reklama

Markýza na balkóně nás ochrání před letním žárem

I balkón se dá v létě proměnit v příjemné místo pro posezení a chvíli oddechu. Zastíněním balkónu snížíme teplo vytvořené ostrými slunečními paprsky, které nekompromisně rozpálí vše, nač narazí. Praktickým, oblíbeným, dobře vypadajícím a velmi účinným způsobem je zastínění pomocí balkónových markýz.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Klasická markýza světlá se hodí na všechny typy balkonů (Zdroj: Depositphotos)

Klasická výsuvná markýza na balkón

Markýza dokáže zastínit balkón či terasu po celé jejich délce a měla by umožnit stropní montáž (pro uchycení nad vaším balkónem) nebo ukotvení do zdi vedoucí na balkon či terasu. Dále pak naklopení, aby zvládla zastínit i nízké sluneční paprsky. Markýzu lze zakoupit v různých délkách i šířkách, o množství barev ani nemluvě. Maximální možný výsun je však omezen 3,5 metry. Výhodou markýzy je nejen velká zastíněná plocha, ale také to, že markýza je samonosná a nepotřebuje oporu, která by na balkoně či terase překážela. Nespornou výhodu je, že ji lze vysouvat a zasouvat podle potřeby, její montáží si tak neomezíte výhled nastálo. Markýza zároveň zajistí, aby sluneční svit nepronikal do přilehlé místnosti oknem či dveřmi vedoucími na terasu, čímž pomáhá snížit teplotu v interiéru a šetří náklady na klimatizaci. Dalším oblíbeným typem je markýza kazetová, kde se látka zasouvá do hliníkové kazety, a tak je chráněná před ušpiněním a poškozením.

Barevná markýza
Nejoblíbenější jsou markýzy s proužky (Zdroj: Depositphotos.com)
Markýzy v mnoha barvách
Na potah můžeme použít jakoukoliv barvu (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak je to s motorem a čidly?

Ovládání markýzy může být mechanické, zajištěné klikou nebo pohodlné elektrické pomocí dálkového ovladače či spínače. Motor u markýzy má jednak funkci zvýšení uživatelského komfortu, ale hlavně je určený pro ochranu samotné markýzy. Nevýhodou markýzy je totiž nižší odolnost proti větru. Na ukotvení a ramena totiž působí páka, která má tendenci ramena namáhat. Pokud byste nechali markýzu vytaženou v silném větru, mohla by se poškodit. Pokud je markýza vybavená motorem a čidlem, senzor vítr zachytí a dá impulz motoru, aby markýzu stáhl. Otřesové čidlo pak bude ještě citlivěji reagovat na vibrace a zvedající se vítr, a tak ještě více markýzu ochrání. Instalací slunečního čidla zajistíte ochranu interiéru před nežádoucími účinky slunečního záření. Lze také zajistit to, aby se jedním dálkovým ovladačem řídili kromě markýzy ještě osvětlení, tepelné zářiče i další zařízení. Díky tomu se z terasy stane další obytný prostor.

Markýza s el. ovládáním
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ovládatelné markýzy ušetří čas a práci s ručním stahováním

Dejte si čas s výběrem

Na trhu je k dostání také velké množství různých konstrukcí i látek, které lze sladit s celkovým designem exteriéru domu. Ovšem pozor – při výběru látky dbejte na to, aby byla nepromokavá, stálobarevná a zdravotně nezávadná. Požadujte kvalitní akrylovou látku, která nepropustí vodu. Zajímejte se také o propustnost světla. Nejlepší látky impregnované proti vodě, plísním, zetlení a odolávají i UV záření. Nepodceňujte výběr barvy a vzoru. Ten pro novou markýzu vyberte tak, aby ladila k celkovému rázu vašemu domu nebo balkónu. Při výběru musíte zohlednit, kde je markýza umístěna.

Zkuste něco nového

Novým trendem pro ochranu balkónu proti slunci může být svislá markýza. Ta může být vyrobená z markýzové látky, ale stále častěji prosakuje na české balkóny i takzvaná screenová látka. Jedná se o skelné nebo polyesterové vlákno potažené PVC. Látka je perforovaná a pustí tak na balkón světlo a je přes ni vidět. Dalším typem je boční markýza ZIP screen. U té je látka vedená tzv. zipovým systémem a celá markýza je doplněná o kazetu (box, který chrání látku před poškozením). Díky těsnému a pevnému vedení je celý systém velmi stabilní ve větru a jako plus ochrání Váš interiér také před hmyzem. Tedy funguje jako stínění i síť proti hmyzu v jednom.

Obloukové markýzy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Obloukové markýzy dodají nádech romantiky

Publikováno: 31. 7. 2019, Autor: Josef Dušek, Profil autora: Josef Dušek