Krb je krásným doplňkem domu. Někdy je možné ho zabudovat, hlavně ve starších domech, i do bytu, a to díky vysokým stropům. Sálá z něj teplo a umocňuje pocit domova. Aby nám dobře sloužil, musí být v první řadě bezpečný. Nestačí kvalitní materiál pro stavbu krbu, důležité je ochránit okolí a zvolit nehořlavou podlahu v bezprostřední blízkosti. Jednak tím splníte zákonnou normu, ale také zvýšíte komfort a bezpečnost vašeho bydlení.
Nehořlavá podlaha nebo podložka kolem krbu musí být nejméně 80 cm ve směru otvoru a otevírání krbu a 40 cm po stranách. Tyto délky určuje norma ČSN 06 1008 – Požární bezpečnost tepelných zařízení. Další centimetry navíc samozřejmě nic nezkazí a vy budete mít lepší pocit. Okolí krbu musí zvládnout i drobnou nehodu, jako je vypadnutí žhavého polínka nebo vyskočení jiskry. Před krbem budete pravidelně manipulovat se dřevem, kovovým krbovým náčiním a vyndávat ohořelé zbytky a popel. Usnadněte si proto práci vhodným materiálem, abyste mohli okolí krbu udržovat pohodlně. Dobře zvolená a hezká podlaha doplní interiér navíc i dekoračně. Můžete zvolit plech, sklo, kámen nebo vhodnou dlažbu kolem krbu.
Podstavný plech jako jednoduchá, levná varianta
Podstavný plech je jednoduchá volba, a ne každému se zamlouvá. Jednoznačnou výhodou je široký výběr povrchové úpravy, barev, tvarového provedení a samozřejmě nízká pořizovací cena. Můžete zvolit například pozinkovaný, smaltovaný, lakovaný povrch, či nerez. Barevně se můžete vyřádit opravdu hodně a přizpůsobit tak podstavec dokonale celé místnosti.
Tvrzené podstavné sklo dodá krbu eleganci
Podstavné sklo vybírejte podle váhy kamen, nabízí se v různých tloušťkách. Sklo může být čiré, matné, mléčné, nebo třeba kouřové. Okraje mohou být zkosené v místě přechodu s jiným podlahovým materiálem. Pro snadnější údržbu pořiďte pod sklo ještě speciální podložku, nebo opatřete okraje silikonovým těsněním.
Tradiční kámen jako šarmantní a silný společník
Silnou stránkou kamene je jeho vysoká odolnost a žáruvzdornost. Pozor na umělé kameny, tam volte velmi opatrně a ptejte se na vhodnost použití kolem kamen a krbů. Všeobecně se kámen snadno udržuje a čistí a navozuje efekt spojení s přírodou. Mramorová nebo žulová deska je pro údržbu dokonalá a šikovný kameník vám ji uřízne přesně na míru. Snadno se zabuduje do podlahy, nebo můžete vytvořit efektní stupínek.
Dlažba kolem kamen umožní širokou variabilitu
Tradiční volbou je klasická dlažba. Pokládka kolem krbu je snadná a můžete si vybrat z různých druhů, typů, vzorů a barev. Můžete různě kombinovat a skládat. Jednobarevná nebo s jednoduchým vzorem decentně podtrhne místo s krbem. Pokud zvolíte vícebarevnou kombinaci, vytvoříte tak originální doplněk interiéru. Můžete vytvořit mozaiku nebo přímo zajímavý obrazec. Dlažbu můžete také zcela zapustit do podlahy a vytvořit plynulý a hladký přechod se zbytkem podlahy. Zajímavé je použití přechodových lišt, čímž se opticky tato část oddělí, nebo můžete přímo část s dlažbou mírně vyvýšit.
Jak položit dlažbu kolem krbu
Základní podlaha musí být pevná, nejlépe beton či jiný nehořlavý materiál. Nosnost podlahy musí být minimálně 1,5násobku váhy celé konstrukce krbu. Pokud budujeme krb v patře, řešíme nosnost stropu, aby se nám nezačal pod tíhou propadat. Při použití těžších materiálů nebo těžšího akumulačního prvku tuto skutečnost rozhodně nepodceňujte a nejdříve podlahu pod krbem dostatečně zpevněte.
Pokud se jedná o jednoduchý horkovzdušný krb (bez dalších přídavných akumulací) se stěnami z tepelně izolačních tvárnic, tak jeho váha nebývá vysoká a běžná podlaha či strop to zvládnou. Hmotnost horkovzdušných vložek se pohybuje do 200 kg a hmotnost obestavění do 150 kg.
Jak už jsme si řekli v úvodu, bezpečná vzdálenost podle normy je 80 cm před otvorem krbu a 40 cm po stranách. Toto jsou minimální vzdálenosti, celková plocha je už pak na vás. Podlahu kolem krbu položte tak, aby nejen splňovala předpisy, ale také působila příjemně, uceleně a dekoračně. Samotné položení je pak stejné jako u jakékoliv jiné dlažby.
Co budete potřebovat:
- vhodné dlaždice
- vyrovnávací lepidlo
- gumové kladivo
- vodováhu
- klíny a spony
- kleště a přísavky
- řezačku na dlaždičky
Postup položení dlažby
- Naneste lepidlo na předem vyrovnaný podklad.
- Poté naneste lepidlo na dlaždici a položte na lepidlo na podlaze.
- Můžete si pomáhat sponami, nebo vkládat mezi dlaždice klínky.
- Pokládka je možná ručně, nebo si pomáhejte speciální přísavkou.
- Dlaždičku na daném místě upravte poklepáním gumovým kladívkem.
- Pro upravení velikosti dlaždičky použijte řezačku.
- Postupně vyskládejte celý povrch a dodržujte stejné mezery.
- Nechte 24 hodin schnout lepidlo a poté vyspárujte.
- Po zaschnutí spár můžete podlahu umýt a začít používat.
Publikováno: 12. 9. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná