Květiny, které nevadnou, jsou snem každého z nás. Naprostá většina živých rostlin samozřejmě zálivku a jistou péči potřebuje, a pokud ji nemá, po nějaké době vadnout začne. Existují ale možnosti, jak si vyzdobit byt květinami a přitom na zálivku úplně nebo téměř zapomenout.
Kaktusy a sukulenty
Do světlých prostor, kde chceme rostlinou dekoraci, ale víme, že zeleni nemůžeme zaručit pravidelnou péči a zálivku, se nejlépe hodí živé rostliny ze skupin sukulentů a kaktusů. Jejich rostlinná těla jsou přizpůsobena nedostatku vody a umí hospodařit i s minimem vláhy. Velká řada z nich navíc velmi pěkně kvete nebo má zajímavý růst. Mnoho z nich splňuje i estetické požadavky do moderních a designových interiérů. Vyplatí se jim pořídit zajímavý květináč, který je dobře sladí s okolním prostředím. U kaktusů si můžeme být jisti, že zálivka je zcela minimální. U sukulentů se musíme vždy druh od druhu při samotné koupi přeptat na jejich nároky. Obě skupiny rostlin jsou sice na zálivku nenáročné, ale přeci jen nějakou vláhu potřebují. Ve vegetační sezóně zalijeme občas, určitě můžeme s klidným srdcem odjet i na dovolenou a rostlinám se i bez zajištěné péče nic nestane. V zimě je zálivka s ohledem na teplotu opravdu minimální.
Kaktusy i sukulenty souhrnně potřebují dostatek světla a v ideálním případě teplotu v zimním období okolo 10 °C. Pokud jim takové přezimování neumíme zajistit, vyvarujeme se alespoň tmavých a přetopených prostor.
Echeveria
Echeverie jsou sukulenty a jejich rod zahrnuje na 150 nejrůznějších druhů. Zpravidla se jedná o nízké, růžicovitě rostoucí rostliny, které připomínají netřesky. Z růžice se po čase vyvine poměrně velké, klasovité květenství, které vydrží kvést velice dlouho. Barva může být žlutá, oranžová, růžová nebo červená. Rostliny jsou relativně malé a hodí se i jako dekorace na stůl.
Umělé či sušené květiny
Pokud si přejeme mít okolo sebe věčnou krásu barevných květů, jsou možnosti dvě, a to rostliny umělé nebo sušené. Kvalita umělých rostlin je nyní na vysoké úrovni a navoskované přebarvené květy, které máme spojené se hřbitovní výzdobou, jsou již minulostí. Do interiéru si můžeme pořídit skvostné květy růží, máků, pryskyřníků či chryzantém vyrobených z jemňounké látky v přirozených barvách. Velmi zajímavě vypadají i květy a rostliny vyrobené z papíru. Často nám postačí jeden nebo několik květů, které naaranžujeme do vysoké vázy.
Pokud vsadíme na sušené květiny, můžeme vybírat z toho, co nám nabídne naše zahrádka a také příroda okolo. Z lesa či louky si můžeme přinést celou řadu krásných travin a plodů, jako jsou šípky nebo žaludy. Aranžování se pak meze nekladou, materiál můžeme nechat na misce, vypíchat do aranžovací hmoty, plody a květy nasypat do sklenic, květy nechat ve svazečcích a podobně.
Květy i v zimě
Na podzim a v zimě je květů obecně méně a zejména zahrada a okolní příroda se z barev a zeleně převlékne do odstínů šedé a hnědé. Barev a květů se ale rozhodně nevzdáme a alespoň okna a truhlíky a balkóny zkrášlíme. Naštěstí je tady celá řada krásných rostlin, které jsou nesmírně dekorativní právě na podzim. Patří sem vřesy, vřesovce, traviny, chryzantémy, libavky a další.
Na podzim se k nim chováme stejně jako k jiným balkonovým rostlinám. Jejich velikým plusem je i zimní působnost, a to zejména v případě vřesů a vřesovců. První mráz je může poškodit, ale ony v podstatě vypadají jako živé a po celou zimu si uchovávají tvar a barvu svých drobných kvítků.
Publikováno: 24. 9. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková