reklama

Vestavěné kuchyňské spotřebiče jsou hitem i účelným pomocníkem

Nová kuchyň je část bytu, na kterou se oprávněně těší celá rodina. Nejen, že si vybereme vzhled, který našemu obydlí dodá punc modernosti. Vestavěné spotřebiče nepůsobí jako pěst na oko, jsou ale zástavbově o něco náročnější. Které spotřebiče nejčastěji necháváme vestavět do linky? Na co si máme dát pozor?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kuchyň na míru se spotřebiči vkusně vestavěnými do sektorového nábytku (Zdroj: Depositphotos)

Vestavěné spotřebiče a volba jejich umístění

Vestavěné kuchyňské spotřebiče jsou perlou každé moderní kuchyně. Mají velmi moderní vzhled, řadu šikovných funkcí a hlavně podtrhují ráz nové výbavy v domácnosti. Příprava na výstavbu nové kuchyně s takto umístěnými spotřebiči ale často počítá s kompletní rekonstrukcí. Musíme sáhnout po nových rozvodech vody, plynu a obnově rozvodu elektřiny. Původní kabeláž s hliníkovými jádry může vykazovat již částečné zoxidování, takže při průtoku větších proudů se může hřát nebo vyhazovat jistič, protože větší odběr je na staré rozvody prostě moc náročný. Výběr vestavěných spotřebičů již zohledňujeme při přípravě na novou kuchyňskou linku. Rozměry spotřebičů jsou ale napříč značkami unifikovány a kuchyňská studia si poradí i s náročnějšími úkoly, jako je například vyrobení nerezových lišt na zakázku v tom případě, že vedle vestavné trouby zbyla malá mezera.

Vestavěné spotřebiče
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V moderní kuchyni je lednice šikovně ukryta

Myslete na ergonomii

Mnoho osob se často setkává s tím, že je při práci v kuchyni bolí záda. Je to způsobeno především zcela nevhodným umístěním často používaných přístrojů. Jedinou výjimkou je myčka nádobí, která se umisťuje  vždy do spodní části linky. Varná deska, horkovzdušná trouba nebo mikrovlnka - tyto přístroje musíme mít v dosahu tak, abychom se při jejich používání nemuseli jakkoliv ohýbat. Tím zbytečně zatěžujeme svůj pohybový aparát. Vhodným umístěním tak předejdeme mnoha obtížím.

Funkční sporák
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Plynová varná deska je vestavěný spotřebič, nezapomínejte na pravidelnou revizi plynové přípojky

Lednice za dveřmi

Lednici stavíme ze strategických důvodů na okraj linky. Je to z toho důvodu, aby nebyla nijak narušena jednotnost pracovních ploch. Pro snadné otevírání se používá posuvného mechanismu, který je připevněn na dveřích kuchyňské linky. Tím, že otevřeme dveře, zároveň dojde k otevření lednice. 

Myčka nádobí

V souvislosti s instalací myčky nádobí často dochází ke zvětšení výšky spodní části kuchyňské linky, což však nikdy není na škodu. Pokud je kuchyň nevhodně řešena po stránce ergonomie, opět to vyústí v bolesti krční páteře nebo zad. S myčkou musíme také myslet nejen na přívod vody a elektřiny, ale také na vyřešení odtokového systému do odpadu. Toto řešení nejsnáze provedeme instalací sifonu pod dřezem, který je vybaven odbočkou. Na ni je namontována koncovka vypouštěcí hadice.

Vestavěná myčka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Myčka nádobí pod pracovní deskou

Horkovzdušná trouba

Při navrhování řešení s vestavnou horkovzdušnou troubou bychom neměli zapomínat na jednu maličkost, a tou je ponechání otevřeného prostoru za troubou. Vede to k lepší výměně vzduchu a dobrému fungování celého zařízení. Zde je vhodné opatřit přívod k troubě samostatným jističem na centrální skříni. Myčka nádobí, zapojená do jednoho okruhu s troubou a dalšími spotřebiči, často způsobí přetížení hlavního jističe a výpadek napájení.

Vestavěná trouba
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Troubu a další přístroje umístíme do kuchyně tak, abychom se nemuseli ohýbat

Dobré rady na závěr

  • Pro vytvoření projektu nové kuchyně před rekonstrukcí nebo při vybavování nového bytu oslovte šikovného truhláře, který má dlouholeté zkušenosti nebo kuchyňské studio. Důležité jsou dobré reference například od přátel.
  • Při návrhu si uvědomte, že kuchyň musí být ergonomicky vyhovující pro vás, nikoliv výhodná pro snadné zhotovení plánu projektu a snadnou výrobu.
  • S výstavbou kuchyně při rekonstrukci si zjistěte, zda kuchyňské studio je ochotné zajistit i instalatérské a revizní práce.

Publikováno: 9. 8. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček