reklama

Jak zařídit akvárium pro rybičky

Krásné, bohatě osázené akvárium s různými druhy rybek je neuvěřitelnou podívanou. Zážitek z jeho sledování je mnohem silnější než nejnovější filmová produkce. Prostě se jedná o přírodní kino, které však nikdy neomrzí. Víte, jak akvárium pro rybičky vybavit? Co musíte zvládnout, než do vody v akváriu vypustíte jeho obyvatele?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vícedruhové akvárium je do bytu nejvhodnější (Zdroj: Depositphotos)

Umístění akvária v místnosti

Akvárium pro rybičky umisťujeme tak, aby na něj nesvítilo přímé sluneční světlo. To je zdrojem nežádoucího růstu řas. Nelze opomenout ani zvýšené riziko přehřívání vody, čímž ubývá kyslík pro obyvatele akvária. Akvárium se velmi hodí do obývacího pokoje, kde s vhodně zvoleným vybavením neustále přitahuje pozornost.

Relax u akvária
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pohled do akvária je skvělou relaxací před spánkem

Velikost akvária a jeho dno

Velikost akvária volíme podle toho, jací obyvatele jej budou obývat. Malé akvárium s objemem vody kolem padesáti litrů zvolíme pouze tehdy, pokud se rozhodneme pouze pro malé hejno drobných rybek. Třeba neonky, mečovky nebo menší druhy kaprovitých ryb, jako jsou razbory. Těmto druhům vyhovuje především klidnější a velmi čistá voda.

Skalárám, terčovcům nebo hejnům malých rybek s počtem kusů větším než dvacet dopřáváme objem vody alespoň 150 litrů. Dostatečný prostor je zárukou, že všichni chovanci budou mít dostatek místa, a to i při hustém osázení. Především skaláry vyžadují akvária se značnou výškou z důvodu řádného vývoje ploutví.

Akvárium v bytě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Akvárium je živou televizí, vhodně umístěné velmi dobře prospívá jako celek

Základem akvária je vhodně zvolené dno. Písková výplň je dvojího typu, jako spodní vrstva se používá materiál méně propláchnutý, ale jemnější, do kterého zapustí vodní rostlinstvo kořenový systém. Vrchní okem viditelnou vrstvu vytváříme z hrubších kamínků. Sklon dna vždy při zakládání akvária snižujeme směrem k přednímu sklu. Výsledkem je, že veškeré kaly a zbytky potravy se hromadí zde, kde je bezproblémově odstraníme pomocí odkalovacího zvonu.

Na dno můžeme použít i další přírodní materiály. Různé kameny slouží jako úkryty především pro druh, žijící na dně. Nikdy však nepoužíváme vápenec. Jako úkryty jsou vhodné i kupované keramické "domečky“, které se v případě nutnosti snadno čistí a rybky se v nich rády schovávají.

Topení a filtrace

Topná tělesa jsou v dnešní době k dispozici jako termostatická s možností nastavení teploty podle provedení akvária a druhu chovaných ryb. Topné těleso s řídícím termostatem a nastavovacím mechanismem je uzavřeno do průhledné dlouhé zkumavky. Nastavení teploty je na konci topného tělíska řešeno otočným knoflíkem a stupnicí teploty. Největší problém nastává při závadě termostatu, kdy přestane regulovat. Pokud si na malé akvárium pořídíme zbytečně výkonné topení, může dojít až k přehřátí vody a úhynu celé osádky.

Filtrace je nejoblíbenější jako vnitřní. Elektromagneticky poháněná vrtulka žene vodu přes soustavu čisticích elementů z hrubšího molitanu, kde dochází k zachycování nečistot. Vynikající je, pokud máme možnost s každou očistou filtru přidat i aktivní uhlí, které funguje jako zachycovač dusíkatých sloučenin z vody. Filtr by měl mít i přepážku zajišťující, že voda z něj při vyjmutí akvária nepoteče zpět. Při koupi se zeptejte i na přístup k čerpacímu elementu, vrtulce. Ta si alespoň jednou za čas zaslouží vyčištění. Filtr musí být tak výkonný, aby za hodinu byl schopný přečerpat minimálně pětinásobek objemu akvária. Velká akvária jdou řešit nákupem filtrů dvou, kde se výsledný čerpací efekt sčítá.

Péče o rybičky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vpuštění rybiček je až jako úplně poslední krok

Voda a rostlinstvo

Voda pro sladkovodní akvárium stačí kohoutková. Nicméně, při napouštění akvária dbáme na dodržování základních parametrů. Reakce vody musí být neutrální, to znamená hodnota pH mezi 6,5-7,2. Výrazně nižší pH znamená kyselou vodu, což vede k onemocnění rybek, vysoké pH pro změnu napomáhá k velmi špatně odstranitelnému zákalu vody. Kyselá voda je často především po zimě, kdy na horách taje sníh. Na srovnání stačí sáček jedlé sody. Pro sražení zásadité reakce potom sáhneme po chemickém přípravku.

Po napuštění akvária do poloviny jeho výšky začneme se sázením rostlin. Nikdy nesázíme pouze jeden druh, ale vybíráme víc různých, od nízkých, které můžeme zasázet až u skla, po vysoké, které vytvářejí efektní pozadí pro velkou domácí podívanou. Rostlinám mírně zakrátíme kořeny a dva týdny po vysazení, tedy kdy již akvárium obývají rybky, začneme přihnojovat vhodným přípravkem.

Po dopuštění vody na finální úroveň spouštíme filtraci a topení. Vodu s vyhovující reakcí pH a vhodně ošetřenou tvrdostí ponecháme minimálně jeden den ustálit, poté provedeme nové měření a pokud jsou hodnoty v pořádku, přistoupíme k vypuštění zakoupených rybek.

Rostliny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Husté osázení rostlinami vytváří bezpečné prostředí pro všechny exempláře

Publikováno: 15. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček