Zařizujete si svou první kuchyň? Máme pro vás několik tipů k tomu, jaké kuchyňské nářadí a pomůcky do kuchyně pořídit. Některé z nich vám v kuchyni v žádném případě nesmí chybět. I se základní výbavou pak můžete vařit, dusit, smažit, opékat i péct. Ale začněme pěkně od začátku.
Základem všeho jsou dva nože a dvě prkénka
Téměř žádný pokrm nezvládnete uvařit bez krájení. Neobejdete se tudíž ani bez nožů a minimálně dvou prkének. Důležité je proto vybrat velký nůž na maso a jeden malý nůž, s nímž budete čistit a krájet zeleninu. Ptáte se a proč dvě prkénka? Nestačilo by jedno? Ne, nestačilo. Z hygienických důvodů byste měli jedno prkénko používat ryze na zeleninu a to druhé pouze na krájení masa.
Měchačky, vařečky, obracečky apod.
S jídlem v kuchyni je zapotřebí manipulovat. Musíte ho míchat, obracet i nabírat. K tomu všemu slouží měchačky, vařečky a další kuchyňské pomůcky. Do této skupiny patří i metlička, s níž můžete vyšlehat šlehačku nebo bílkový sníh. Všechny tyto kuchyňské pomůcky můžete pořídit v různém provedení, jednotlivě nebo v sadách.
Příbory
Dalším základním kamenem každé kuchyně jsou příbory. Základní sada obsahuje polévkovou lžíci, vidličku, nůž a čajovou lžičku po šesti kusech (sada má tak 24 kusů).
Struhadlo a kvalitní škrabka
Struhadlo a škrabka jsou velmi praktickými pomůckami, které ve své kuchyni rozhodně uplatníte. Na struhadle nemusíte strouhat pouze ovoce, ale i okurku na okurkový salát, brambory na bramboráky nebo také třeba sýr k posypání těstovin. Ještě více budete ve své kuchyni používat škrabku, i proto by měla být kvalitní a měla by přesně padnout do ruky. Škrabku si vybírejte i s ohledem na to, zda jste pravák nebo levák.
Cedník a síta
Bez cedníku byste některé techniky vaření realizovali jen těžko. Všude tam, kde je zapotřebí něco slít, scedit nebo klidně jen propláchnout či nechat okapat, potřebujete cedník. Ty nejlepší jsou takové, které jednoduše postavíte do dřezu a nemusíte je držet. Jeden cedník je základ, ale vždy je dobré, když máte doma různé typy a velikosti, tedy i síta. Jemná sítka můžete používat k prosévání mouky, cukrování buchet nebo třeba na sypaný čaj.
Sada nádobí na vaření
Bez nádobí jednoduše neuvaříte. Je samozřejmě fajn, když si najednou pořídíte celou sadu, ale pokud to není možné, vystačíte si v tom nejhorším případě s jedním větším hrncem, kastrolem a rendlíkem. Hrnec o velikosti zhruba 3 litry si pořiďte raději dvakrát. Ke každému z nich mějte i pokličku.
Servírovací set
Vedle nádobí na vaření potřebujete i nádobí, na němž jídlo naservírujete. Neobejdete se bez základní sady, která čítá 24 kusů. Jde o hluboké a také i mělké velké a malé talířky, misky, hrnky a sklenice na pití.
Pánev
Pánev je všestranné kuchyňské náčiní, jež uplatníte při několika způsobech vaření (smažení, restování, vaření, dušení a třeba i opékání). Ty nejlepší pánve můžete vložit i do trouby. Pro svou první kuchyni si proto pořiďte opravdu kvalitní pánev. Ta by měla být ideálně nerezová s těžkým dnem. Stěny pánve nesmí být příliš tenké, aby se teplem nevyboulily.
Utěrky
Utěrky jsou praktickým pomocníkem, bez nich se v kuchyni neobejdete. Pomohou vám udržet pořádek při vaření. Vždy se hodí mít po ruce jak látkové, tak i papírové utěrky. Nikdy jich není dost. Utěrkou se utírají ruce, linka, používá se i jako chňapka a další se utírá i nádobí.
Co v kuchyni ještě nutně potřebujete
Kromě výše jmenovaného se jistě neobejdete bez lisu na česnek, brousku na nože, otvíráku na konzervy, šlehače, paličky na maso, pařáku, mísy na salát, mixéru, válečku a válu. To všechno patří do základní výbavy kuchyně. Všechno navíc je pozitivním přínosem pro kuchyni i pro vaše vaření.
Publikováno: 7. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová