reklama

Pokud cestujete, nenechávejte své domácí mazlíčky doma

Domácí zvířátka představují naše věrné kamarády, zpříjemňují nám volné chvíle a jsou zdrojem radosti, a to nejen pro děti. Ve chvíli, kdy se chystáme na dovolenou nebo opouštíme na nějakou dobu náš domov, může nastat dilema, co s našimi domácími mazlíčky. Pokud s nimi máme silné pouto, určitě bychom je chtěli vzít na cestu sebou.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Cestování s domácími mazlíčky nemusí být vůbec nuda (Zdroj: Depositphotos)

Ne všechna zvířátka je ale možné s sebou přibalit. Nikoho jistě nenapadne brát s sebou rybičky, vodní želvy nebo hada. Terarijní či akvarijní zvířátka je nejlepší nechat doma a zajistit jim spolehlivého pečovatele, který jim nasype krmení a případně jim vyčistí obydlí.

Pokud máme papouška, křečka, morče nebo králíka, tam je cestování jistě možné, ale má smysl pouze tehdy, jedeme-li na chatu nebo k babičce. Cestu v autě krásně zvládnou, a pak se o ně staráme stejně jako doma.

Na opravdové cestování jako je trekking, výlet na hory, k moři a podobně, můžeme jet s klidnou myslí asi jedině s pejskem. Na rozdíl od kočiček cestování milují a užijí si každý den, který jim přinese nové podněty a nové zážitky.

Pes v autě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bezpečné řešení pro cesty autem

Cestování autem

Zejména horké počasí s sebou nese jistá rizika a opatření, která je třeba respektovat. V první řadě musíme dbát na bezpečnost. V případě převozu psíka jej přepravujeme buď ve speciální schráně, nebo mu pořídíme bezpečnostní pás, který se upevňuje na zadní sedačku. Bezpečnostní pás zvíře poněkud omezuje a mnohým pejskům není dvakrát příjemný. Nejlepším řešením je psí přepravka nebo klec, kterou umístíme do zavazadlového prostoru nebo na zadní sedačky. Pes v ní má svůj prostor, kde může odpočívat, a navíc se eliminuje i množství chlupů v autě. Velikou výhodou je, že se auto také tolik nešpiní.

Pokud převážíme kočku, měla by i ta mít svoji schránu, nebo postroj, ve kterém ji máme na klíně nebo třeba v košíku. Je velmi nebezpečné nechat kočičku v autě na volno, a to zejména pokud je bázlivá, snadno může někam zalézt nebo nečekaně skočit.

Pokud cestujeme na delší vzdálenosti, je potřeba pejskům zastavovat cca 1x za 2-3 hodiny, aby se nejen vyvenčili, ale také trochu proběhli. Zejména v létě dbáme na to, aby se při každém zastavení mohli dostatečně napít. Žádné zvíře nikdy nenecháme zavřené v autě za teplého počasí. Pokud se potřebujeme z auta vzdálit, necháme v něm zvíře pouze za předpokladu, že teplota je maximálně do 25 °C, auto parkujeme ve stínu a okénka jsem pootevřená tak, aby mohl proudit čerstvý vzduch.

Kočku v autě necháváme. lze to pouze tehdy, je-li zavřena ve schráně.

Kotě s přepravkou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pro kočičky se na přepravu autem nejlépe hodí podobné plastové přepravky

Pokud cestujeme na delší dovolenou, případně i do zahraničí, je vhodné mít dopředu zjištěné, které hotely, hostely či kempy umožňují pejskům vstup. Většinou to nebývá problém, ale je dobré tuto informaci dopředu mít.

V případě zahraniční cesty je třeba myslet i na takové věci, jako je očkovací průkaz a čipování. Při cestě za hranice platí čipovací povinnost a všechna předepsaná očkování musí být splněna v řádném termínu. Pamatujeme i na to, že mnohé země mají svoje specifické podmínky ohledně očkování, někde je například nařízená karanténa. Všechny tyto informace si vždy musíme nastudovat pro konkrétní destinaci, podle toho, kam vyrážíme. Na cesty s sebou nezapomeňte přibalit pejskům jejich jídelní misky, krmení, na které jsou zvyklí a pelíšek. Cesta, zejména pokud je spojena se změnou krmení, může vyvolat průjem, zvracení nebo jiné zažívací potíže. Pro eliminaci zvracení pejska nikdy před cestou nekrmte, pokud není cesta příliš dlouhá, doporučuje se krmit až po příjezdu do finální destinace.

Přepravní taška pro kočku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Některé kočky preferují měkké látkové tašky. Dno by ale mělo umožňovat snadné čištění

Letadlo

Cestovat se zvířátky se dá samozřejmě i letecky. Tam již nejde o to si cestu užít, ale spíš ve zdraví vydržet. Pro psy, a kočky ještě více, je cestování letadlem poněkud traumatizující záležitost. Musí cestovat ve speciální schráně a od určité velikosti i v zavazadlovém prostoru. Každá společnost má pravidla samozřejmě odlišná, ale řada společností povoluje mít menší psíky a kočky u sebe v prostoru pro pasažéry.  Větší jsou v prostoru pro zavazadla. Pejsek musí být v každém případě napojený, ale zároveň i vyvenčený. Na letiště musíme dorazit včas, abychom zvíře odbavili. Všechna očkování pro danou destinaci, čip a psí pas musí být v pořádku. Klidnější psi snáší cestu relativně v pořádku, nervóznější pejskové to nebudou mít úplně snadné. Veterinář jim může předepsat některý medikament se sedativním účinkem.

Pes v letadle
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Některé letecké společnosti umožňují přepravu menších psíků na palubě letadla

Výlety, trekking

Pejskové si nejlépe vychutnávají pěší túry, každodenní koupání, pobyt v přírodě i spaní pod stanem. Pěší turistiku si spolu opravdu užijete a společný výlet bude patřit k těm nejkrásnějším zážitkům.

Pro takový typ dovolené, kdy chodíte s batůžkem a případně se stanem a výbavou pro kempování, si můžete trochu odlehčit a zapojit i vašeho psího kamaráda. Pořiďte mu psí brašnu na záda a on si může nést svoje misky, granule, případně deku sám.

Pes na výletě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
S pejskem v přírodě si trekking užijete nejvíc

Publikováno: 16. 10. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková