Morče patří hned po psovi a kočce k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Milují ho především malé děti. Rodiče morče volí tehdy, když dítěti nechtějí pořídit pejska. Morče je skvělým mazlíčkem, které učí děti zodpovědnosti i tomu, jak by se měly k zvířátkům chovat. Jsou to skvělí kamarádi. Máte v plánu si pořídit morče a netušíte, co všechno byste o jeho chovu měli vědět? Nevadí, snad v tomto článku najdete vše potřebné.
Morče domácí
Morče domácí bylo před mnoha lety vyšlechtěno z divokého morčete. Doma jej chováme již dlouhá staletí. Již ve středověku indiáni v oblasti Peru a Chile chovali morčata nejen pro maso a kožešinu, ale také jako domácí mazlíčky. V Evropě se morčata začala chovat až v 18. století. Nejvíce si je přitom oblíbili v Anglii. Morče tehdy totiž vlastnila i královna Alžběta I., což zřejmě jeho popularitu v Anglii ještě více podpořilo.
Pokud však v té době dítě chtělo morčátko, nešlo zrovna o levnou záležitost. Dovolit si ho proto mohli jen bohatí lidé. Největší boom chovu morčat však nastal až po druhé světové válce a nutno říct, že od té doby trvá dodnes. Dospělé morče dorůstá velikosti cca 35 cm a váží zhruba 0,7 až 1,8 kg (to se liší podle druhu). V dobré péči se může morče dožít až sedmi let.
Začínáme s chovem
Říká se, že chov morčete není nic složitého. Nicméně dřív, než si domů donesete morčátko, je dobré si nejprve o jeho chovu něco zjistit. A pak byste si měli pořídit vše, co k jeho chovu budete potřebovat. Teprve až potom se můžete vydat pro zvířátko.
Obydlí pro morče - klec, plastový box nebo terárium
Morče bývá nejčastěji umístěno do klece, plastového boxu nebo terária. Nejdostupnější a také nejvíce užívaná je klec. Pořídit si ji můžete přímo ve zverimexu. Pro jedno morče je vhodné pořídit klec o minimální velikosti 80 x 50 cm a výšce 35-40 cm. Její spodní část by přitom měla být vysoká zhruba 15 cm, ne více, aby mělo morče z klece dobrý rozhled. Výhodou klecí je to, že jsou snadno přenosné, vzdušné a nejsnadněji se ze všech možností čistí. Nevýhodou klecí je to, že morče nechrání před průvanem. A průvan morče špatně snáší. Další nevýhodou je možnost broušení si zubů o kovové mříže, což není zrovna tichá záležitost, občasné vyhazování podestýlky z klece a cena.
Terária a plastové boxy vás mohou zlákat svou cenou a také tím, že na morčata v nich netáhne, ani nevykopávají podestýlku. Pozitivní také je, že morče je odtud snazší vyjmout. Veterináři je však příliš nedoporučují. Podle nich je v plastových boxech a teráriích špatná ventilace a zvýšený amoniak, což podporuje vznik onemocnění dýchacích cest.
Nejvhodnějším místem pro umístění klece je takové, kde se rodina schází několikrát za den a po nějakou dobu na tomto místě zůstává. Ideálním místem tak je obývací pokoj, případně dětský pokoj (nutno však počítat s tím, že jde o noční zvířata, takže v noci mohou hlučet). Klec by měla být postavena na klidné místo, mimo přímé sluneční světlo, protože jsou náchylná k přehřátí. Ze stejných důvodů by neměla být postavena tam, kde teplota stabilně přesahuje 24 °C. Klec by neměla být ani tam, kde je přílišný hluk a průvan. Vhodným místem není ani to poblíž televize, rádia nebo počítače. Klec je vhodné z části přikrývat, čímž morčeti vytvoříte intimní prostředí a ochráníte ho před průvanem a přímým sluncem. Vždy však nechte alespoň jednu stranu odkrytou, aby mohl sledovat co se děje okolo a byl s vámi v kontaktu.
Podestýlka
Nejvhodnějšími podestýlkami pro morče jsou hobliny, dřevěné pelety a kukuřičná drť. Piliny nejsou vhodnou volbou, protože dráždí oči a vnikají do nozder. Sláma jim zase může zranit oči. Konopné pelety mohou ohrozit morče nákazou parazity. Nevhodnou podestýlkou je i kočkolit, jímž se může morče při pozření otrávit. Seno je krmení a ne podestýlka.
Co ještě do klece pořídit?
- Rozhodně napáječku. Vodu je sice možné mít i v misce, ale tu morčata často převrhnou anebo znečistí. Vodu v napáječkách často vyměňujte. Vždy přitom napáječku důkladně omyjte a zbavte všech nečistot a povlaků.
- Dále by v kleci neměla chybět ani těžká miska na jídlo, aby ji nepřevrhlo.
- Vhodným doplňkem je i domeček, v němž se může morče schovat. Ten však můžete nahradit i senem navíc.
- I když jsou morčátka obvykle celkem čistotná, je zapotřebí klec pravidelně čistit. Všeobecně je dobré klec čistit tak dvakrát týdně, pokud ji budete čistit častěji, jen mu to prospěje. Minimálně pak klec čistěte alespoň jednou týdně. K čištění používejte vhodné prostředky. Nepoužívejte ty, které jsou pro lidi.
- Při čištění z klece odstraňte všechny nečistoty, podestýlku, napáječku, misky, hračky a vše, co se později opět vrátí do klece.
- Vše, co zase půjde zpátky do klece, důkladně omyjte a vydezinfikujte.
- Vnitřek klece také důkladně umyjte a osušte.
- Do klece dejte na vrstvu novin novou podestýlku.
Krmivo
- Aby morče zůstalo zdravé, neobejde se bez sena. Toho potřebuje mít v kleci vždy dostatečné množství. Výborná je i tráva. Morčátka mají ráda i bylinky, pozor však na ty jedovaté. Skvělé jsou lístky pampelišek, sedmikrásky, kopřivy.
- Dále pak potřebuje i pravidelný přísun ovoce a zeleniny. Takové potravy by mělo dostat zhruba 60 gramů denně. Důležité je, aby byla vždy čerstvá.
- Vhodné je morče krmit pravidelně každý den (dvakrát denně) ve stejnou dobu (ráno zeleninu a ovoce a večer zrní). Pozor si dejte na příliš studenou zeleninu a ovoce z lednice.
- Třetí významnou složkou jídelníčku jsou pak speciální směsi krmiva, které jsou určeny ryze pro morčata. Spolu s nimi morče dostane i důležitý vitamín C, který neumí vyrábět.
- I morče má své chutě a tak mu něco chutná a něco prostě nepozře. Chutě se mu navíc mohou v průběhu života (stejně jako tomu je i u lidí) měnit. I proto je důležité, aby jeho strava byla pestrá a on si mohl vybrat.
- Nejlepšími pamlsky jsou ty, které jsou určeny speciálně pro morčata.
Péče o morče
- Morče je společenské a velmi aktivní morčátko. Rádo si hraje. Rádo se také proběhne, takže, pokud mu umožníte párkrát do týdne opustit prostory klece, bude nejšťastnějším tvorem na světě. Pakliže ho necháte běhat po domě, nejprve z jeho dosahu ukliďte vše, co by mohlo rozkousat (třeba kabely). Volně pobíhající morčata jsou větší a spokojenější. Mají tendenci pobývat v jedné místnosti a vytváří si i své oblíbené trasy.
- Do klece mu můžete rovněž pořídit různé hračky na kousání, hračky ze sena, tunely a podobně.
- I přes dostatek hraček je však zapotřebí se mu dostatečně věnovat. Potřebuje každodenní kontakt. Rádi se mazlí.
- Morče si potřebuje dostatečně obrušovat řezáky, aby je nemělo přerostlé. K tomu mu může pomoci minerální tyčinka, vhodná větvička ze stromu nebo tvrdý chléb.
- Jednou měsíčně potřebuje zastřihnout drápky. Provádí se to pomocí speciálních nůžek. Při stříhání si dávejte pozor, abyste nestřihli příliš hluboko, mohli byste mu ublížit. Pokud nevíte jak na to, zajděte nejprve k veterináři, ukáže vám správný postup.
- I morčata línají, a proto potřebují svou srst pravidelně pročesat speciálním kartáčem, který seženete ve zverimexu. Dlouhosrstá morčata se kartáčují každý den, krátkosrstá pak jednou týdně.
- Několikrát do roka je můžete vykoupat. Nedělejte to však příliš často, protože byste tím narušili jejich přirozené tělní procesy. Dlouhosrsté koupejte jednou za měsíc až dva a ty krátkosrsté pak čtyřikrát do roka. Pokud máte “nahaté” morčátko, vystačíte si s jeho otřením vlhkým hadříkem.
- Sledujte příznaky nemocí. Bedlivě hlídejte i ty nejmenší změny chuti k jídlu, nebo v návycích. Kontrolujte oblast jeho genitálií, kde se jim mohou tvořit kapsy. Pokud se tomu tak stane, pomoci může jemné masírování. V případě, že se pak objeví materiál podobný stolici, odstraňte ho vatovým tamponem. Z genitálií odstraňte i výkaly, které by tyto cesty mohly ucpat.
Kolik morčat chovat?
Všechny příručky tvrdí, že byste nikdy neměli chovat pouze jedno morče. Také není vhodné chovat pohromadě morčata různých pohlaví, pokud není alespoň jedno z nich vykastrované. Pokud jste si vybrali dva samečky a koušou se, je nutno je rozdělit do dvou samostatných klecí, nebo je vykastrovat.
Publikováno: 2. 10. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová