reklama

Akvarijní rybky pro začátečníky

Množství druhů akvarijních rybek pro začátečníky je velké, ale každý se v pestrosti nabídek nevyzná. Dospělí lidé často požadují akvárium velké, které je zapotřebí osázet velkým množství rostlin a také vhodnými druhy rybek. Které druhy rybek tedy vybereme jako začátečníci? Kolik kusů od jednoho druhu máme chovat a jakou potravu budou naši chovanci vyžadovat?

Tetra je pro začátečníky nejvhodnější rybka do akvária (Zdroj: Depositphotos)

Odolné rybky pro začátečníky

Začínající chovatelé akvarijních rybek mají často vyěší požadavky na velikost akvária, avšak neví, jaké rybky si pro začátek pořídit. Existuje spousta druhů, které prakticky bez úhony snesou počáteční prohřešky v péči o akvárium.

Tetry v hejnu
Většina akvarijních rybek se sdružuje v hejnech (Zdroj: Depositphotos.com)

Jednou z nejodolnějších rybek pro velká akvária je tetra černá, na kterou můžeme narazit i ve vyšlechtěné závojové formě. Až šest centimetrů dlouhá rybka, původně pocházející z klidnějších jihoamerických říčních vod, je velmi odolná. Pro chov ji stačí středně tvrdá voda s neutrálním pH a teplotou kolem 20°C. Pravidelná částečná výměna vody za čerstvou, avšak opatřenou ještě odbourávačem chloru, je zárukou, že rybky budou ve vynikající kondici. Mladé kusy mají na těle dva černé příčné pruhy, následované tmavým zabarvením včetně řitní a hřbetní ploutve. V akváriích s vyšším vodním sloupcem, který tomuto druhu vyhovuje, chováme minimálně deset kusů. Tetra černá je velmi přátelská rybka, klidná povaha ji dělá ideálním společníkem pro akvárium s více druhy. Je všežravec, takže krmíme vločkovým krmivem, ale i nitěnkami nebo živým planktonem z rybníka.

Sameček tetry
Tetra kosočtverečná je krásná a nenáročná akvarijní rybka (Zdroj: Depositphotos.com)

Krásnou rybkou pro začátečníky a velké nádrže je tetra kosočtverečná, která má podobné nároky jako tetra černá. Avšak tomuto druhu dopřáváme výrazně více volného prostoru, neboť jde o velmi aktivního plavce, který neustále oživuje akvárium svým pohybem. Zaujme především stříbřitým protáhlým tělíčkem a načervenalými ploutvemi. Jde také o všežravce, nicméně zde je vhodné přikrmovat i výrobkem se zvýšeným obsahem rostlinných složek. Tetra kosočtverečná jinak okusuje rostliny.

Žralok v akváriu

Tak lze označit parmičku žraločí, která se podobá malému žralokovi. Protáhlé tělo stříbřité barvy vyniká nažloutlými ploutvemi s černými okraji. Tuto nenáročnou rybku chováme v opravdu dlouhých nádržích, kde má dostatek prostoru pro plavání. V dobrých podmínkách dorůstá délky 35 cm, krmíme vločkami, rostlinným a živočišným krmivem. Chováme v hejnech o minimálním počtu osmi kusů. Ideální teplota pro chov je kolem 24°C a voda s neutrálním pH. Akvárium osadíme množstvím rostlin s tuhými listy, přidáme i další materiál, jako jsou kameny, kořeny a další dekorace. Vodu bychom měli udržovat v dobré čistotě, proto v případě chovu parmičky žraločí vybíráme vždy výkonnější filtrační systém.

Parmička
Parmičky žraločí vzhledem opravdu připomínají miniaturu žraloků (Zdroj: Depositphotos.com)

Pro čisté akvárium bez řas

Velmi nenáročný druh, krunýřovec mnohotrnný, je známý široké veřejnosti především díky velmi snadnému chovu i odchovu. Tmavé tělo je pokryto světlejšími skvrnami a na jeho spodní části má kruhová ústa, díky nimž perfektně zbavuje akvárium řas. Samce poznáme podle vousků na rypáku. Ve velkých akváriích dorůstají délky až 15 cm. Chovem několika jedinců od mladého věku se nám povede získat vždy minimálně jednoho samce, který by však neměl být v akváriu s dalším, neboť to představuje riziko případných teritoriálních šarvátek. Při chovu samce s více samicemi najednou a při dodržování výrazně zarostlého akvária s mnoha úkryty se nám může podařit odchov mláďat, která však musíme důkladně ochránit před jinými druhy, které by je mohly považovat za kořist. Voda pro chov se doporučuje starší, avšak čistá, středně tvrdá s neutrální reakci. Přídavek rašelinového výluhu zlepší kondici rybek a zvýrazní přirozené vybarvení.

Pancéřník
Sumeček přísavník se postará o čištění akvária od řas (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 21. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček