reklama

Nejčastější nemoci akvarijních rybek, jejich léčba a prevence

Každé osazenstvo akvária může trpět některými nemocemi. Největším spouštěčem chorob je stres, vyvolaný například špatným složením vody. Při rychlé zásahu je však léčba, až na výjimky, úspěšná. Jak léčit nejčastější nemoci u akvarijních rybek? A co znamená účinná prevence?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Akvárium s rybami je uklidňující zábava pro celou rodinu (Zdroj: Depositphotos)

Prevence nemocí akvarijních ryb

Akvarijní rybky nejčastěji onemocní, pokud jsou delší dobu ve stresu. Náhlý stres, který vzniká například při převozu nových obyvatel akvária ze zverimexu, je zapotřebí ihned po vypuštění do akvária zmírnit podáním stravy. To způsobí, že původní obyvatelé na nové členy nedorážejí, což pomáhá jejich aklimatizaci. Nicméně vždy bychom měli nové rybky několik dní držet ve speciální nádrži, kde budou v karanténě pro případ, že by u nich některá i snadno léčitelná choroba propukla. Léčba je pak snadnější, protože nejsou napadeni původní obyvatelé akvária.

Rybky v akváriu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zdravé rybky jsou čilé, pravidelně žerou a zajímají se o okolí

Důležitou prevencí je pravidelné zjišťování hodnot složení vody. Především kyselá voda, kterou do akvária dodáme nejčastěji na jaře, kdy na horách taje sníh, je spouštěčem celé řady onemocnění. Pravidelná výměna vody je nezbytná jednou za měsíc. Předtím, než ji použijeme do akvária, musíme chemickou cestou odstranit chlor. Změříme reakci, a pokud je pH v rozmezí 6,5-7,2, není zapotřebí úpravy. Při kyselé vodě, kdy se indikátor zbarví do ruda, hodnotu nejlépe srovnáme použitím jedlé sody. Pokud kyselou vodu neupravíme, obyvatelé akvária během několika dní onemocní.

Spouštěčem stresu je v případě akvarijních rybiček také dlouhodobější pokles teploty vody pod 20 °C. Některým druhům to nevadí a zvládnou to bez následků, jiné, náročnější druhy mohou nastydnout, což vyústí třeba v zánět žaber.

Beta bojovnice
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dlouhoploutvé ryby mají častěji sklony k nemocem, protože jsou šlechtěné a méně odolné

Nejčastější nemoci osazenstva akvária

Úplně nejznámějším onemocněním je krupička. Způsobuje jej parazit, který se zavrtá do kůže ryb a na jejím povrchu vzniknou drobné bílé tečky. Proti této nemoci existuje několik opatření, s nimiž se podaří rozvoj nemoci zastavit. Především zvýšíme teplotu vody nad 25 °C, náplň akvária mírně osolíme a přistoupíme k léčbě v podobě používání léčivých roztoků. Dříve se pro tento účel používala malachitová zeleň, která je karcinogenní. Dnes se prodávají roztoky, se kterými je léčba dokonána během dvou týdnů. Nezapomínáme na provzdušnění vody, protože léčivý přípravek v ní snižuje hladinu kyslíku. Po ukončení léčby vyměníme až třetinu vody za novou. Spouštěcím elementem krupičky je kyselá voda nebo převoz rybek v chladném prostředí.

Častým onemocněním je i plísňová infekce ploutví. K jejímu rozběhu mají sklon slabší jednici, kterým jiné ryby okusují ploutve. Pro léčbu volíme zvýšení teploty, přisolení vody a používání léčivého přípravku, který je určen pro bakteriální infekce. Po ukončení léčby vyměníme opět minimálně třetinu vody a dno zbavíme nečistot, kde se mohou ukrývat zárodky nemocí.

Ve špinavých a neudržovaných akváriích dochází k výskytu bakteriální vodnatelnosti. Projevuje se nechutenstvím napadených jedinců a především vlivem tekutiny v dutině břišní, dochází ke zježení šupin v břišní části. Dalším příznakem je i vystouplost očí. Rychlou výměnou většího množství vod, v souvislosti se zanesením a hnilobou zbytků ve dně akvária můžeme napadené rybky zachránit. Samozřejmostí je opět zvýšení teploty vody až ke 30 °C, použití přípravku na bakteriální choroby a provzdušnění vody.

Skalára v akváriu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nemocná rybička bude apatická a bude se stranit kolektivu

Neonková nemoc

Noční můrou chovatelů neonek, krásných tetrovitých rybek, je jejich napadení hmyzomorkou rybí. Projevuje se ztrátou pigmentace, nechutenstvím a deformováním těla napadených rybek. Tato choroba je bohužel neléčitelná a všechny napadené jedince je zapotřebí šetrným způsobem usmrtit. Prevencí výskytu této nemoci je udržování správných chemických parametrů vody a důsledné udržování čistoty, a to jak dna akvária, tak filtru.

Rostlinami osázené akvárium
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Prevence stresu spočívá v kombinaci vhodného prostřední pro všechny rybičky

Rady na závěr

  • Vodu v akváriu udržujte v čistotě.
  • Pravidelně, nejlépe jednou měsíčně, podle potřeby i častěji, odsajte detrit (nahromaděný trus rybek s dalším odpadem) ze dna akvária.
  • S každým čištěním dna a odsátím části vody vyčistěte náplň filtračního zařízení.
  • Kontrolujte složení vody, především kyselost.
  • Pravidelně se přesvědčte o správné funkčnosti filtru a topení.

Publikováno: 18. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček