reklama

Podle čeho vybrat kuchyňskou linku?

Kuchyňská linka je součástí každé kuchyně, nesmí chybět v žádném bytu nebo rodinném domku. Trávíme v ní většinou čas při přípravě jídel nebo jeho konzumaci. Výběr kuchyňské linky je dobré pečlivě naplánovat vzhledem k rozměru místnosti, rozvodům elektřiny, plynu a vody, rozměrům dveří, případně oken. Podstatná bude i zvolená výška s dodatečnými úložnými prostory, do kterých můžeme schovat vše potřebné, co užijeme při přípravě jídel a nápojů.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sektorová linka je klasickou sestavou horních a dolních skříněk (Zdroj: Depositphotos)

Podle čeho vybrat kuchyňskou linku?

Pokud se nám nelíbí nabídka sektorových kuchyňských linek a máme dostatek prostoru nebo naopak atypicky řešený prostor kuchyně, je možné si nechat vyrobit kuchyňskou linku na míru. Budeme muset počítat s vyššími pořizovacími náklady. Je mnoho výrobců a dodavatelů, kteří nám rádi s výběrem pomohou. Nabídnou nám řešení, které splní naše představy a očekávání.

Bílá linka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I malá sektorová linka splní očekávání a nabídne dost prostoru

Materiál

Kuchyňská linka je vyrobena z různých materiálů. Například lamino je zpracováno moderními technologiemi s řadou různých dekorů v širokém sortimentu. Jeho výhodou je nízká cena, snadná údržba a dlouhá životnost. Máme možnost si vybrat povrch matný až extrémně lesklý, v nabídce je 3D akrylová hrana, která podtrhuje výsledný vzhled.

Rudá linka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na lince se budou dobře vyjímat i velmi syté barvy

Dalším možným materiálem je lak, který si můžeme vybrat z mnoho barevných variant. Lak je spolu s laminem nejčastěji používaným povrchem. Lak je výhodný pro svou variabilitu a životnost, ale také nám dodá určitou dávku estetičnosti. Používá se polyuretan, kterým se dvířka lakují z obou stran a nevznikne tak žádná hrana náchylná k odloupnutí.

Zvolíme-li dýhu v tenké vrstvě např. na desce z lamina, oceníme její příjemným přírodní materiál a dodáme kuchyni přirozenost.

Světlé dřevo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Světlá linka do tvaru písmene L vyplní velký prostor

Dále máme na výběr nepřebernou škálu druhů jak domácích, tak exotických dřevin v matném či lesklém provedení.

Masiv je další z možností výběru. Jde o bio desku, která je na přání zákazníka předem zpracována a skládá se ze tří vrstev. Díky použitým kvalitním materiálům docílíme kvalitního vzhledu. 

Jednotná linie
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kuchyňská linka v jednotné linii skříněk vypadá velmi uspořádaně

Kovový rámeček má stále své zákazníky, v současné době není až tak častým výběrem pro moderní kuchyni. Jedná se o hliníkový rámeček s výplní, které mohou být z dekorů lamina nebo dřeva v různých barevných odstínech. 

Fólie stejně jako kovové rámečky nejsou časté pro kuchyně na míru. Jedná se o tenkou fólii, která se nalepí v lisu při specifické teplotě na přední dvířka. Vnitřní část nijak nekoresponduje s přední částí a je plochá. Oba typy, jak rámeček, tak fólie, se řadí mezi cenově dostupnější než ostatní popsané materiály.

Linka do L
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Velká kuchyňská linka do tvaru písmene L nabízí spoustu skříněk navíc

Pracovní deska

Nezbytným pracovním prostředím v kuchyni je pracovní deska, která by měla být v dostatečné výšce vzhledem k výšce osoby, která ji bude nejčastěji využívat. 

Vybrat si můžeme třeba polymerní kámen – jde o akrylátovou pryskyřici, která spojuje drcené minerální látky. Tento materiál je neporézní a nezachytává tak nečistoty a bakterie. Vzhledem připomíná přírodní kámen. Tato pracovní deska je velmi pevná, s dlouhou životností, dobře se udržuje a je odolná proti chemikáliím, poškrábání a skvrnám. Vyrábí se ve výšce od 1,2 do 4 cm. Neobsahuje žádné spáry, které vznikají při spojování.

Zdobená linka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vyřezávané dekory linku ozvláštní

Dalším materiálem může být laminát, masivní dřevo nebo křemen. Všechny tyto materiály mají svá specifika. Záleží tedy na každém, jaký typ pracovní desky mu bude při práci v kuchyni vyhovovat.

Linka ve vysokém lesku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vysoký lesk dodá kuchyni na eleganci

Jednotlivé komponenty kuchyňské linky 

Lineární kuchyně se vyznačuje uspořádáním jednotlivých komponentů v řadě a je vhodná do užšího prostoru. Obdobným řešením je i paralelní uspořádání, které je vhodné do větší kuchyně. Jde většinou o sektorové typy kuchyňských linek.

Lineární linka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Linka po obou stranách nabízí množství skříněk

Uspořádání skříněk kuchyňské linky do tvaru písmene L, C nebo U je vhodné do prostorné kuchyně, kde bude dostatek místa pro jednotlivé úkony spojené s přípravou pokrmů, vaření, pečení atd. Tato uspořádání jsou vhodná pro sektorové kuchyňské linky, ale především jsou typické pro kuchyňské linky dělané na míru.

Retro dekor
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Linka po celém obvodu kuchyně je netradiční, ale nabízí mnoho úložných prostor

Prostor kuchyně je možné rovněž vyplnit varným nebo mycím ostrůvkem, který nám dopřeje snazší pohyb mezi jednotlivými úkony.

Velmi vhodné řešení je i doplnění prostoru jídelním stolem nebo barem.

Vnitřní výbava kuchyňských skříněk by měla být uspořádána tak, aby plnila účelnost a komfort pro její uživatele. Protože dobře rozvržený úložný prostor kuchyňského náčiní nám šetří místo i čas. Jedná se o propracované systémy otevírání buď výsuvným systémem, který nám umožní vnitřní členění daného prostoru, nebo vyklápěcím systémem, který nám usnadní přístup především ve skříňkách nad pracovní deskou. Pro rohy je vhodné zvolit rohový systém, který velmi účelně vyplní jindy nevyužitý a špatně přístupný prostor.

Linka s barem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Doplněk kuchyně v podobě jídelního stolu v jednotném dekoru

Obklady kolem kuchyňské linky

Obložení stěn a skleněné doplňky dodávají kuchyni specifický ráz. Na obložení prostoru mezi horními a spodními skříňkami si můžeme zvolit různé materiály. Nejčastější je to dřevotřísková deska v mnoha barevných variantách, která ladí s pracovní deskou. Dalším materiálem může být barevné sklo, které je kalené a odolné tak vůči vysokým teplotám. Jeho výhodou je snadná údržba. Nebo si můžeme zvolit variantu obložení polymerní deskou, zvláště pokud je pracovní deska ze stejného materiálu.

Hladká plocha
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vestavěné spotřebiče do kuchyňské linky by neměly chybět

Osvětlení kuchyně

Při výběru osvětlení je nutné se zaměřit na dvě důležitá místa. Jde o osvětlení pracovních ploch a osvětlení celého prostoru. Jako doplňkové si můžeme pořídit i osvětlení spodních či horních skříněk z venku či uvnitř. Na výběr máme různé technologie, jako je LED, která je velmi oblíbená při použití do světelných lišt. Její výhodou je nízká spotřeba elektrické energie a dlouhá životnost. Bodová světla nám také pěkně osvítí potřebný prostor.

Spotřebiče

Spotřebiče si můžeme vybírat z tuzemských či zahraničních značek. Dalším kritériem bude i rozvod plynu, elektrické energie a vody. Další výběr bude vždy záviset na tom, jaké pokrmy vaříme. Ať už při výběru varné desky, pečící trouby, digestoře, mikrovlnné trouby, lednice nebo mrazáku. Můžeme si vybrat pro kuchyň spotřebiče vestavěné nebo volně stojící. Dalším pomocníkem bude jistě pro někoho nezbytná myčka.

Pokud budeme mít prostor kuchyně s kuchyňskou linkou spojený s obývacím pokojem či předsíní, je vhodné tyto prostory sjednotit do jednotného stylu. Budeme mít potom z těchto prostor velmi příjemný pocit jak při samotné přípravě a zpracování pokrmů, tak i při jeho následné konzumaci či jen při chvílích strávených s rodinou či přáteli.

Publikováno: 11. 8. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská