reklama

Pomůžeme vám s výběrem té správné podlahy na balkon

S příchodem teplých dnů, chceme trávit co nejvíce času venku. Ten, kdo má rodinný dům, má většinou i terasu, lidé v panelácích se musí spokojit s balkonem. Pokud si však chcete pobyt na balkoně vychutnat, vedle pohodlného posezení potřebujete na balkonu mít i pořádnou podlahu. Podlaha ovlivňuje nejen vzhled balkonu, ale i jeho komfort a životnost. Rekonstruujete, stavíte a váháte jakou podlahu použít? Výběr je skutečně široký a my vám s ním rádi pomůžeme.

Podlaha na balkoně musí být dostatečně odolná a kvalitní (zdroj: Depositphotos)

Jak by měla podlaha na balkoně vypadat?

Balkon je vystaven náročným klimatickým podmínkám a proto musí splňovat vysoké nároky pro odolnost. Dále by pak taková podlaha měla být bezpečná, pohodlná a neměla by klouzat. Toto je důležité zvláště tam, kde se po balkonu budou pohybovat děti. Dále byste měli brát v úvahu nároky na údržbu (měly by být co nejmenší), měla by perfektně zvládat vlhkost i velké výkyvy teplot.

Originální podlaha
Nabídka balkonových podlah je široká (Zdroj: Depositphotos.com)

Při výběru podlahy na balkon tohle všechno vezměte v potaz a podle toho se i rozhodujte.

Nová podlaha
Podlaha na balkoně by měla něco vydržet (Zdroj: Depositphotos.com)

Typy podlah na balkon

Beton

Beton tvoří obvykle základ pro pokládku podlahy, nemusí tomu však být pokaždé. Vhodnou variantou je betonová podlaha. Chůze po betonu sice není zrovna pohodlná, ale jde o moderní minimalistický design, který je v posledních letech žádaný.

Litá podlaha
Balkon s betonovou litou podlahou (Zdroj: Depositphotos.com)

Dlažba

Dlažba patří k tradičním materiálům, jenže momentálně poněkud nemoderním. Je to celkem škoda, protože dlažba je odolná, nenáročná na údržbu a může být i působivá i po estetické stránce. Ta správná je mrazuvzdorná a neschází ji ani protiskluzová úprava.

Dlažba
Zámková dlažba je ideální, protože potřebuje jen minimální údržbu (Zdroj: Depositphotos.com)

Zámková dlažba

K tradičním materiálům, jenž se rovněž používají i na pokládku balkonu, je zámková dlažba. Není sice už v módě, ale byla by chyba ve výčtu možností ji vynechat. Jde o nenáročnou podlahu s minimální potřebou údržby, která může být i mrazuvzdorná i protiskluzová. Aby se nekroutila, potřebuje ten správný podklad a pečlivé zaspárování. Pak takováto dlažba vydrží i několik desítek let.

Dlaždice
Přírodní a umělý kámen jsou další možností, kterou můžete použít k vydláždění balkonu (Zdroj: Depositphotos.com)

Přírodní kámen

Přírodní kámen se nehodí na malé balkony, protože je hodně těžký. Mimo toho má však celou řadu výhod. Nemusí se natírat, ani nikterak udržovat, nesaje a nemění barvu. Může však více klouzat a může na něm růst mech. Pokládka není zrovna nejjednodušší. Lehčí variantou je pak umělý kámen, který je dnes už tak dokonalý, že je od přírodního takřka k nerozeznání.

Betonová podlaha
Dlažba z betonu patří k tradičním materiálům (Zdroj: Depositphotos.com)

Dřevo

Dřevo se zdá jako dobrá volba, ale pozor, pokud se rozhodnete pro tuto variantu, pamatujte, že tuto podlahu musíte minimálně jednou do roka ošetřit. Kvalita a vzhled jsou zde spojené nádoby a odvíjí se od toho, kolik jste ochotni do ní investovat. Tato podlaha vás může vyjít i pěkně draze.

Dřevo
Moderní balkon s dřevěnou podlahou (Zdroj: Depositphotos.com)

Dřevoplast

Zlatou střední cestou se zdá být tento moderní materiál se vzhledem dřeva, s vlastnostmi kvalitního plastu. V posledních letech velmi žádaný materiál. Výhodné je i to, že má podobu skládačky, která se jednoduše položí na rovný povrch.

Dřevoplast je na první pohled k nerozeznání od dřeva (Zdroj: Depositphotos.com)

Kompozitová prkna

Kompozitová prkna se pokládá stejně jako dřevoplast. Vypadá pěkně, ale chůze po něm není zase až tak příjemná. Pokud je chcete použít, potřebujete, aby měl balkon rovněž i mírný sklon pro odtok vody. To samé ostatně platí i pro pokládku dřevoplastu.

Kompozit
Kompozitová prkna představují jednu z možností, kterou můžete při tvorbě podlahy balkonu použít (Zdroj: Depositphotos.com)

Umělý trávník

Umělý trávník je ideální volbou všude tam, kde jsou děti. Umělá tráva je velmi příjemná a není ani finančně nákladný.

Umělá tráva
Pokládka umělého trávníku (Zdroj: Depositphotos.com)

Venkovní koberec

Zajímavým řešením je venkovní koberec, který je vyroben z polypropylenu nebo polyamidu. Jde o stejný materiál, který se užívá také na výrobu umělého trávníku. V jeho podkladu nechybí ani drenáž pro odvod vody.

Venkovní koberec
Venkovní koberec je vyroben z polypropylenu a polyamidu (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 3. 8. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová