reklama

Jaké stelivo bude nejlépe vyhovovat koťatům?

Kočky, které žijí v bytě a nemohou se dostat ven, používají k vyměšování stelivo. Zdálo by se, že kočce a potažmo i nám je celkem jedno, do čeho hromádku udělá, ale opak je pravdou. To nakonec zjistíme ihned, jakmile se naším bytem začne šířit zápach z kočičího záchodu. Které stelivo tedy kočce nejlépe poslouží a jaké jsou na trhu druhy steliva, nám osvětlí následující článek.

Kotě na toaletě potřebuje dostatek času a vhodné stelivo (Zdroj: Depositphotos)

Kočičí stelivo obecně

Kočičí stelivo nebo též jinak zvaný kočkolit je směs syntetických nebo organických látek používaná jako zachytávač zvířecích výkalů. Sype se do plastové bedničky na dno, častěji se používají přímo "na míru" prefabrikované kočičí záchodky s vrchním krytem a dvířky. Stelivo kočce zajistí pohodlné vyprázdnění s pocitem, že může svou hromádku v klidu zahrabat a zbavit se tak "důkazu".

Uzavřená toaleta
Uzavření WC musíme častěji kontrolovat (Zdroj: Depositphotos.com)

Než syntetické stelivo pro kočky spatřilo světlo světa, používali chovatelé obyčejný písek. Jenže písek nemá absorbující a pachově pohlcující schopnosti, takže si jistě dokážeme představit, jaký musel v místnosti, kde měly kočky své WC, vznikat odér. Pro chovatele to také znamenalo, aby neustále záchodek čistil a písek velmi často měnil. S nástupem průmyslově vyráběných steliv tyto starosti odpadly. A nebo ne? Na trhu je spousta firem, které kočičí stelivo vyrábějí, ale ne všechny výrobky jsou srovnatelné. 

Nehrudkující stelivo

Rozhodně není vhodné do bytu. Právě kvůli tomu, že má podstatně horší schopnosti pohlcování pachů, je možné ho používat v hospodářských budovách nebo v garáži. Je téměř srovnatelné s pískem. Protože je nehrudkující, mění se v mazlavé blátíčko a je tedy nutné ho velmi často obměňovat. Kočka je tak trochu od přírody cimprlich a pokud její bedýnka připomíná bahenní koupele, raději se vám vyčůrá na rohožku, než by si v nečistém záchodku umazala tlapky. Je nutné pokaždé vyměnit celý obsah záchodku, jinak se kočka naučí chodit jinam. Jsou k dostání v mnoha marketech i v potřebách pro chovatele.

Bentonitové stelivo
Ne všechna jsou hrudkující, při nákupu je dobré se informovat (Zdroj: Depositphotos.com)

Hrudkující stelivo

Nejčastějším typem jsou steliva bentonitová. Bentonit vzhledem připomíná kamínky, je však ale jemnější a šetrnější k citlivým kočičím tlapkám. Na trhu je k dostání různě zrnitý a kočka sama si vybere, který druh jí bude nejlépe vyhovovat. Bentonit má velmi dobré absorpční vlastnosti a pohlcuje vlhkost i pach vcelku spolehlivě. Náročnější chovatel může své kočičce dopřát dokonce stelivo ovoněné. Voňavé stelivo je praktičtější použít do krytého kočičího WC, otevřené bedýnky se spokojí s obyčejným. Protože veškerou vlhkost uzavírá v typických hrudkách, je ideální používat při čištění kočičí toalety děrovanou lopatku, která zachytí velké hrudky a výkaly, zatímco sypké stelivo propadne zpět do bedýnky. Jednou z nevýhod bentonitu je jeho vyšší hmotnost. Toto stelivo se prodává buď v 3 kg nebo 10 kg pytlích. Stejně tak použité stelivo znásobené obsahem kočičích střev je poněkud těžší, zvlášť když ho pak odnášíme do popelnice. Nikdy bentonitové stelivo nesplachujeme do našeho záchodu, hrozí riziko ucpání odpadu.

Hrudkující stelivo
Hrudkující stelivo je pro koťata vhodné (Zdroj: Depositphotos.com)

Organická steliva hrudkující

Některým kočičkám bentonit prostě "nevoní". Naštěstí je možné jim obstarat stelivo organického původu, především dřevité, tofu nebo kukuřičné. Výhodou je jeho lehkost, vysoká absorpce a možnost splachovat použité stelivo do WC.

Peletkové stelivo
Ne všechny kočky si na peletky zvyknou (Zdroj: Depositphotos.com)

Dřevité stelivo

Nejznámější je Cat's Best Original nebo Eco Pellets, vyrobené ze švédské borovice a smrku. Má výhodu v tom, že nehrudkuje okamžitě, ale až po nasáknutí. Pokud potřebujeme třeba ze zdravotních důvodů změřit pH moči naší kočky, je toto stelivo ideální. Jasnou nevýhodou, zvlášť u dlouhosrstých plemen koček, je lehkost steliva, které často ulpívá kočkám na nožkách a v chlupech a kočky ho vesele roznáší po celém bytě. 

Kukuřičné stelivo

World´s Best Original je kukuřičné stelivo, které beze zbytku splňuje všechny náročné požadavky na perfektní stelivo. Není potřeba ho vůbec vynášet a naprosto dokonale pohlcuje pachy. CannaBed je z konopného pazdeří a splňuje ty samé požadavky.

Tofu stelivo

Není nejlevnější a tak, jak ze začátku splňuje nároky a chovatel si nadšeně mne ruce, po zhruba 1-2 týdnech se jeho výborné vlastnosti začnou zhoršovat a je potřeba vyměnit celý obsah kočičího záchodu, čímž se celá akce poněkud prodraží. Výhodou je, že se toto stelivo nemusí vynášet, dokud tedy pohlcuje pachy a vlhkost. Tofu válečky se rozpadají hůře než stelivo dřevité, což prodlužuje dobu na generální úklid kočičí toalety. Bohužel ne všechny kočky si na válečky steliva snadno zvyknou, proto pokud chcete svému mazlíčkovi tento "luxus" dopřát, raději zvolte na vyzkoušení záložní bedýnku. 

Uklízení kočičího WC
Děrovaná lopatička je nutná při uklízení WC (Zdroj: Depositphotos.com)

Silikagel

Silikonové stelivo je nehrudkující. Také není nejlevnější, ale vyšší cena je kompenzována dobrými vlastnostmi. Celé balení náplně vydrží jedné kočce cca 3 týdny. Vlhkost je stelivem doslova nasávána a silikonové krystaly jsou schopny na sebe navázat veškerou tekutinu. Je vhodné stelivo při úklidu pevných částí prohrábnout, aby se moč nehromadila na dně bedýnky, ale vsákla se do silikagelu. Stelivo se může vlivem moči zbarvit do žluta, což ale není nijak na závadu. Teprve, když začne "zavánět", je na čase celý obsah vyměnit. Opět zde platí, že toto stelivo se nesmí splachovat do WC. Silikagel není zrovna ekologický, při práci s ním doma víříme prach, který nás může dráždit ke kašli. Také jeho krystalky při setkání s bosým chodidlem nejsou zrovna vítané.

Silikagelové stelivo
Silikagel je vhodný pro velmi dobrou absorpci pachů a vlhka (Zdroj: Depositphotos.com)

Stelivo pro koťata

Malá koťata se na kočičí toaletu učí stejně jako děti na nočník. Jejich vyměšování bude o to snazší, koupíme-li jim vhodné kočičí stelivo určené právě pro koťata. Specialisté pro ně vyvinuli kanadské stelivo Tigerino Canada s vůní dětského pudru. Je vyrobeno ze 100 % čistého přírodního granulátu jílu, je velmi silně hrudkující a téměř bezprašné. Dalším kočkolitem je Tigerino Crystals ze silikagelu. Silikátové stelivo absorbuje zápach během několika sekund, je extrémně savé a šetrné k životnímu prostředí. Cat´s Best Smart Pellets je kočkolit na bázi organických peletek, které velmi dobře absorbuje vlhkost a zápach, je biologicky odbouratelné, vhodné do kompostu. Je velmi měkké a výborně hrudkuje. Jako zajímavost uvedeme ještě stelivo Catsan Stelivo Smart Pack, které obsahuje kromě silikagelového steliva i savou podložku z mikrovlákna. Celé balení se jednoduše přetáhne přes okraje záchodku a zhruba týden máme klid a pokoj od běhání s lopatičkou a odklízením hrudek. Odklízíme pouze kočičí bobky. Jakmile je vliesová podložka zcela nasáklá a přestává pohlcovat pach, celé balení sundáme a vyhodíme do popelnice. 

Kotě se učí na WC
Koťata jsou jako děti a na WC se naučí jen trpělivým učením (Zdroj: Depositphotos.com)

Při zařizování záchodku pro koťata a vybírání steliva bychom rozhodně neměli vybírat to nejlevnější stelivo z marketu. Koťata, než získají správné hygienické návyky, jsou tak trochu prasátka a levné, málo kvalitní stelivo nám jednak roznesou po celém bytě a za další se špatně hrudkujícím stelivem umažou. Stejně tak, jako chceme svému miminku dopřát kvalitní plenky a šetrné hygienické přípravky, nebudeme jinak postupovat ani u koťat. Investice do dražšího, ale spolehlivého kotěcího steliva se nám určitě vyplatí.

Publikováno: 17. 8. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová