reklama

Jak sušit prádlo na balkoně?

Pokud bydlíme v bytovém domě, určitě se nám nechce sušení prádla realizovat ve veřejné sušárně, kde roste riziko odcizení drahého oblečení. I na malý balkon můžeme pořídit šikovný věšák, který nezabírá moc prostoru, přitom nám ale splní všechny naše požadavky. Jaký věšák pro sušení prádla na balkoně si pořídit? Víte, jaké jsou největší výhody takového sušení?

i (Zdroj: depositphotos.com)
Sušení oblečení na balkoně může mít mnoho podob (Zdroj: depositphotos.com)

Sušení prádla není pro každý balkon

Systém sušení prádla na balkoně volíme podle jeho umístění. Nejlépe se provádí tam, kde není přímo u balkonu nebo lodžie umístěna silnice, jak to často bývá v případě bytových domů. U hlavní silnice se často stává, že prádlo kromě vysušení funguje jako záchytný prvek pro velké množství prachových částic. Ty se na veškerý sušený textil nachytají ve velkém množství, což představuje poměrně velké riziko hlavně pro alergiky a astmatiky.

Sušení prádla na balkoně
i (Zdroj: depositphotos.com)
Sušení prádla na balkoně řešíme tak, aby nám zbývalo i trochu místa

Účinná ochrana prádla proti prachu

Velmi dobrou ochrannou funkci v rámci sušení prádla představují moderní zasklené balkony a lodžie. Avšak pořízení zasklení není věc jednoduchá, protože pokud proběhlo zateplení domu, musí být stavba zkolaudována. V rámci bytových domů ale tuto problematiku řeší příslušný výbor. Zasklení funguje jako odražeč veškerých nečistot ze silnice u domu, můžeme zde sušit prádlo i v zimním období, protože jsou zde teploty stále nad nulou.

Různé využití balkonu
i (Zdroj: depositphotos.com)
Sušení prádla na věšáku, který se zavěsí na zábradlí

Sušení na několik způsobů

Nejlacinější způsob sušení prádla představuje koupě sušicího stojanu, který je jednoduchou možností, jak využít balkon pro tento účel. Rychloskládací konstrukce sušáku umožňuje, že pokud není zapotřebí jej používat, může stát uložený v rohu spíže nebo balkonu, kde nikomu nepřekáží. Šikovné je, pokud má svoje místo například za velkými rostlinami, díky čemuž není narušen moderní ráz našeho obydlí.

Na menších balkonech je často řešeno sušení prádla navařením háků pro dráty přímo na zábradlí. Je to klasická a osvědčená volba, avšak drát pro zavěšení prádla musí být silnější a hlavně opatřený kvalitní izolací. Laciné výrobky původem z Asie mají velmi nízkou životnost, danou absencí UV stabilizace, která narušuje izolaci a často stojí i za praskáním vodiče. Na malém prostoru je toto řešení poněkud nevhodné, zvláště tam, kde pěstujeme velké množství rostlin.

Sušák na balkoně
i (Zdroj: depositphotos.com)
Sušák, upevněný ke konstrukci balkonu

Jednoduché řešení se nabízí i v případě samovýroby věšáku. Ohoblujeme dvě prkna o délce přibližně jednoho metru a přišroubujeme do nich háčky s rozestupem přibližně 15 cm. Hotové držáky natřeme barvou, která odpovídá pojetí balkonu, aby tento šikovný prvek nebyl rušivý. Následně připevníme oba na stěnu balkonu - ale pozor! V případě zateplení balkonu nebo lodžie jednáme tak, abychom nepoškodili tuto vrstvu. Výšku zavěšení sušáku volíme tak, aby byl až ve výšce, kam nedosáhneme hlavou, ale svýma rukama ano. Nakonec natáhneme drát a můžeme jej poprvé vyzkoušet v akci.

Dobrá volba je samonavíjecí věšák na prádlo, který jen připevníme na stěnu, ale balkon nám ve chvílích, kdy nesušíme prádlo, nehyzdí nevzhledné dráty. Pořízení nevychází draho, navíc obliba těchto věšáků s rychlonavíjením po ukončení sušení roste.

Rozkládací sušák
i (Zdroj: depositphotos.com)
Skládací sušák je nejlevnější

Řešení pro nejmenší místa

Malá místa, kde není prostor ani pro klasický věšák, můžeme řešit nákupem malého, levného a účinného závěsného věšáku na prádlo, který se hodí například do malých bytů, kde jsou místo balkonu pouze francouzské dveře a zábradlí. Křížový věšák, vyrobený kombinací ocelových trubek a profilů s nástřikem, uspokojí požadavky náročnějších uživatelů bytů s balkonem.

Největší výhody sušení prádla na balkoně

  • Sušit můžeme prakticky za jakéhokoliv počasí, ať je slunečno, deštivo nebo chladněji.
  • Snížené riziko odcizení dražších kusů oblečení, které je bohužel vysoké ve společných sušárnách velkých bytových domů.

Publikováno: 29. 7. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček