Depositphotos)

Pokud žijete sami, je milé, když vás někdo doma čeká, máte se s kým pomazlit, popovídat si, i když zrovna nemluví lidskou řečí. A vy se máte o koho starat. Děti živé domácí mazlíčky milují a soužití se zvířaty doporučují i psychologové. Pokud nemáte odvahu pustit se hned do péče o kočičku nebo pejska, zkuste nejdříve chovat drobná zvířata. Třeba si je zamilujete.

Kulaté akvárium
Nejméně náročné jsou akvarijní rybičky (Zdroj: Depositphotos.com)
Malí králíčci
Děti jsou jako chovatelé drobného domácího zvířectva velmi pečlivé (Zdroj: Depositphotos.com)

Zakrslý králík

Králík je milé a přítulné zvířátko. Snadno si zvykne na svého páníčka i na ostatní členy rodiny. Bude si sám chodit pro pohlazení, a také nás může po bytě doprovázet podobně jako pejsek. Je také velmi čistotný a zvládnete ho naučit chodit na jedno vyhraněné místo, kde mu připravíte jeho toaletu. Nemusíte ho tedy venčit. Aktivní je hlavně ráno, v podvečer a večer, proto mu pelíšek neumisťujte v ložnici a dětském pokojíčku. Přes den většinou pospává. Může tak být vděčným společníkem pro rodiny s dětmi. Přes den to bez vás zvládne, ráno a večer vám bude dělat společnost. Určitě mu pozornost dopřejte každý den, potřebuje to. Jinak je to velmi nenáročné zvířátko. Základní krmivo doplňte senem a čerstvou zeleninou. V létě můžete přidat trávu a bylinky. Nezapomeňte na dostatek čisté vody. Všem králíkům bez rozdílu neustále rostou zuby, proto potřebují něco tvrdého okusovat. Dopřejte mu pravidelně nejen mrkev, ale také různé větvičky a vhodné pamlsky pro tyto účely určené. Jinak vám doma nadělá paseku.

Zakrslý králíček
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Malý králíček může být stejně dobrý parťák jako pejsek

Křeček zlatý

Křeček je nejčastější volbou rodičů, když chtějí splnit dětem radost a pořídit jim zvířátko, ale zároveň se nechtějí starat o pejska. Je ještě skromnější než králík, vystačí si hodně i sám. Přes den spí a od večera do rána je plně aktivní. Instalujte mu prolézačky, kolotoče a další zábavné prvky a bude maximálně spokojený. Večer se s ním můžete trochu pomazlit a pohrát, a pak ho nechte řádit v jeho osobním lunaparku. Pro spánek mu vytvořte tmavé zakryté místo, nějakou uzavřenou skrýš, kde se může schoulit a nerušeně odpočívat. Můžete ho chovat v kleci nebo ve skleněném akváriu. Klec s vodorovnými dráty mu umožní šplhat a zabavit se tím. Nevýhodou je, že nadělá docela slušný nepořádek, který se přes mřížky dostane i ven. Akvárium je čistotnější, ale necirkuluje v něm vzduch a v létě se může teplota nepříjemně vyšplhat. Pravidelně toto hlídejte. Kvalitní krmivo pro křečky obsahuje slunečnicová semínka, lisovanou trávu a burské oříšky. K tomu milují brokolici, mrkev a jablka. Ještě mu dopřejte dostatek pitné vody, a víc ke spokojenosti opravdu nepotřebují.

Křeček
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Křeček zlatý je nejběžnější volbou domácího mazlíčka pro děti

Jediné, na co si musíte dát pozor je, že nesnesou společnost dalšího jedince, ani svého druhu. Je to typické hlavně pro křečka zlatého, co je nejběžnější druh chovaný doma. Jenom první týdny po vrhu se křečci snesou v jedné kleci, pak je nutné je od sebe oddělit. Umí být na sebe velmi drsní a nemuselo by to dopadnout vůbec dobře. Chovejte je proto vždy samostatně. 

Klec pro křečka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Křečci milují prolézání a běhání v kolotoči

Bílé a barevné myšky

Zajímavou volbou je i bílá nebo barevná myška. Nejedná se o klasickou velkou myš, ale o malou chovnou myšku. Po ochočení ji můžete dokonce nosit v kapse. Je to roztomilé a zvídavé zvířátko. Nároky na ubytování mají podobné jako křečci. Vzhledem k tomu, že jsou velmi malé, je pro ně vhodnější akvárium nebo terárium. Pokud zvolíte klec, musí mít husté mřížkování. Plastové nebo dřevěné příbytky jsou nevhodné. Myšky bohužel velmi často spoustu věcí rozkoušou. Pro spánek jim stačí karton. Ten ale časem rozcupují. Můžete jim pořídit dřevěný domeček. Časem ho asi také ohlodají, ale vydrží rozhodně déle a bude jim tak příjemněji než v plastovém. Krmení je také nenáročné a levné. Vhodné jsou zbytky chleba a pečiva, ideálně dostatečně ztvrdlé. Přirozenou potravou jsou pro ně obilky trávy, obilí, prosa a rýže. Do příbytku jim dejte kameninovou nádobu na vodu, pravidelně jim vyměňujte podestýlku a víc není potřeba.

Myší domeček
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Myška ráda odpočívá pod kartonem nebo v dřevěném domečku

Akvarijní rybičky

Nejméně náročnou péči vyžadují standardní akvarijní rybičky. Zvládnou i pár dní o samotě, můžete klidně vyrazit na výlet či týden k moři. Skleněné akvárium má většinou obdélníkový tvar. Stačí ho naplnit odstátou vodou, doplnit vhodné kameny a rostliny a máte připravený malý vodní svět. Rybičky potřebují také světlo, lampa jim vodu v akváriu navíc vhodně ohřívá. Krmení je jednoduché, koupíte ho připravené sušené, které jenom pravidelně nasypete, a rybičky se už nakrmí samy. Rybky můžete i různě kombinovat a vytvořit si velmi zajímavé a barevné akvárium. Krásně vypadají neonky, které plavou v hejnech. Rybkám prospěje elektrický filtr, který čistí a zároveň okysličuje vodu. Pokud použijete kvalitní filtr a nebudete rybičky překrmovat, akvárko vám bude dělat radost bez větší námahy. Jedinou nevýhodou je, že rybičky nemůžete vzít do náruče a pomazlit se s nimi.

Akvárium
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Akvárium si můžete vybavit a zařídit podle vlastních preferencí

Publikováno: 4. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná