reklama

Lze posedět na balkónu v parném létě nebo při blížící se zimě?

Balkón je prostor, kde můžeme odpočívat, trávit volný čas s rodinou nebo přáteli. Je předsazen, nebo jako lodžie zapuštěn do stěny budovy. Může být součástí bytu nebo rodinného domu. Slouží k trávení volného času, grilování, nebo posezení s přáteli či rodinnou. V letních měsících nás při těchto aktivitách budou omezovat sluneční paprsky a v zimě zase chlad. Abychom předešli nepříjemnému spálení nebo naopak prochladnutí je dobré si pořídit potřebné vybavení.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Slunce na balkoně nemusí působit vždy jen příjemně, někdy se potřebujeme i ochránit (Zdroj: Depositphotos)

Posezení na balkoně nebo lodžii se může stát nepříjemným ve chvíli, kdy na nás úporně praží slunce a není před ním úniku. Nebo zcela nemožný, pokud se blíží zima a večerní teploty se dají mimo domov přežít jen se třemi svetry. Velmi dobrou variantou je nechat si tento prostor zasklít buď klasickými okny a nebo výsuvnými skleněnými clonami, nejlépe pak celou stěnu doplnit hustými žaluziemi a pak si už jen libovat v pohodě a stínu a snesitelné teplotě.

Zasklení lodžie nebo balkónu.

Zasklení poskytuje ochranu před větrem, deštěm, sněhem, prachem, ale i ptactvem, a přitom nijak neomezuje světlo. V chladných měsících touto variantou výrazně snížíme tepelné ztráty. Dalším pozitivem zasklení je bezpečnost proti vniknutí, která je zajištěna díky možnosti uzamčení balkónu. Zasklení balkónu je dobrou volbou pro všechny, kdo chtějí balkón využívat celoročně.

Zasklená lodžie
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zasklená lodžie bude zároveň i zdrojem tepla

Specializované firmy nám zasklení provedenou na zakázku. Mnohdy se zasklívají na domech lodžie nebo balkóny najednou a tím se dají ušetřit finanční prostředky, které můžeme využít na další doplňky, jako jsou žaluzie, závěsy nebo odrazové fólie. 

Prosklené balkony
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na proskleném balkoně si můžeme i přitopit

V letních měsících můžeme pomocí vnitřních rolet, které jsou k dostání v různých barevných provedeních, docílit ochrany před slunečními paprsky. Je vhodné využít i vnitřní balkónové žaluzie, které jsou rovněž v různých variantách a jejich montáž není nikterak složitá.

Žaluzie v lodžii
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Žaluzie nás ochrání před sluncem i žárem

Závěsy jsou možnou alternativou, při výběru budeme preferovat světlé odstíny barev, které tolik nepřitahují sluneční paprsky. Odrazová fólie je další variantou zastínění proskleného balkónu. Za pomoci lepicí pásky se lepí na sklo. Na výběr mám z široké nabídky nejrůznějších barev a designů. Velkou nevýhodou je, že přes ni neuvidíme ven.

Balkónové rolety

Balkónové rolety jsou další variantou, jak zastínit daný prostor. Jsou vyrobeny z odolného plastu nebo hliníku a jejich dalším kladem je zabezpečení daného prostoru a ochrana před hmyzem, prachem a povětrnostními vlivy. Postupným snižováním regulujeme přístup světla do prostoru a tím budou vhodnou variantou zatemnění prostoru v noci. Máme na výběr širokou škálu barevného provedení, které celý prostor oživí a bude estetickou součástí celkové architektury domu.

Sálavá topidla

Pokud chceme využívat balkón či lodžii v chladnějších dnech, nebo jen při špatném počasí, je vhodné si pořídit sálavé topidlo, které je velmi úsporné. Jeho účinek pocítíme už několik minut po zapnutí.

Sálavá topidla představují velmi vhodnou variantu pro vytvoření příjemného prostředí na balkóně nebo lodžii. Jsou vhodnou variantou i pro alergiky, kterým vadí prach nebo jsou citliví na další škodliviny ve vzduchu. Nevíří prach, ani nevytvářejí spaliny ani kondenzáty a nedochází k hoření nebo spalování, nespotřebovávají kyslík a není nutné přídavné větrání.

Stolní topidlo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Stolní topidlo nás na balkoně ohřeje

Tato topidla vyzařují okamžité a přímé teplo, které ohřívá přímo stěnu nebo podlahu, a ne prostor mezi nimi. Není nutné jej předem předehřívat. Prostor se začne zahřívat až po nahřátí stěny nebo podlahy, teplota je nižší a tím dochází k úspoře energie a zároveň je příjemná k sezení a odpočinku na balkóně či terase. U těchto produktů je přeměněna elektrická energie na teplo a ž v 92 %, zbytek je využit na světlo.

Díky provedení na stěnu nebo na strop nezabírají podlahovou plochu a jsou vhodnou variantou pro malé balkóny nebo lodžie. Není nutná složitá instalace od specialisty. Pro větší plochy můžeme využít přenosné topidlo, které umístíme vhodně k objektu, který chceme vyhřát.

Další výhodou je jednoduchá údržba bezpečnost. Jejich využití je vhodné i v době nočního klidu, protože jsou bezhlučná.

El.topidlo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V zimě balkony můžeme ohřát pomocí topidel

Balkón či lodžii můžeme využívat celoročně, stačí se jen rozhodnout, pro správnou volbu produktu, který nám tak zpříjemní a prodlouží chvíle odpočinku nebo zábavy s rodinou nebo příteli.

Publikováno: 3. 8. 2019, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská