Často máme problém vybrat si správný jídelníček sami pro sebe. Co teprve vybrat správné granule pro našeho milovaného pejska či kočičku. V kamenných prodejnách i v e-shopech najdeme nabídku od výmyslu světa. Čtyřnohý miláček nám nijak neporadí. Je to naše láska a naše zodpovědnost. Chceme, aby prospíval, byl šťastný a zdravý. Tady platí dvojnásob, že není důležitý obal a cena, ale skutečné složení výrobku.
Jak vybrat správné granule? Po čichu to rozhodně nebude. Nevím jak vám, ale mě tedy vůbec nevoní a nevybrala bych tímto způsobem žádné. Neznamená to ale, že nejsou dobré pro psa či kočku. Vzhledově si také moc nevybereme, jak bychom to dělali v našem jídelníčku. Tvary a barvy jsou v tomto případě hodně omezené. Pejskovi se navíc nijak nezavděčíme načančaným a barevným talířem. Zaměřit se musíme jednoznačně a přímo na složení.
Masové či nemasové granule
V dnešní době je moderní vegetariánství a množství chovatelů se snaží tento styl přenést i na své domácí mazlíčky. Důvody jsou pochopitelné, ale příroda se na naši etiku neptá. Když se podíváte pejskovi do tlamy, vidíte tam chrup masožravce, a tím je výběr vhodné stravy jasný. Kočičky by měly mít dokonce ještě větší přísun masa ve své stravě. To, že žijí s námi v domácnosti, bylo naše rozhodnutí. Původně jsou to divoká zvířata a konzumace masa je pro ně a jejich vývoj přirozená.
Pejsek i kočka můžou mít v oblibě ovoce či zeleninu a není to vůbec na škodu. Maso jim ale neodepírejte. Pokud bychom chtěli dopřát zvířátku čistě masové granule, tak to technicky možné není. Pro výrobu granulí je potřeba přidat pojivo a nejlepší je právě rostlinná složka.
Jak se vyznat ve složení granulí pro psy a kočky
Složení by mělo být vždy uvedené na obalu a napsané srozumitelně. Vypsané by měly být absolutně všechny složky, včetně přidaných aromat a barviv. Někdy ho najdete označené mezinárodním slovem „Ingredience“. Soupis jednotlivých položek je uvedený sestupně, tedy od složky, která je v krmivu obsažená nejvíce, až po složku, které je tam nejméně. Díky tomu si můžete udělat představu o přibližném množství i v případě, že není uvedený přesnější obsah.
Na prvním místě tedy najdeme surovinu, která je tam zastoupená nejvíce. Pokud je tam uvedená masová složka, znamená to, že je v ní podíl masa zastoupený nejvíce. Složení může být namíchané z čerstvého a sušeného masa. Jak si tedy odvodit skutečný podíl masa? Pokud najdete u složky poznámku hydrolizovaný, sušený nebo moučka, znamená to, že je zbavený vody. Tím se jeho podíl ještě více zvyšuje. Uvádí se, že maso obsahuje přirozeně 70 % vody. Pokud je tedy v granuli obsažené jako čerstvé, obsahuje také podíl vody. Pokud výrobce uvádí masovou složku přidanou v sušeném stavu, tedy bez vody, bude celkový podíl masa o to vyšší a najdete ho pravděpodobně na prvním místě. Pokud pejska nepřikrmujete samostatně čerstvým masem, tak se zaměřte na granule, které mají masovou složku obsaženou v maximálním množství. Krmiva, která se mají čím chlubit, udávají i procentovou hodnotu a v hodně výživných granulích můžete najít až 60 % sušeného masa.
Pro evropské výrobce platí nařízení EU, kdy by měli procenta jednotlivých složek, nebo aspoň těch hlavních, udávat. Krmiva s oblibou dovážená z Ameriky a Kanady tento údaj obsahovat nemusí. Pro evropský trh sice seriózní výrobci údaj doplňují, ale je to spíš výjimka. Můžete se na podrobnosti doptat dovozce. Podle toho, zda mají potřebu přesné složení zatajovat nebo se vymlouvat na výrobní tajemství, můžete poznat, zda se jedná o seriózní krmivo nebo nikoliv. Naopak, kdo se svým složením netají a bez skrupulí vám dodá další podrobnosti, ví, že si to může dovolit a za svůj výrobek se nemusí stydět. Na druhou stranu je potřeba si ještě uvědomit, že ne každý pejsek vyžaduje vysoko výživné granule. Paradoxně u větších plemen může být pro ně vhodnější krmivo s nižším podílem živočišných bílkovin ve prospěch rostlinných.
Prevence proti alergiím
I tady se můžeme setkat s možností alergie. Teorie, proč vznikají se různí, nic to nemění na tom, že existují a nevyhýbají se ani psům a kočkám v našich domácnostech. Potencionálním alergenem může být v podstatě jakákoliv složka. Záleží na kondici a zdravotním stavu našeho čtyřnohého svěřence. Nejčastěji je to kuřecí maso, kukuřice a pšenice. Rýže není pravá obilovina, označuje se jako pseudoobilovina a obvykle nezpůsobuje žádné potíže.
Pokud se už objevila alergická reakce, je vhodné rovnou přejít na jednosložkové (monoproteinové) granule, bez obilovin a kuřete. Preferujte pak jehněčí nebo rybí maso. Můžete zkusit i jiný druh, ale ideální je zaměřit se opravdu na jednodruhové granule a tím ověřit, která bílkovina (který druh masa) je pro vaše zvířátko v pořádku a která ne. Pak už můžete volit i kombinace těch druhů, které vyhovují.
Zabarvování, probiotika a minerály
U plemen se světlou srstí se zaměřte také na podíl složky, která obsahuje pro-vitamin A, který díky karotenu může způsobit změnu zbarvení. Vyhýbejte se krmivu s velkým obsahem mrkve nebo kukuřice.
Probiotika, stejně jako u lidí, se starají o zdravou střevní mikroflóru. Zdravá střeva znamenají dobré trávení, vstřebávání živin do organizmu a také vyšší imunitu. Granule s obsahem probiotik jsou vhodnou volbou pro pejsky trpícími střevními a kožními potížemi, nemocné nebo po léčbě antibiotiky či po očkování. Je to opravdu stejné jako u lidí.
Minerály extra doplněné do krmiva nemusí organizmus psa či kočky vstřebat a zpracovat, ale ho rovnou vyloučí. Dobře vstřebatelné by měly být minerály v chelátové formě.
Prémiové nebo superprémiové krmivo
Ve snaze odlišit se v záplavě konkurence často výrobci označují své produkty extra superlativy. V konečném důsledku mezi nimi nemusí být žádný velký rozdíl ani přidaná hodnota. Často si takovým slovíčkem chtějí jenom naklonit spotřebitele nebo rozlišit různé druhy vlastních produktů, a ovlivnit vás při výběru správných granulí. Vždy se zaměřujte na skutečné složení a podíl jednotlivých složek, jak jsme si popsali.
Publikováno: 16. 8. 2019, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná