Čas dovolených, cestování a objevování vzdálených krajin nekončí. Užijte si volno a odpočinek naplno a nezapomeňte na hodnotnou připomínku, která vás kdykoliv přenese zase zpátky. Milé zbytečnosti, praktické dárky, exotické koření, skvělé šaty nebo tibetskou mísu, to vše vám může kdykoliv v roce připomenout, jak vám bylo dobře. Plátěnou tašku nebo hrníček využijete prakticky každý den. Můžete nakoupit dárky k narozeninám a vánocům dopředu, nebo si vyrobit vlastní originální svíčku.
Přivezte si praktické i roztomilé suvenýry a dekorace z dovolené. Plyšák koaly, delfína nebo velblouda určitě potěší děti. S barevnými magnetkami vytvoříte nástěnku na lednici a můžete je využít i jako dárky pro známé. Tašky a nádobí do kuchyně využijete určitě každý den, a s tibetskou mísou zazpíváte i bez hudebního sluchu. A pokud opět neodoláte a přivezete si hromadu mušliček z pláže, vytvořte si vlastní svíčku jako osobitý suvenýr. Na konci článku najdete praktický návod, jak na to krok za krokem.
Magnetky na lednici
Magnetky s upomínkou místa jsou milý a nenáročný suvenýr. Pokud zapomenete, seženete je snadno i na letišti před odletem. Vejdou se vám do kapsy, nepodléhají proclení a doma je jednoduše umístíte na lednici. Máte tak vzpomínky na dovolenou každý den na očích. Dají se zároveň použít pro praktické přichycení fotek, obrázků od dětí nebo jiných poznámek. Lednice tak plní funkci nástěnky.
Drobné magnetky jsou taky praktický a finančně přijatelný dárek pro známé, kterým chcete z vaší dovolené něco přinést. Někteří jsou dokonce vášniví sběratelé.
Barevné nádobí jako obraz na zeď
Skvělým dárkem jsou praktické a zajímavé kousky do domácnosti. Bohatě zdobené barevné talíře můžeme pověsit na zeď jako obraz. Při koupi si zjistěte, zda jsou vhodné i na používání v kuchyni a styk s potravinami, případně pro mytí v myčce, a pak je můžete směle používat jako klasické nádobí. Zákusek, servírovaný na talířku z Elby, vás rozhodně přenese zpátky na sluncem zalitý ostrov a připomenete si chvíle strávené v cukrárně s výhledem na moře. Kávička nebo čaj z hrníčku z Francie vás hned ráno pohladí a naladí s úsměvem do nového dne s lehkostí a elegancí francouzských žen.
Tašky, taštičky, peněženky
Pokud se rozšoupnete s nákupy, bude se vám hodit nějaká ta taška. Ručně malovanou plátěnou tašku na nákup využijete určitě i doma a může vám sloužit místo již zastaralých igelitek. Obrázek na ní doma ještě opatrně několikrát přežehlete přes pečící papír, aby na látce vydržel déle. Pokud je taška batikovaná, můžete ji doma vykoupat v octové lázni a barvy tak pořádně zafixovat. Pak klasicky vyperte při nízké teplotě. Nezapomeňte překontrolovat doporučení na štítku, pokud výrobek nějaký má. Háčkované kabelky perte raději jenom ručně v jemné mýdlové lázni.
Malé zdobené taštičky a peněženky se hodí i jako pozornost a dárek. Můžete nakoupit dárky na vánoce už dopředu. Třeba maminka, která už nechce cestovat, se tak může pyšnit peněženkou z Thajska nebo z Ameriky. Malá taštička na kosmetiku se hodí v každé domácnosti jako praktická dekorace v koupelně, na všechny ty nezbytnosti a šminky, které se jinak povalují volně na policích.
Zvonkohry, bubínky a plyšáci
Nemusíme samozřejmě vždy hledět na praktickou stránku suvenýru, byla by to nuda a škoda. Můžeme si přivézt jakoukoliv zajímavou dekoraci z dovolené, která nám dané místo připomene. Často jsou takové předměty jasnou připomínkou krajiny. Pro Egypt to bude třeba roztomilý plyšák velblouda, pro Rusko klasická dřevěná matrjoška, z Afriky si rozhodně přineste různé bubínky a z Asie skvělé kovové hrací misky.
Nazývají se tibetské mísy a jsou dokonalou dekorací do bytu a zároveň skvělým dárkem. Většinou mají i krásné zdobení vyryté do pláště mísy z venku i zevnitř. Menší a levnější mísy jsou jenom lesklé a hladké, ale i bez obrázků působí velmi elegantně a exoticky. Traduje se, že se vyrábí ze směsi sedmi kovů. Ve skutečnosti jsou vyrobené z kombinace cínu a mědi, tedy ze „zvonoviny“. Díky tomu to nejsou jen mísy, ale přímo hudební nástroje. Jejich zvuk je lahodný, příjemně pronikavý a to nejdůležitější – léčivý. Může na ně hrát každý. Nepotřebujete žádné nadání ani hudební sluch. Součástí mísy je i palička na jednom konci obalená měkkým materiálem. Mísu si položíte volně do dlaně dnem vzhůru, do druhé ruky vezměte paličku a hrací částí ťukněte na okraji mísy, pak jemně projíždějte dokola po okraji mísy a ta vám pod rukama začne sama zpívat.
Mušličky z pláže i z obchodu
Mušle, mušličky, či zajímavé kamínky si přinese z dovolené snad každý. Můžete si je vystavit jenom tak, nosit v kapse pro štěstí, nebo někomu pro štěstí darovat. Na kameny můžete i malovat a napsat místo, odkud pochází. Hezky budou vypadat v květináči nebo jen tak položené na parapetu.
Výroba svíčky s mušlemi z dovolené
Hromádku mušlí neschovávejte v krabicích pod postelí. Nasypte je třeba do misky nebo sklenice a vytvořte si tak jednoduchou dekoraci z dovolené pro kteroukoliv místnost v bytě. Krásně budou vypadat na stole v kuchyni, na polici v obývacím pokoji či ložnici, nebo v koupelně. Můžete je také použít pro zdobení svíček. Vyrobte si vlastní svíčku a mušličky do ní přímo zatavte.
Materiál a pomůcky potřebné pro výrobu svíčky: vosk, bavlněný knot, různé dekorace – v tomto případě mušle z dovolené, skleněnou nádobu, tavnou pistoli, dřevěný kolíček nebo paličku a nádobu pro roztavení vosku.
Postup pro domácí výrobu svíčky:
- Připravte si bavlněný knot. Aby vám při lití vosku neujížděl, přilepte ho tavnou pistolí ke dnu. Pokud máte klubíčko celé bavlněné šňůry, je potřebné si knot vyrobit. Ustřihněte potřebnou délku s přesahem (dostřihnout můžete vždy) a ukotvěte o dno. Místo plíšku můžete použít kousek alobalu nebo malý kamínek.
- Nasypte mušličky asi do jedné třetiny nádoby. Po krajích stěn můžete mušle naaranžovat tak, aby je bylo přes sklo dobře vidět a hezky vynikly. Dávejte při tom pozor, ať máte knot pořád rovně natažený a vede středem dekorace. Můžete ho přivázat o špejli nebo kolíček položené přes okraj. Tím vám bude držet na místě až do úplného ztuhnutí vosku.
- Připravte si tekutý vosk. Pokud máte zbytky starých svíček, jednoduše je nalámejte do kovového rendlíku a opatrně ohřejte na sporáku. Lepší je ale horká vodní lázeň. Práce je pomalejší, zato bezpečnější. Pokud máte koupenou směs na výrobu svíčky, postupujte podle pokynů od výrobce.
Pokud máte nádobu s rovným nebo rozšiřujícím se okrajem, svíčku můžete vyklepnout a používat samostatně. Aby se vám dobře svíčka vyklepávala, můžete na okraj použít pečící papír – vosk se nepřilepí ke sklu. Pokud máte zužující se okraj, tak svíčku ven nedostanete a počítejte s tím, že vám zůstane ve sklenici. Taková svíčka je také hezká, a navíc i bezpečnější. Roztavený vosk opatrně a pomalu nalijte do skleněné nádoby až po okraj. Dekorace můžete ještě vrstvit. Zalijte první vrstvu, přilijte vrstvu vosku navíc a nechte ztuhnout. Poté naaranžujte další vrstvu mušlí a opět zalijte voskem. Postupujte podle libosti až po okraj nádoby. Po vychlazení sundejte pomocný kolíček, knot zastřihněte na cca 2 cm délku a můžete svíčku ihned použít, nebo ji vystavit jako dekoraci.
Po vyhoření svíčky (spálení knotu), můžete mušličky a zbylý vosk použít pro výrobu další svíčky.
Publikováno: 31. 8. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná