reklama

Jak vybrat správné osvětlení do kuchyně

Výběr toho správného osvětlení do kuchyně je důležitým počinem, kuchyně je totiž srdcem každého domova. Je to jedna z nejdůležitějších místností v domě. Je to místo, kde většina z nás tráví nejvíce času. Mnohdy se zde přijímají i návštěvy. V kuchyni se tedy vaří, jí, odpočívá i druží. Tohle všechno by se špatně dalo provádět po tmě. Nezapomínejte na to při pořizování a rozmisťování svítidel.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Moderní kuchyně musí být dostatečně osvětlená (Zdroj: Depositphotos)

To, jaké máte osvětlení do kuchyně, rozhoduje o tom, jak se vám bude v kuchyni pracovat i jak dobře se v ní budete cítit. Nedostatečně osvětlený prostor nejenže ničí váš zrak, ale může vyvolat i bolest hlavy a snáze se zde můžete i zranit. Důležité je i jeho správné rozmístění. A přitom nedostatečně osvětlené kuchyně u nás nejsou ničím výjimečným. Rekonstrukce kuchyně však vysloveně vybízí, abyste toto pochybení napravili. Nemusíte se bát, pokud použijete úsporné světelné zdroje, ani příliš vysokých účtů za elektřinu.

Centrální lustry
Kuchyně v bílé barvě (Zdroj: Depositphotos.com)
Luxus v kuchyni
Osvětlení do kuchyně potřebujete k tomu, aby se vám v ní dobře pracovalo (Zdroj: Depositphotos.com)

Před výběrem osvětlením do kuchyně

Ještě dříve než se rozběhnete do obchodu, měli byste vědět, že svítidla do kuchyně byste měli vybírat podle výšky stropu, velikosti místnosti a také i podle toho, k čemu ji nejvíce využíváte. Nízké stropy potřebují spíše přisazená světla, vysoké stropy si mohou dovolit LED lustry. Hlavní světlo by v kuchyni rozhodně nemělo být jediným osvětlením. Kuchyň by měla být doplněna i o další světla. To, jaká jsou nejlepší, si povíme níže.

Bílá kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos.com)
LED osvětlení v kuchyni je moderní šetřící osvětlení

Hlavní, tedy centrální osvětlení kuchyně

Základem každé kuchyně je centrální osvětlení. Bohužel u velkého počtu kuchyní (především těch starších) je to také jediné osvětlení, které v místnosti najdete. Absolutně nedostačující. Centrální osvětlení je umístěné na stropě, často přesně v jeho středu a tudíž nedokáže dobře osvětlit všechna zákoutí kuchyňské linky.

Navíc, když vezmete v potaz ještě to, že si při práci stíníte, potřebujete nutně další světelné body. Při rekonstrukci si proto dobře rozmyslete, kam toto hlavní světlo umístit. V případě, že v kuchyni máte i jídelní stůl, je vždy lepší svítidlo umístit nad něj. Ideálním typem je přitom závěsná lampa, která svítí směrem dolů. Praktické rovněž je, když lampu opatříte i stmívačem k regulaci intenzity světla.

Kuchyň v chromu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Výběr centrálního osvětlení kuchyně je stěžejní

Centrální světlo by mělo být dostatečně výkonné. U větších kuchyní je vhodné při LED osvětlení použít světlo nad 20 W, u těch menších (pod 20 m2), si vystačíte se slabším výkonem.

Velké bodovky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Moderní kuchyně v lesku s výrazným centrálním osvětlením

A ještě jedna věc - v případě, že v kuchyni moc nejste, postačíte si s neutrální barvou osvětlení, jinak sáhněte spíše po bílé až žluté barvě.

Osvětlení kuchyně a obýváku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Osvětlení kuchyně by mělo korespondovat s osvětlením v obýváku

Světlo nad jídelní stůl

Téma osvětlení jídelního stolu jsme započali v předešlém odstavci. Tak bychom jej měli i dokončit. V případě, že se rozhodnete umístit světlo nad jídelní stůl, samotné svítidlo vybírejte podle tvaru a velikosti plochy stolu. Světlo by mělo dopadat na celou jeho plochu. Ke kulatému stolu se hodí více kulatá závěsná světla a k obdélníkovému stolu zase světla podlouhlého tvaru. Pozor, světlo nad jídelním stolem by nemělo ani oslňovat. Praktické jsou stahovací lustry a světla s nastavitelnou výškou.

Osvětlení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Osvětlení nad jídelním stolem je téměř nezbytností

Osvětlení kuchyňské linky

Pod kuchyňskou linku je vhodné umístit standardní podlouhlá svítidla, ideálně s úspornou zářivkou. Měly by svítit přímo pod ruce. Tato světla se velmi snadno ovládají, jejich součástí je vestavěný vypínač. Modernější variantou jsou svítidla s LED diodami, která jsou ještě úspornější než standardní světla a jejich životnost je také mnohem delší. I ony se snadno ovládají s pomocí vlastního vypínače. Výhodou je, že je můžete vzájemně propojit.

Osvětlení pod linkou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Osvětlení kuchyňské linky musíme dobře naplánovat

Pokud pod linkou potřebujete ještě další pomocné osvětlení, zkusit můžete i jednoduchá LED osvětlení na baterie, které můžete na linku nalepit s pomocí lepicích pásků nebo upínacích polštářků. U těchto světel je možné nastavit intenzitu jasu.

Bodové osvětlení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bodové osvětlení kuchyně dodá na eleganci

V neposlední řadě pak můžete pod kuchyňskou nainstalovat LED pásky. Barvu světla volte studenou bílou, protože pomáhá soustředit se na práci a také připomíná denní světlo.

Bodovky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
LED pásky v kuchyni

Osvětlení sporáku nebo varné desky

Osvětlení sporáku nebo varné desky dnes nepředstavuje problém. Většina domácností má doma moderní digestoř, jejíž součástí je i dostatečný zdroj světla.

Světlo pod linkou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Osvětlení pod linkou nám ulehčí práci

Bodová světla v kuchyni

Bodová světla se hodí do různých výklenků, ale také i poliček a skříněk. Jedná se i o vhodné osvětlení pultového baru. Výhodou “bodovek” je přesné zaměření světla a osvětlení jednotlivých míst nebo předmětů. Osvětlení úložných prostor vám pomůže k rychlejšímu se zorientování se ve vnitřním prostoru. Vůbec nejefektivnější jsou světla umístěná nad vysokými kuchyňskými skříňkami. Odtud dokáží dobře prosvětlit celou kuchyň.

Různé osvětlení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bílá masivní kuchyně v anglickém stylu

LED pásky v kuchyni

LED pásky jsou ideálním osvětlením netradičních míst, k nimž patří kuchyňské skříňky a šuplíky. Pokud je chcete použít k dekorování, vystačíte si s LED pásky s výkonem 4,8 W na metr. Se speciálními spínači si můžete dobře nasvítit i šuplíky. Po otevření šuplíku se pak LED pásek rozsvítí. Výhodou LED pásků je i to, že jejich instalace není složitá. 

Bodovky pod linkou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bodové osvětlení pod linkou umožní jasné světlo

V případě, že je vaše kuchyně propojena s obývacím pokojem, mělo by být osvětlení kuchyně sladěno i s osvětlením v obývacím pokoji. Dobré je místo svítidla ze stejné kolekce nebo používat stejné tvary a materiály.

Publikováno: 6. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová